ROZHOVOR | Češi se vraždou Heydricha vrátili na mapu světa, říká britský komik a spisovatel

ROZHOVOR - Britský komik a autor John Martin je fascinován Operací Anthropoid, od jejíhož uskutečnění dnes uplyne 75 let. Po stopách atentátu na Reinharda Heydricha se Brit každoročně vydává se skupinkou nadšenců a badatelů. Letos by se k němu měla připojit rodina generála Františka Moravce, který plán zabití říšského protektora vymyslel.

Dnes uplyne už 75 let od jedné z nejvýznamnějších a bezesporu nejhrdinštějších událostí českých dějin 20. století. 27. května roku 1942 došlo k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha v pražských Kobylisích. Ačkoliv bylo jedním z důsledků akce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše vypálení obcí Ležáky a Lidice nacisty, akce měla i pozitivní dopad. Británie nás začala vnímat ve zcela jiném světle a a změnila svůj postoj k Mnichovské dohodě a 5. srpna 1942 ji prohlásila za neplatnou, stejný krok učinila i Francie.

Oba atentátníci byli cvičeni na britském území, konkrétně ve Skotsku. A právě jeden Brit před nedávnem napsal knihu o celé operaci. Kniha má název "The Mirror Caught The Sun: Operation Anthropoid 1942" a zkoumá osudové události května a června roku 1942 i z pohledu jednoho z Heydrichových potomků. Autem je komik a spisovatel John Martin. Sám o sobě autor říká, že jeho vášní je už od dětských let problematika vojenství a vojenské historie. Server EuroZprávy.cz ho oslovil ku příležitosti 75. výročí od uskutečnění Operace Anthropoid.

Čím by mohla oslovit vaše kniha o Operaci Anthropoid českého čtenáře?

V knize se několik kapitol věnuji tomu, jak vojáci (Gabčík s Kubišem) trávili čas ve Spojeném království. Zejména s rodinou Elisonových (Lorna Ellisonová byla britská přítelkyně Jana Kubiše, pozn. red.). V mé knize je vůbec úplně první rozhovor se synem Heydricha, Heiderem. Naleznete v ní i kapitolu o tom, jak najít zajímavá místa v Praze, která jsou spojena s Operací Anthropoid.

Organizujete pravidelné výlety do Česka, konkrétně do Prahy, pro skupinky lidí, které problematika českého zahraničního odboje zajímá. Jaká místa zde navštěvujete? A kdo jsou účastníci těchto výletů?

Výlet trvá celé tři dny a putuje se po místech, které souvisí s akcí Anthropoid. Začínáme na místě, kde parašutisté prvně přistáli - v Nehvizdech za Prahou. Putování končí na místě, kde těla obou parašutistů leží, v pražských Ďáblicích. Snažíme se během těch třech dní stihnout navštívit co nejvíce míst, která jsou s parašutisty spojena. A kdo jsou účastníci těchto výletů? Mnohdy jde o spisovatele, výzkumníky a posledně s námi byl i jeden člen zpravodajské služby z USA. Letos se k nám má připojit rodina generála Moravce (František Moravec je považován za autora celé operace, pozn. red.), který byl zapojen do plánování celé akce.

Kolik takových výletů jste už zorganizoval?

Letos to bude už osmá túra. Ale organizovali jsme i kratší výlety, které byly určené výhradně pro členy britské armády.

Jak došlo k tomu, že se britský komik zajímá o událost, jako je atentát na Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava?

Četl jsem o tom už když jsem byl malý kluk, kdy jsem vyrůstal v anglickém Liverpoolu. Nějak to na mě "skočilo" ze stránek magazínů, ve kterých jsem o tom četl. V podstatě to pro mě má význam vášně, vzrušení, statečnosti, obětování se, odhodlání dostát své povinnosti, vlastenectví... A ta neuvěřitelná doba!

Jak jsou na tom britští občané, vědí něco o Operaci Anthropoid?

Nevěděli o ní mnoho let, ale já se snažím ze všech sil dostat tuto dějinnou událost a historii obecně ven, k veřejnosti. Pořádám přednášky a posloužit by k tomu měla i má kniha. Mám také facebookovou skupinu "The Mirror Caught The Sun", která také přispívá k povědomí o této operaci. Samozřejmě, že k tomu přispěl i nový film Anthropoid. Letos 23. července navíc odhalím nový památný kámen ve Velké Británii.

Víme, že atentát měl některé tragické důsledky, jako například vypálení Lidic a Ležáků, ale povězte, jaké pozitivní aspekty nesla smrt Reinharda Heydricha?

Myslím, že atentát na Heydricha ukázal světu, jak stateční jsou vojáci a civilisté, kteří jim pomáhali. Ukázalo to, že Češi se dokážou bránit. Vyděsilo to Nacisty a vrátilo to Československu zpátky na mapu světa.

Lze si z hrdinství Kubiše a Gabčíka odnést nějaké poučení, které platí i do současnosti?

To je hrozně subjektivní, ale zcela jistě to ukázalo světu schopnost odhodlání plnit povinnosti a také fakt oddanosti vůči své zemi.

John Martin (*1962) je britský komik, spisovatel a autor. V únoru roku 1993 vstoupil do Guinnessovy knihy rekordů tím, že vyprávěl vtipy bez přerušení neuvěřitelných 101 hodin a 39 minut.

Související

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.
Česko si připomíná atentát na Heydricha

Česko si dnes připomnělo rekonstrukcí útoku atentát na Heydricha

Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se dnes v pražské Libni odehrála rekonstrukce útoku. Namísto původní ostré zatáčky pod zámečkem Vychovatelna, která kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky zanikla v 80. letech minulého století, se připomínka památného činu konala krátce po 10:30 u nynější stejnojmenné zastávky autobusu. Následoval pietní akt u památníku věnovanému operaci Anthropoid. Akci přihlíželi stovky lidí, politici a velvyslanci Česka, Slovenska i Británie a další hosté.

Více souvisejících

Reinhard Heydrich - Jozef Gabčík Jan Kubiš Velká Británie rozhovor John Martin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy