Evropský fond pro Afriku migraci neovlivňuje, projekty zatím váznou

Praha - Do zvláštního fondu na pomoc zdrojovým zemím migrace členské státy EU na podzim 2015 vyčlenily téměř dvě miliardy korun. Finance ale zatím čekají na svoje využití.

Během prvního roku fungování svěřeneckého fondu EU pro Afriku se podařilo rozdělit na jednotlivé projekty 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun), většina z nich se ale teprve začne provádět, vysvětluje ředitel odboru subsaharských států na ministerstvu zahraničí Ivan Jančárek.

Jančárek přiznává, že realizace projektů zatím zaostává. „Je úspěch, že se od listopadu 2015, takže v celkem krátké době, podařilo vybrat přibližně stovku projektů za celkem 1,5 miliardy eur. Teď je třeba, aby začaly fungovat a přinášet konkrétní výsledky," uvedl po semináři, na němž zástupci ministerstva a České rozvojové agentury (ČRA) informovali české nevládní organizace a firmy o fungování fondu.

Z Afriky v posledních letech přišlo do Evropy nelegálně v průměru 160. 000 lidí. Plaví se nejčastěji z libyjských břehů do Itálie. Loni takto podle Mezinárodní organizace pro migrace (IOM) dorazilo do Itálie 181.000 osob, více než 5.000 lidí během riskantní cesty utonulo. „Smyslem toho fondu je vytvořit v afrických zemích takové podmínky, aby ti lidé zůstávali, abychom jim pomohli, abychom je odradili od toho, aby šli do Evropy," uvedl s tím, že teď je nutné tlačit na to, aby se schválené projekty začaly realizovat.

Ve výběrových řízeních na projekty, které mají pomoct například se zásobováním pitnou vodou, rozvojem zemědělství nebo vzděláním, jsou i některé české nevládní organizace. Žádná z nich zatím podle Jančárka nemá jisté, že podporu získá.

Podle Zuzany Beranové z odboru subsaharské Afriky si nové členské země EU v oblasti rozvojové pomoci teprve získávají potřebné renomé. „Potýkáme se dlouhodobou historií nečerpání dalších finančních instrumentů. Snažíme se proklestit si cestu a uzmout díl koláče dalším hráčům," popsala situaci. Dodala, že Česká republika má ve srovnání například s Polskem nebo Maďarskem výhodu v tom, že jí funguje rozvojová agentura.

Česká rozvojová agentura má šanci získat akreditaci Evropské komise, která jí umožní rozdělovat kromě českých peněz také peníze z rozvojových fondů EU. Z nich za rok 2015 vydala Evropská komise na rozvojové projekty 13,8 miliard dolarů (téměř 347 miliard korun). "Jsme první dárcovská agentura z nových členských států EU, která o akreditaci usiluje," uvedl ředitel ČRA Michal Kaplan.

Související

Giorgia Meloniová

Maďarsko už není samo. Migrační pakt podle Itálie nic neřeší

Italská premiérka Giorgia Meloniová nevidí navrhovanou reformu azylového systému Evropské unie jako udržitelné řešení pro neřízenou migraci do Evropy. Kritický postoj k migračnímu paktu zaujímá také Maďarsko. Viktor Orbán, předseda tamní vlády, prohlásil na tiskové konferenci v Budapešti po jeho zveřejnění, že nový migrační pakt Evropské unie bude jistě neúspěšný.

Více souvisejících

uprchlíci Česká rozvojová agentura

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy