Platforma žaluje členy KSČ včetně Jakeše a Štrougala. Kvůli zabíjení na hranici

Brno - Platforma evropské paměti a svědomí dnes podala k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně trestní oznámení na poslední žijící členy vedení KSČ Milouše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Petera Colotku a další osoby údajně odpovědné za zabíjení na hranicích komunistického státu.

Podle výkonné ředitelky platformy Neely Winkelmannové jsou jejich činy jakožto zločiny proti lidskosti nepromlčitelné.

Trestní oznámení se týká 28 případů civilistů různých národností, kteří zahynuli na československých hranicích se západním Německem a Rakouskem v letech 1965 - 1989 nejrůznějším způsobem. Zemřeli po zásahu elektrickým proudem, byli zastřeleni, utonuli, byli sestřeleni v letadle, zemřeli při pokusu přejet hranici automobilem nebo spáchali sebevraždu v obklíčení. Oznámení míří mimo jiné na dřívější členy předsednictva Ústředního výboru KSČ.

Podle Winkelmannové jde o nový pokus dosáhnout spravedlnosti poté, co Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) vloni uzavřel vyšetřování obdobného podnětu z roku 2008 bez výsledku. Zástupci platformy, mezi kterými je například novinář a spisovatel Luděk Navara, doufají, že nové podání bude účinnější.

ČR zatím odsoudila celkem čtyři zodpovědné, byly to ty nejnižší šarže. Padly dva podmíněné a dva nepodmíněné rozsudky. "Úplně opominut byl celý řetězec vedení a zodpovědné osoby, které režim vykonstruovaly," uvedla Winkelmannová. Na Slovensku podle ní nebyl odsouzen nikdo.

Badatelé platformy nově našli dokumenty předsednictva ÚV KSČ, které údajně dokazují přímou odpovědnost jeho posledních žijících členů Jakeše, Štrougala a Colotky za rozhodování o udržování a zdokonalování systému ochrany hranic. Celkem jde o více než stovku lidí v různých patrech struktury bývalého totalitních Československa.

Související

Petr Pavel

Nedokázal jsem prohlédnout zločinnou podstatu komunismu, přiznal Pavel

Prezident Petr Pavel dnes připomněl památku obětí komunistického režimu. 27. června před 73 lety přišli o život čtyři představitelé demokraticky smýšlejících občanů Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. Pavel upozornil, že byli zavražděni proto, že šířili pravdu o zrůdnosti a zločinnosti totalitní vlády tehdejšího Československa.

Více souvisejících

Komunismus Milouš Jakeš Lubomír Štrougal Peter Colotka (KSČ) historie Nejvyšší státní zastupitelství

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 17 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy