Eurohujeři, Putin, občanská válka. Buďme rádi za Klause. Jsou tu další ostré reakce na násilí v Katalánsku

Praha - Dění v Katalánsku, především policejní násilí, které hlasování doprovázelo, pobouřilo i české politiky a osoby veřejného života. Někteří také poukazují na to, že oficiální česká reakce z úst české diplomacie se stále nedostavila.

„Dochází nám dnes při brutálních scénách z Katalánska, že si přes všechny možné výhrady zaslouží Václav Klaus a Vladimír Mečiar poděkování za civilizovaný způsob rozdělení Československa před 25 lety. Aby bylo jasno,já jsem vnitřně byl proti rozdělení Československa a velmi mne to mrzelo, nicméně při pohledu na policejní masakr v Katalánsku a výroky představitelů španělské vlády jsem rád, že dělení ČR a SR proběhlo kultivovaně. Jako jediné v Evropě po roce 1989, vzpomeňme i hrůzy občanské války v Jugoslávii,“ komentoval dění ve Španělsku někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek.

„Bez ohledu na nedůvěru na obou stranách spolu mají Madrid a Barcelona jednat. Policejní násilí proti vlastním občanům není řešením a může vést ke spoustě věcí - jen k uklidnění situace bohužel ne,“ napsal na twitteru bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR Tomáš Prouza.

Ten navíc poukázal na to, že čeští politici se ke střetů, v Katalánsku příliš nevyjadřují. „Předvolební klinická smrt české zahraniční politiky: Macronovy návrhy na reformu EU bez reakce, dnešní policejní násilí v Katalánsku bez reakce...“ dodal.

V podobném duchu se vyjádřila také někdejší ministryně spravedlnosti a poslankyně Helena Válková. „Myslím na Katalánce a na to, co se děje v Barceloně, je mi smutno z násilí policie a jsem zvědavá jak nyní zareaguje EU i čeští politici,“ napsala na twitteru.

Ekonomka Markéta Šichtařová kvůli dění v Katalánsku kritizuje Evropskou unii, podle které bylo hlasování protiprávní. „Čím větší snaha centra urvat to silou a Brity i Katalánce nejlépe zadupat do země - tím větší vzdor a tím víc se to bude drolit,“ udeřila.

A mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček si také nebral servítky. „Ano, už je to tady! Eurohujeři našli výmluvu. Za násilí v Katalánsku může...PUTIN,“ uvedl na sociálních sítích.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Michal Hašek Helena Válková (ANO) Tomáš Prouza (ekonom) Markéta Šichtařová (ekonomka) referendum Španělsko Jiří Ovčáček

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy