Kvůli brexitu nebudeme nikoho vyhazovat, ujišťuje britská velvyslankyně Čechy

Praha - Britská velvyslankyně Jan Thompsonová uklidňuje Čechy. Brexit podle ní neznamená, že budou Britové někoho vyhazovat ze země. Snahou Londýna je, aby práva občanů EU žijících v Británii zůstanou stejná, jako práva Britů v zemích EU, říká.

Obava, že kvůli vystoupení Británie z EU budou lidé bez britských pasů nuceni ze dne na den odejít, je podle Thompsonové jedním z největších nesmyslů, který v souvislosti s brexitem slyšela. „Občas se lidé bojí, že po 30. březnu 2019 budou nuceni opustit zemi. To se samozřejmě nestane. Ta myšlenka, že někdo by byl vyhozen ze země, to je naprostá iluze," řekla Thompsonová a zmínila i datum, kdy Británie přestane být členem EU.

Podle odhadů ambasády ve Velké Británii žije 45 tisíc Čechů. „Většina z nich žije v Spojeném království už dlouho, jsou to profesionálové, mají dobrou práci a začlenili se do naší společnosti," řekla Thompsonová. Nic prý nenasvědčuje tomu, že by čeští občané chtěli zem opouštět.

Žádné zvláštní obavy podle ní brexit nevyvolal ani mezi Brity žijícími v Česku. „Nezaznamenali jsme nárůst otázek nebo obav co se týče britských občanů. Občas se na nás někdo obrací, ale většinou jsou si jisti, že Česká republika bude dodržovat jejich práva. Cítí se tu v bezpečí," poznamenala.

Podle původních očekávání měla na konci října končit první fáze rozhovorů, po které mělo být jasné, jaké budou podmínky odchodu Británie z EU. Brusel a Londýn podle zástupců EU zatím nenašly shodu na některých stěžejních otázkách, například finančním vyrovnání.

Evropský rozpočet, který se plánuje na sedm let, byl totiž sestaven dříve, než britští občané v referendu hlasovali pro opuštění EU. Stávající finanční období končí až v roce 2020 a s penězi z Londýna se proto v Bruselu počítá. Thompsonová zdůraznila, že Britové jsou připraveni své závazky splnit.„Říká se, že Spojené království chce odejít a nic nezaplatit. My jsme ale jasně řekli, že nejsme zemí, která by nedostála svým závazkům. Platíme své účty," říká.

Problém finančního vyrovnání se podle ní však nedá uspokojivě řešit, aniž by začala další fáze jednání mezi Británií a EU. Ta by se měla týkat budoucích vztahů. „Řekněme, že by Británie chtěla zůstat součástí některých programů EU. Když v nich budeme chtít pokračovat, tak budeme muset i něco zaplatit," řekla Thompsonová. Celkový účet podle ní proto nejde udělat bez diskuse o budoucnosti. Vyjednavači EU však trvají na dodržení souslednosti a chtějí nejprve dokončit první fázi jednání.

„Rozvod je vždycky složitý, vždycky přijdou hádky," komentovala nesoulad postojů Thompsonová. Dodala, že pro obě strany je výhodné dohodu nakonec uzavřít. Ani Londýn, ani členské země totiž nechtějí přijít o nezanedbatelný vzájemný obchod. Navíc je to důležité z hlediska obrany.

Související

Více souvisejících

Brexit Jane Thompsonová (britská velvyslankyně) češi Velká Británie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 58 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy