Ústavní soud odmítl stížnost v kauze soudce Havlína, bude řešit ještě tři další

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl první ze čtyř stížností, které podali lidé odsouzení v korupční kauze kolem bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína. Plyne to z justiční databáze. Podle informací ČTK jde přímo o stížnost Havlína. Kromě něj se na soud obrátili ještě podnikatel Jaroslav Kříž, bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl a bývalý státní zástupce František Fiala. Jejich podněty zatím zůstávají nerozhodnuté.

ÚS zatím ve své databázi nezpřístupnil odůvodnění odmítavého usnesení. Pod stejnou spisovou značkou je k dispozici jen starší rozhodnutí o vyloučení soudce Davida Uhlíře z projednávání Havlínovy stížnosti. Znají se 40 let, byli spolužáky na právnické fakultě. Stížnost jako zpravodajka převzala Kateřina Šimáčková.

Vedoucí vnějších vztahů soudu Vlastimil Göttinger dnes ke konkrétní spisové značce potvrdil odmítnutí stížnosti, jméno pisatele neuvedl. "ÚS tak v posuzované věci žádné pochybení ústavněprávní relevance v postupu a rozhodnutích obecných soudů neshledal. Stěžovatel svou ústavní stížností ve skutečnosti jen pokračuje v polemice se závěry dokazování a právního hodnocení v rámci podústavního práva, které řádně provedly obecné soudy," citoval Göttinger z usnesení.

Havlín si má za korupci a ovlivňování případů odpykat pět let a tři měsíce ve vězení. Podle rozsudku nezákonně zasahoval do trestního řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování podle obžaloby doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku. Trestnou činnost pomohly rozkrýt odposlechy.

Havlín se při výslechu na policii přiznal ke čtyřem z pěti bodů obžaloby, před soudem však odmítl vypovídat. Mluvil až u odvolacího Krajského soudu v Praze. Vinu nepopíral, přestože proces označil za nezákonný, nespravedlivý a vykonstruovaný policií. "Dojel" prý na svoje "legrácky, srandičky a řeči". Havlín v minulosti působil také jako diplomat.

V kauze figurovalo sedm odsouzených. Jen čtyři z nich se bránili dovoláním k Nejvyššímu soudu, avšak neuspěli. Šlo o stejnou čtveřici, která využila také poslední mimořádný opravný prostředek, tedy ústavní stížnost. "Jejich výhrady nemají opodstatnění, popřípadě nevyhovují uplatněným dovolacím důvodům, neboť rozsudek soudu prvního stupně ani rozsudek odvolacího soudu vytýkanými vadami netrpí," stálo v loňském usnesení Nejvyššího soudu.

Bývalému státnímu zástupci Fialovi justice uložila tři roky a deset měsíců odnětí svobody. Ostatní obžalovaní odešli s podmíněnými tresty. Šlo o tehdejšího advokáta Karla Matějku a advokátního koncipienta Štefla, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Podle verdiktu brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení. Úplatky prý zprostředkovával další odsouzený Ludvík Sýkora.

Havlínův známý Gejza Berky dostal podmínku za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Posledním odsouzeným je Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil jeho trestní řízení.

Související

Soud, ilustrační fotografie

Kauza Havlín dohnala i státního zástupce Suchánka, čelí žalobě

Státní zástupce podal obžalobu na žalobce Pavla Suchánka kvůli údajné korupci. Uvedla to dnes Česká televize. Suchánek, který byl loni v říjnu dočasně zproštěn funkce, podle dřívějších informací médií převzal úplatek od už odsouzeného soudce Ondřeje Havlína.

Více souvisejících

Ondřej Havlín Ústavní soud ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy