Evropský fond pro Afriku migraci neovlivňuje, projekty zatím váznou

Praha - Do zvláštního fondu na pomoc zdrojovým zemím migrace členské státy EU na podzim 2015 vyčlenily téměř dvě miliardy korun. Finance ale zatím čekají na svoje využití.

Během prvního roku fungování svěřeneckého fondu EU pro Afriku se podařilo rozdělit na jednotlivé projekty 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun), většina z nich se ale teprve začne provádět, vysvětluje ředitel odboru subsaharských států na ministerstvu zahraničí Ivan Jančárek.

Jančárek přiznává, že realizace projektů zatím zaostává. „Je úspěch, že se od listopadu 2015, takže v celkem krátké době, podařilo vybrat přibližně stovku projektů za celkem 1,5 miliardy eur. Teď je třeba, aby začaly fungovat a přinášet konkrétní výsledky," uvedl po semináři, na němž zástupci ministerstva a České rozvojové agentury (ČRA) informovali české nevládní organizace a firmy o fungování fondu.

Z Afriky v posledních letech přišlo do Evropy nelegálně v průměru 160. 000 lidí. Plaví se nejčastěji z libyjských břehů do Itálie. Loni takto podle Mezinárodní organizace pro migrace (IOM) dorazilo do Itálie 181.000 osob, více než 5.000 lidí během riskantní cesty utonulo. „Smyslem toho fondu je vytvořit v afrických zemích takové podmínky, aby ti lidé zůstávali, abychom jim pomohli, abychom je odradili od toho, aby šli do Evropy," uvedl s tím, že teď je nutné tlačit na to, aby se schválené projekty začaly realizovat.

Ve výběrových řízeních na projekty, které mají pomoct například se zásobováním pitnou vodou, rozvojem zemědělství nebo vzděláním, jsou i některé české nevládní organizace. Žádná z nich zatím podle Jančárka nemá jisté, že podporu získá.

Podle Zuzany Beranové z odboru subsaharské Afriky si nové členské země EU v oblasti rozvojové pomoci teprve získávají potřebné renomé. „Potýkáme se dlouhodobou historií nečerpání dalších finančních instrumentů. Snažíme se proklestit si cestu a uzmout díl koláče dalším hráčům," popsala situaci. Dodala, že Česká republika má ve srovnání například s Polskem nebo Maďarskem výhodu v tom, že jí funguje rozvojová agentura.

Česká rozvojová agentura má šanci získat akreditaci Evropské komise, která jí umožní rozdělovat kromě českých peněz také peníze z rozvojových fondů EU. Z nich za rok 2015 vydala Evropská komise na rozvojové projekty 13,8 miliard dolarů (téměř 347 miliard korun). "Jsme první dárcovská agentura z nových členských států EU, která o akreditaci usiluje," uvedl ředitel ČRA Michal Kaplan.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Česká rozvojová agentura

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 10 hodinami

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy