V Česku panovaly teplotní rekordy, Češi z vedra kolabují. Úřady zkrátily pracovní dobu

Praha - Některé úřady a instituce dnes zkrátily kvůli vedru svým zaměstnancům pracovní dobu. Pražští záchranáři dnes zasahovali zatím u 15 případů kolapsu způsobených horkým počasím.

Teploty v České republice se dnes dostaly přes 30 stupňů Celsia, na některých místech dokonce i přes 35 stupňů. Padlo několik teplotních rekordů. Kvůli vedru kolabovali lidé, v ohrožení jsou zejména ti s chronickými nemocemi. Některé úřady a instituce zkrátily svým zaměstnancům pracovní dobu, protože teploty v řadě kanceláří dosahovaly až 38 stupňů. Prodej větráků, klimatizací a osvěžovačů vzduchu se v posledních dnech zvýšil o desítky procent.

Zatím nejvyšší teplotu dnes hlásí Plzeň - Bolevec, kde odpoledne bylo 35,7 stupně, což je tamní nové maximum pro 22. červen. V Průhonicích u Prahy se teplota dostala na 35,2 stupně Celsia. Rekordy padly i v Příbrami, Rožmitálu pod Třemšínem nebo Táboře. Nové maximum má vysoko položená stanice Churáňov na Prachaticku, a to 27,2 stupně. Na Labské boudě na hřebenech Krkonoš k překonání rekordu stačilo 21 stupňů. Meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu ale ČTK po 17:00 řekla, že bilance není konečná, protože někde teploty ještě dále stoupají.

Z práce dnes mohli odejít dřív pracovníci některých ministerstev, správy sociálního zabezpečení, památkového ústavu či vězeňské služby. Nejednalo se ale o plošné opatření, většinou záleželo na jednotlivých ředitelích a vedoucích. Ve 14:00 mohli zaměstnanci opustit budovu ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí. "V horních patrech budovy, kde není klimatizace, dosahuje teplota až 38 stupňů Celsia, proto mohli jít domů zaměstnanci, kteří neměli žádné akutní povinnosti," řekla mluvčí Štěpánka Čechová.

Pražská záchranná služba zatím eviduje 15 výjezdů ke kolapsům kvůli vedru. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, především lidé s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem či dýchacími potížemi. Mohou ale postihnout i zdravé lidi. Kolapsy v horku způsobuje nedostatek tekutin. Lidé by podle lékařů proto měli v průběhu dne vypít zhruba tři litry vody, a to postupně a v menších dávkách.

Prodejci elektroniky registrují v posledních dnech výrazné zvýšení zájmu o větráky, klimatizace nebo osvěžovače, a to až o desítky procent. Zájem je hlavně o mobilní zařízení, protože nejsou tak náročné na manipulaci a jsou většinou levnější.

Zákazníci za ochlazení platí každý rok více peněz. Od větráků, které vzduch jen rozproudí, častěji přestupují k ochlazovačům a mobilním klimatizacím, které stojí od několika tisíc korun výše, zjistila ČTK. Používání klimatizace nebo provoz bazénu může podle společnosti ČEZ zvýšit spotřebu domácnosti proti běžnému průměru až o 15 procent. Ve vedrech rostou například i náklady mobilních operátorů, kteří musí chladit základnové stanice, zajišťující signál mobilních sítí.

Na jižní Moravě kvůli suchu některé obce zakázaly zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu, například Víska na Blanensku a Džbánice na Znojemsku. Na Moravskokrumlovsku se kvůli nízkým průtokům nesmí zahrady zalévat ani vodou z řek a potoků. Jihočeská nádrž Lipno odpouští pouze minimální množství šest metrů krychlových za vteřinu. Problém tak mají vodáci, kteří sjíždějí řeku Vltavu na raftech.

Vedra mohou ohrožovat zejména lidi s chronickými nemocemi. Venkovní teplota dnes stoupla ke 34 stupňům Celsia. "Od půl sedmé od rána do půl čtvrté odpoledne evidujeme 15 případů, kde se dá s největší pravděpodobností předpokládat, že šlo o kolaps způsobený horkým počasím," uvedla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, především lidé s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem či dýchacími potížemi. Mohou ale postihnout i zdravé lidi.

Kolapsy v horku způsobuje nedostatek tekutin. Lidé by podle doporučení lékařů proto měli v průběhu dne vypít zhruba tři litry vody, a to postupně a v menších dávkách. Pokud by vypili naráz větší množství, tělo nedokáže vodu zpracovat a rychle ji vypotí. Postupné dávky naopak pomohou tělo zchladit. Dostatek tekutin také potlačuje únavu.

Lékaří doporučují v tropických teplotách omezit pobyt na slunci mezi 11:00 až 15:00, omezit fyzickou námahu, chránit si hlavu pokrývkou, oči brýlemi s UV filtrem a kůži opalovacími krémy s vysokým faktorem. Je vhodné mít na sobě oblečení z lehkých vzdušných materiálů. Batolata na slunce nesmějí.

Související

Více souvisejících

Počasí ministerstva zdraví Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy