Praha - Britská velvyslankyně Jan Thompsonová uklidňuje Čechy. Brexit podle ní neznamená, že budou Britové někoho vyhazovat ze země. Snahou Londýna je, aby práva občanů EU žijících v Británii zůstanou stejná, jako práva Britů v zemích EU, říká.
Obava, že kvůli vystoupení Británie z EU budou lidé bez britských pasů nuceni ze dne na den odejít, je podle Thompsonové jedním z největších nesmyslů, který v souvislosti s brexitem slyšela. „Občas se lidé bojí, že po 30. březnu 2019 budou nuceni opustit zemi. To se samozřejmě nestane. Ta myšlenka, že někdo by byl vyhozen ze země, to je naprostá iluze," řekla Thompsonová a zmínila i datum, kdy Británie přestane být členem EU.
Podle odhadů ambasády ve Velké Británii žije 45 tisíc Čechů. „Většina z nich žije v Spojeném království už dlouho, jsou to profesionálové, mají dobrou práci a začlenili se do naší společnosti," řekla Thompsonová. Nic prý nenasvědčuje tomu, že by čeští občané chtěli zem opouštět.
Žádné zvláštní obavy podle ní brexit nevyvolal ani mezi Brity žijícími v Česku. „Nezaznamenali jsme nárůst otázek nebo obav co se týče britských občanů. Občas se na nás někdo obrací, ale většinou jsou si jisti, že Česká republika bude dodržovat jejich práva. Cítí se tu v bezpečí," poznamenala.
Podle původních očekávání měla na konci října končit první fáze rozhovorů, po které mělo být jasné, jaké budou podmínky odchodu Británie z EU. Brusel a Londýn podle zástupců EU zatím nenašly shodu na některých stěžejních otázkách, například finančním vyrovnání.
Evropský rozpočet, který se plánuje na sedm let, byl totiž sestaven dříve, než britští občané v referendu hlasovali pro opuštění EU. Stávající finanční období končí až v roce 2020 a s penězi z Londýna se proto v Bruselu počítá. Thompsonová zdůraznila, že Britové jsou připraveni své závazky splnit.„Říká se, že Spojené království chce odejít a nic nezaplatit. My jsme ale jasně řekli, že nejsme zemí, která by nedostála svým závazkům. Platíme své účty," říká.
Problém finančního vyrovnání se podle ní však nedá uspokojivě řešit, aniž by začala další fáze jednání mezi Británií a EU. Ta by se měla týkat budoucích vztahů. „Řekněme, že by Británie chtěla zůstat součástí některých programů EU. Když v nich budeme chtít pokračovat, tak budeme muset i něco zaplatit," řekla Thompsonová. Celkový účet podle ní proto nejde udělat bez diskuse o budoucnosti. Vyjednavači EU však trvají na dodržení souslednosti a chtějí nejprve dokončit první fázi jednání.
„Rozvod je vždycky složitý, vždycky přijdou hádky," komentovala nesoulad postojů Thompsonová. Dodala, že pro obě strany je výhodné dohodu nakonec uzavřít. Ani Londýn, ani členské země totiž nechtějí přijít o nezanedbatelný vzájemný obchod. Navíc je to důležité z hlediska obrany.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Jane Thompsonová (britská velvyslankyně) , češi , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 58 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák