Tresty za loupež u Slavkova platí. O vině pachatelů není důvod pochybovat, rozhodl NS

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání v kauze loupeže 77 milionů korun z vozidla bezpečnostní služby u Slavkova na Vyškovsku. O vině Romana Dolíhala a Jaroslava Havlíka není dle justice důvod pochybovat. Muži se ještě mohou obrátit na Ústavní soud.

NS odmítl dovolání Dolíhala a Havlíka už v polovině června, nyní zpřístupnil odůvodnění ve své databázi. Dílčí rozpory dle NS existují, lze je však prý vysvětlit stresem svědků a dobou, která mezi loupeží a soudním procesem uplynula.

"Bez ohledu na jisté rozpory ohledně barvy vozu, podoby řidiče či počtu pachatelů je podstatné, že relevantní výpovědi spolu co do základních, významných momentů plně korespondují a o jejich věrohodnosti tedy nelze nijak pochybovat," stojí v usnesení senátu s předsedou Jiřím Pácalem.

Loupež patří k největším v historii Česka. Havlík si má odpykat 11 let, Dolíhal dostal 20 let, a to nejen za loupež, ale také za pozdější vraždu velitele vozu s penězi. Dolíhal v dovolání poukazoval na porušení práva na spravedlivý proces, justice prý nevyslechla svědky, na kterých trval. Kauzu podle něj ovlivnila "štvavá kampaň médií". Dále zpochybnil totožnost těla nalezeného na skládce u Drásova. Není podle něj vůbec jisté, že šlo o velitele vozu.

"K tomu NS pouze stručně uvádí, že žádné pochybnosti o totožnosti oběti neexistují," reagovali soudci s odkazem na testy DNA z vlasů.

Loupež se stala v srpnu 2006. Tři maskovaní muži přepadli vůz bezpečnostní služby a ukradli 77 milionů korun. Měli pistole a maketu bazuky. Bývalí policisté většinu peněz investovali do nemovitostí, případně s různými výsledky svěřili nebo půjčili známým. Velitel vozu, možný komplic lupičů, zemřel čtyři roky po loupeži. Tělo se našlo až později na skládce u Drásova na Brněnsku.

Související

Více souvisejících

loupež Roman Dolíhal Nejvyšší soud

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy