Nedostatek toaletního papíru v roce 1988 zasáhl celé socialistické Československo. Ke krizové situaci významně přispěl požár v harmaneckých papírnách na Slovensku. Ty byly největším producentem toaletního papíru v zemi.
Za období komunismu museli obyčejní lidé řešit i tak zdánlivě banální věc, jako to, zda mají na záchodě dostatek toaletního papíru. Lidé se potýkali s nedostatkem základních hygienických potřeb a krize nedostatku toaletního papíru byl až trapným dokladem nefunkčnosti centrálně plánované ekonomiky.
Ve "zlatých šedesátých" vázla také dodávka základních potravin, zejména masa, které bylo přidělováno do maloobchodní sítě direktivně. V praxi se opatření projevovalo frontami u obchodů, ale také bezmasými dny v závodních jídelnách. V roce 1967 se poprvé vážněji projevil nedostatek toaletního papíru, který hlasitě zdůraznili studenti při majálesovém průvodu Prahou. Jedním z jejich hesel tak bylo: "Chceš-li býti dobrým Čechem, vytírej si pr..l mechem." Režim nedostatek vyřešil nákupem nové výrobní linky toaletního papíru v roce 1969, s porodním boomem v sedmdesátých letech se ale problém nedostatku dostavil opět v osmdesátých letech. Výrobní linky přestaly kapacitně vyhovovat.
V osmdesátých letech se také znovu naplno projevil nedostatek masa. V roce 1982 téměř zmizelo z pultů a navíc došlo k jeho zdražení o 40 až 100 procent. Fronty se kromě u potravin utvořily před papírnictvími, v roce 1983 i před drogeriemi. Kromě nedostatku exotického ovoce a toaletních papírů si lidé museli počkat na prací prášky a na vložky.
Doslova tragédií pak byl pro československou ekonomiku a běžné potřeby občanů rok 1988. V červenci toho roku čekali lidé i přes tři týdny na toaletní papír, v říjnu se problémy opakovaly, zásobování zcela kolabovalo. V dějinách města Klatovy se tak píše, že: "Fronty se stály na barevné televizory, pračky, na ledničky, auta, zájezdy k moři atd. Krizová situace v zásobování se projevovala mimo jiné i nedostatkem takových komodit jako máslo, toaletní papír či dámské hygienické potřeby,". Další hygienickou potřebou, které byl nedostatek, byly zubní pasty.
Za svízelnou situaci mohl požár v papírnách Harmanec na Banskobystricku. Tyto papírny byly největším výrobcem toaletního papíru v tehdejším Československu. Situace byla po požáru vskutku kritická, z této doby také známe vtipy o tom, že si lidé utírali svá pozadí Rudým právem.
Situace nabyla takové závažnosti, že ji muselo řešit předsednictvo ÚV KSČ. To rozhodlo o výstavbě nových výrobních linek tak, aby se dosáhlo na produkci 2,5 kila "toaleťáku" na osobu, která by se tak blížila evropskému průměru spotřeby.
“Od počátku roku 1988 byl značný nedostatek toaletního papíru (nejen ve Skutči, celostátně). Při dodávkách tohoto druhu zboží se tvořily velké fronty, např. v týdnu od 14. 3. do 19. 3. a v dalších obdobích roku. Od poloviny roku byl nedostatek hygienických vložek pro ženy. Opět i na toto zboží se tvořily velké fronty," stojí v kronice města Skuteč. Problém byl celorepublikového rázu, výpadek v produkci se řešil i dovozem z Jugoslávie a Číny, ale také ze západních zemí jako bylo Rakousko a Finsko. Výrobní linky musely pracovat na čtyři směny.
Lidé si toaletní papír nahrazovaly kromě vložkami a Rudým právem také vatou. Dnes se může zdát, že šlo o malichernou záležitost, ale dokážete si představit, jak byste ji řešili? Dnes si na pultech můžete vybrat mezi barevnými, měkkými, voňavými nebo obrázkovými toaletními papíry a nehrozí, že by se požárem v jedné z továren opakovala podobná krize, jako nastala na konci osmdesátých let.
Související
Toaletní papír meziročně zdražil o 23 procent
Kvůli nedostatku kontejnerů by mohlo být méně toaletního papíru
toaletní papír , Komunismus , socialismus
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 46 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 55 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák