Brno - Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity svolal do Brna konferenci, na které se řešila česká média. Podle expertů jsou v mnoha ohledech v krizi, ovšem širší regulace se nejeví jako přiměřené řešení.
Sociolog médií Jakub Macek poukázal na polarizaci společnosti v Česku i zahraničí a také na politické dění v Maďarsku či Polsku, spojené s tlakem na média. P podobné tendence lze podle něj sledovat i v Česku. "Regulace se může stát hranicí, na které bude normativní ideál liberálních médií upálen," řekl Macek.
Podle pozvaných právníků není každá regulace médií automaticky špatná. Regulace může liberální žurnalistiku a veřejnoprávní média naopak chránit a zajišťovat řádné fungování mediálního trhu. Záleží ovšem na motivaci politiků, kteří regulaci nastavují.
Předseda SPD Tomio Okamura v říjnu řekl, že jeho hnutí chce zrušit koncesionářské poplatky a zestátnit Českou televizi i Český rozhlas, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl nad hospodařením veřejnoprávních médií jasně dohlížet.
Podle Michala Bartoně z olomoucké katedry ústavního práva je při úvahách o zestátnění médií dobré podívat se na tituly, které už nyní veřejná moc vydává. Poukázal na mnohé zpravodaje obcí, měst či krajů, které podle něj často působí dojmem jednostranné propagace lokální či regionální koalice. "Je potřeba si to připomínat, když se bavíme o tom, jestli máme mít veřejnoprávní, anebo státní televizi," řekl Bartoň.
O regulaci nenávistných projevů na sociálních sítích hovořila právnička Monika Hanych z Masarykovy univerzity, která momentálně působí v Tilburgu v Nizozemsku. Není podle ní nezbytné přijímat novou legislativu, lze uplatňovat současné normy. Doložila to na příkladech studenta Davida Šmída či exposlance Otty Chaloupky, odsouzených za ostré výroky na sociálních sítích, anebo youtubera Petra Jelínka, jenž čelí obžalobě kvůli vulgárnímu videu.
15. dubna 2026 19:51
Je to v rozporu se závěry schůzky s Klempířem, reaguje ČT na návrh mediální novely
Související
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
Chceme-li chránit demokracii, musíme chránit i její jazyk. S označením „dezolát“ by se mělo šetřit
Media , Noviny / tisk , Česká televize , Tomio Okamura , Masarykova univerzita Brno , Univerzita Palackého
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
včera
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
včera
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
včera
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
včera
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
včera
Vláda vyšachovala prezidenta. Pavel na summit NATO nepojede, rozhodla
včera
Írán chce potápět americké lodě hlídkující v Hormuzském průlivu
včera
Evropská unie představila systém pro ověřování věku na internetu
včera
Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Nejméně 12 mrtvých
včera
Trump v Íránu zásadně mění strategii. Místo útoků zahajuje ekonomickou válku
včera
Počasí čeká o víkendu zlom. Do Česka se přižene déšť
15. dubna 2026 21:20
Orbán se po volební porážce už v EU nechce ukazovat. Na summitu ho zastoupí Fico
15. dubna 2026 20:13
Jaký je skutečný stav? Írán navenek projevuje vzdor, uvnitř se ale hroutí
15. dubna 2026 19:51
Je to v rozporu se závěry schůzky s Klempířem, reaguje ČT na návrh mediální novely
Česká televize se poprvé vyjádřila k představenému návrhu na změnu financování tuzemských veřejnoprávních médií. Od příštího roku by měly prostředky dostávat ze státního rozpočtu. ČT dala najevo, že preferuje pokračování poplatků.
Zdroj: Jan Hrabě