Brno - Ostře sledovaný spor mezi somálskou dívkou a zdravotnickou školou se přesune k Nejvyššímu soudu. Dívka se domáhala omluvy a 60.000 korun za údajný zákaz nošení hidžábu. Justice jí zatím nevyhověla.
U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze dívka neuspěla. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.
Mladé ženy se zastala veřejná ochránkyně práv. Škola trvala na tom, že má právo stanovit pravidla odívání. Zdůrazňovala také princip sekulárního školství.
Obvodní soud pro Prahu 10 se původně problematikou nošení hidžábu příliš nezabýval. Dívka prý diskriminaci neprokázala. Podle odvolacího senátu, který rozhodoval loni v září, musí škola v sekulární zemi zůstat neutrálním prostředím. Právo nosit hidžáb proto odvolací soud dívce nepřiznal. "Proti právu žalobkyně projevovat své náboženství navenek stojí právo být svobodně bez vyznání, náboženské symboly nemít a také je v ničem nevidět," řekl tehdy soudce Jan Klášterka.
"Domníváme se, že rozhodnutí odvolacího soudu není správné, jeho odůvodnění není rozhodně přesvědčivé a v souladu s naším právním řádem. Jedná se přitom o věc, která u nás nebyla doposavad řešena soudem, přitom by si jak klientka, tak ostatní věřící, potažmo celá společnost odpověď od nejvyšších soudních autorit zasloužila," napsala dnes ČTK advokátka dívky Radka Korbelová Dohnalová.
V posledních 30 letech se podle ní podobnou otázkou zabývaly nejvyšší soudní instance i v ostatních evropských zemích, které mají vztah náboženství a státu nastavený podobně Česko, například v Německu, Británii, Nizozemsku a Belgii. "Všechny země přitom došly k závěru, že není na místě z principu zakazovat žákům a studentům nošení náboženského symbolu ve škole - ať u jde o muslimský šátek, jarmulku, sikhský turban, křížek atd., když samotné nošení těchto symbolů víry neutralitu vzdělávání nenarušuje," uvedla Korbelová Dohnalová. Francie je podle ní výjimkou, zastává přísný sekularismus.
"Naše dovolání předkládá Nejvyššímu soudu k posouzení základní právní otázku, zda zástupce střední školy je či není oprávněn požadovat po studentce muslimského vyznání, a to s odkazem na ustanovení školního řádu o obecném zákazu nošení pokrývek hlavy, aby nenosila při teoretickém vyučování hidžáb. Podle našeho názoru střední škola takový projev víry zakazovat nemůže," uvedla Korbelová Dohnalová.
Související
Soud zastavil kauzu nošení hidžábu ve škole, ta se odvolá
Šabatová se zlobí. Prověřila desetitisíce stížností. mluví se ale jen o Romech a muslimských šátcích
Ayan Jamaal Ahmednuurová (studentka) , Nejvyšší soud , Muslimové , Školství
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě