Víte, co jíte? Salámy mají málo masa, párky a konzervy obsahují separát. Výsledky testů jsou alarmující

Praha – Hodně znepokojivé výsledky přinesl test uzenin, které povedl časopis dTest. Opět se totiž objevily problémy s dodržením deklarovaného složení i se splněním předepsaných požadavků na jakost.

„Od začátku roku 2015 dosud jsme publikovali celkem šest testů masných výrobků, kterými prošlo v součtu 88 vzorků. V únoru 2015 jsme nechali prověřit kvalitu loveckých salámů, v srpnu téhož roku pak grilovacích klobás. V roce 2016 jsme se nejdříve v červnu věnovali dvěma druhům vepřových konzerv a v září následoval test šunkových salámů. V letošním roce jsme přinesli rovněž dva testy uzenin, a sice únorovou kontrolu párků bez strojně odděleného masa a srpnové vydání odhalilo výsledky z testování salámu herkules,“ shrnuje magazín.

A jak to dopadlo? „Zatímco při testech všech ostatních druhů potravin, vyjma masných výrobků, podíl propadlíků činil 2,2 %, ve zmíněných pěti testech uzenin, to bylo 20 %. Prozatímní „rekord“ drží loňský test šunkových salámů, ze kterého se se zlou potázalo 40 % testovaných vzorků,“ varuje dTest.

Z 21 vzorků, které v testu propadly, pocházely tři ze zahraničí, ostatní byly vyrobeny v českých podnicích. Častým problémem je nedodržení obsahu masa. „Největší rozdíl mezi slibovaným a skutečným masným podílem jsme zjistili u Tesco Herkulesu, kterému chybělo 20 % masa. Zajímavé pro nás bylo zjištění, že celkem často výrobci nedodrželi deklaraci zhruba o 16 %. Nešťastná šestnáctka spojovala lovecké salámy Krahulík, Masokombinát Polička, šunkový salám značky Tesco a Pork Luncheon Meat Guding,“ uvádí časopis.

Druhým nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení minimálního obsahu čistých svalových bílkovin. Prokázaná přítomnost cizích bílkovin potrápila zejména šunkové salámy. Ve dvou z nich laboratoř objevila drůbeží protein, konkrétně šlo o výrobky Albert Quality šunkový salám a Lidk/ Pikok šunkový salám

Některé masné výrobky také obsahovalo strojně oddělené maso, tedy separát. To se týká dvou vepřových konzerv (Ha Ming Vepřové maso ve vlastní šťávě, Guding Pork Luncheon Meat) a dvou druhů párků (Frankfurtské párky z Kosteleckých uzenin a Vepřové párky značky Schneider).

„Ze zdravotního hlediska bychom vůči separátu velké připomínky neměli, jde však o surovinu levnější, než běžné maso. Pro vybrané typy výrobků, například lovecký salám, herkules, šunkový salám, pork luncheon meat, vepřové maso ve vlastní šťávě či vídeňské párky, je však použití separátu zakázáno vyhláškou. U zbylých ho použít lze, musí však být uvedeno samostatně ve složení a legislativa jej zakazuje započítávat do celkového obsahu masa,“ připomíná dTest.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest Maso potraviny jídlo

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy