17. listopad ve Zlíně: Demonstrujeme, či slavíme? Disident má rozporuplné pocity

Listopadové události roku 1989 dnes v krajském městě Zlíně připomněl pietní akt a koncert na náměstí Míru. Konalo se také shromáždění u sochy T.G. Masaryka, které bylo součástí Festivalu svobody ve Zlíně.

Na pietním aktu vystoupili kromě rektora zlínské univerzity Vladimíra Sedlaříka zejména politici, na proslovy zlínského primátora Jiřího Korce (ANO) a poslance Marka Nováka (ANO) část veřejnosti reagovala nesouhlasným voláním.

"Demokracie je založena na názoru většiny, která se má ctít a respektovat. Jsme však ve fázi, kdy stále více jednotlivců a menšin cíleně propaguje a prosazuje svůj názor na úkor zájmu většiny, a to zpravidla s cílem osobního prospěchu a s fiktivní argumentací o demokracii. O to více je důležité podpořit a zdůraznit demokratické principy, ctít dohody a lidské hodnoty," uvedl Korec.

Na shromáždění u sochy T.G. Masaryka vystoupili bývalí disidenti Stanislav Devátý nebo Bedřich Koutný. "Mám rozporuplné dojmy, jestli slavíme nebo demonstrujeme. Spousta věcí nám vadí, spousta věcí se nevyvíjí tak, jak bychom si představovali, ale nicméně ten základ, který byl v roce 1989 položen, demokratické pilíře, byly jasně stanoveny a my musíme dělat dozor, hlídat, aby současní politici přešlapy nedělali. Ale já bych doporučoval, pojďme slavit, protože je co slavit," uvedl Koutný, který byl dříve krajský policejní ředitel.

Herečka zlínského divadla Helena Čermáková vyzvala lidi k větší aktivitě, podle herce Rostislava Marka je třeba o demokracii a svobodu stále aktivně bojovat. "Nestačí doma v tichosti zapálit svíčku," uvedl Marek. K dialogu ponoukl i ředitel divadla Petr Michálek, autor satirického kabaretu Jednou budem dál, který měl premiéru v sobotu.

Vzpomínkové akce se dnes či v předchozích dnech konaly také v dalších městech ve Zlínském kraji. Například ve Vsetíně na náměstí Svobody dnes odpoledne vzpomínali někdejší účastníci revoluce, vystoupil například hudebník František Segrado. Na programu byl i videomapping.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad 30 let od sametové revoluce Zlín Stanislav Devátý

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy