ROZHOVOR | Češi se vraždou Heydricha vrátili na mapu světa, říká britský komik a spisovatel

ROZHOVOR - Britský komik a autor John Martin je fascinován Operací Anthropoid, od jejíhož uskutečnění dnes uplyne 75 let. Po stopách atentátu na Reinharda Heydricha se Brit každoročně vydává se skupinkou nadšenců a badatelů. Letos by se k němu měla připojit rodina generála Františka Moravce, který plán zabití říšského protektora vymyslel.

Dnes uplyne už 75 let od jedné z nejvýznamnějších a bezesporu nejhrdinštějších událostí českých dějin 20. století. 27. května roku 1942 došlo k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha v pražských Kobylisích. Ačkoliv bylo jedním z důsledků akce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše vypálení obcí Ležáky a Lidice nacisty, akce měla i pozitivní dopad. Británie nás začala vnímat ve zcela jiném světle a a změnila svůj postoj k Mnichovské dohodě a 5. srpna 1942 ji prohlásila za neplatnou, stejný krok učinila i Francie.

Oba atentátníci byli cvičeni na britském území, konkrétně ve Skotsku. A právě jeden Brit před nedávnem napsal knihu o celé operaci. Kniha má název "The Mirror Caught The Sun: Operation Anthropoid 1942" a zkoumá osudové události května a června roku 1942 i z pohledu jednoho z Heydrichových potomků. Autem je komik a spisovatel John Martin. Sám o sobě autor říká, že jeho vášní je už od dětských let problematika vojenství a vojenské historie. Server EuroZprávy.cz ho oslovil ku příležitosti 75. výročí od uskutečnění Operace Anthropoid.

Čím by mohla oslovit vaše kniha o Operaci Anthropoid českého čtenáře?

V knize se několik kapitol věnuji tomu, jak vojáci (Gabčík s Kubišem) trávili čas ve Spojeném království. Zejména s rodinou Elisonových (Lorna Ellisonová byla britská přítelkyně Jana Kubiše, pozn. red.). V mé knize je vůbec úplně první rozhovor se synem Heydricha, Heiderem. Naleznete v ní i kapitolu o tom, jak najít zajímavá místa v Praze, která jsou spojena s Operací Anthropoid.

Organizujete pravidelné výlety do Česka, konkrétně do Prahy, pro skupinky lidí, které problematika českého zahraničního odboje zajímá. Jaká místa zde navštěvujete? A kdo jsou účastníci těchto výletů?

Výlet trvá celé tři dny a putuje se po místech, které souvisí s akcí Anthropoid. Začínáme na místě, kde parašutisté prvně přistáli - v Nehvizdech za Prahou. Putování končí na místě, kde těla obou parašutistů leží, v pražských Ďáblicích. Snažíme se během těch třech dní stihnout navštívit co nejvíce míst, která jsou s parašutisty spojena. A kdo jsou účastníci těchto výletů? Mnohdy jde o spisovatele, výzkumníky a posledně s námi byl i jeden člen zpravodajské služby z USA. Letos se k nám má připojit rodina generála Moravce (František Moravec je považován za autora celé operace, pozn. red.), který byl zapojen do plánování celé akce.

Kolik takových výletů jste už zorganizoval?

Letos to bude už osmá túra. Ale organizovali jsme i kratší výlety, které byly určené výhradně pro členy britské armády.

Jak došlo k tomu, že se britský komik zajímá o událost, jako je atentát na Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava?

Četl jsem o tom už když jsem byl malý kluk, kdy jsem vyrůstal v anglickém Liverpoolu. Nějak to na mě "skočilo" ze stránek magazínů, ve kterých jsem o tom četl. V podstatě to pro mě má význam vášně, vzrušení, statečnosti, obětování se, odhodlání dostát své povinnosti, vlastenectví... A ta neuvěřitelná doba!

Jak jsou na tom britští občané, vědí něco o Operaci Anthropoid?

Nevěděli o ní mnoho let, ale já se snažím ze všech sil dostat tuto dějinnou událost a historii obecně ven, k veřejnosti. Pořádám přednášky a posloužit by k tomu měla i má kniha. Mám také facebookovou skupinu "The Mirror Caught The Sun", která také přispívá k povědomí o této operaci. Samozřejmě, že k tomu přispěl i nový film Anthropoid. Letos 23. července navíc odhalím nový památný kámen ve Velké Británii.

Víme, že atentát měl některé tragické důsledky, jako například vypálení Lidic a Ležáků, ale povězte, jaké pozitivní aspekty nesla smrt Reinharda Heydricha?

Myslím, že atentát na Heydricha ukázal světu, jak stateční jsou vojáci a civilisté, kteří jim pomáhali. Ukázalo to, že Češi se dokážou bránit. Vyděsilo to Nacisty a vrátilo to Československu zpátky na mapu světa.

Lze si z hrdinství Kubiše a Gabčíka odnést nějaké poučení, které platí i do současnosti?

To je hrozně subjektivní, ale zcela jistě to ukázalo světu schopnost odhodlání plnit povinnosti a také fakt oddanosti vůči své zemi.

John Martin (*1962) je britský komik, spisovatel a autor. V únoru roku 1993 vstoupil do Guinnessovy knihy rekordů tím, že vyprávěl vtipy bez přerušení neuvěřitelných 101 hodin a 39 minut.

Související

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.
Česko si připomíná atentát na Heydricha

Česko si dnes připomnělo rekonstrukcí útoku atentát na Heydricha

Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se dnes v pražské Libni odehrála rekonstrukce útoku. Namísto původní ostré zatáčky pod zámečkem Vychovatelna, která kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky zanikla v 80. letech minulého století, se připomínka památného činu konala krátce po 10:30 u nynější stejnojmenné zastávky autobusu. Následoval pietní akt u památníku věnovanému operaci Anthropoid. Akci přihlíželi stovky lidí, politici a velvyslanci Česka, Slovenska i Británie a další hosté.

Více souvisejících

Reinhard Heydrich - Jozef Gabčík Jan Kubiš Velká Británie rozhovor John Martin

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy