Tereza H. to bude mít v muslimském vězení těžké, podmínky jsou tam otřesné. Šándor pro EZ prozradil pikantní detaily

Praha - Z Pákistánu dnes přišla zpráva, že soudní proces s Češkou Terezou H., kterou zadrželi 10. ledna celníci na mezinárodním letišti v pákistánském městě Láhaur s devíti kilogramy heroinu, by mohl trvat zhruba půl roku. O tom, jestli existuje šance na její vydání a jaké podmínky panují v pakistánských věznicích panují si server EuroZprávy.cz povídal s bezpečnostním analytikem a někdejším šéfem vojenské tajné služby Andorem Šándorem.

Šándor pro EuroZprávy.cz uvedl, že v pákistánských věznicích obecně panují velmi špatné podmínky a že Tereza H. To bude mít mezi tamními muslimskými trestankyněmi velmi obtížné. „Obzvláště, když tam může strávit i desítky let. Mají tam málo jídla i vody, hygiena je špatná. A není to tak, že by jí někdo z rodiny mohl přinést něco na přilepšenou, jako by seděla v českém vězení,“ vysvětluje bezpečnostní expert.

Jaký trest by nakonec mohla Tereza H. dostat, nechce Šándor příliš spekulovat. „Její právník říkal, že nad deset kilogramů drogy je to doživotí nebo trest smrti. Ona měla devět,“ připomněl. Pomoci by jí podle něj mohl fakt, že spolupracuje s vyšetřovateli. „Otázkou je, nakolik tyto její informace opravdu vedly k zadržení dalších lidí. Víme, že vyšetřovatelé udělali nějaké zátahy, ale není jasné, jestli to bylo díky informacím od Terezy. Navíc je jasné, že spolupracuje. Něco jiného je, když vám hrozí dva roky a dealeři vám řeknou, že když je odsedíte, oni vám to pak vykompenzují, a když vám hrozí desítky let za mřížemi. To pak všichni spolupracují velmi ochotně,“ říká pro EuroZprávy.cz Šándor. Zároveň si prý ale nemyslím, že by Tereza byla jen „volavka“, jak se spekuluje. „Určitě takhle nepošlete někoho, kdo vás zná, kdo na vás má kontakty a tak vás může udat,“ zdůrazňuje.

Právě otázka jejího možného vydání je podle Šándora komplikovaná. „Je známo, že Česká republika nemá s Pákistánem uzavřené dohody,“ zdůrazňuje pro EZ Šándor. Jednou z možností by podle něj bylo, kdyby v českém vězení seděl nějaký Pákistánec, který by si chtěl trest odsedět ve vlasti. V tom případě by mohly úřady dojednat výměnu.

Česká diplomacie by ale podle něj mohla mít větší šanci při jednání, kdyby jí pomohla Evropské unie nebo Spojené státy. „Na druhou stranu nevidím, proč by to dělaly. Jde o pašování drog – velkého množství drog. Nejsou tu žádné humanitární důvody, jako byly například v případě Hanky a Tonči,“ uvedl s odkazem na dvě české dívky, které byly uneseny 3. března 2013 při své cestě do Indie přes pákistánskou provincii Balúčistán.

„Při vší úctě k rodině Terezy – ona je dospělá, pravděpodobně to nedělala poprvé. Navíc její minulost není úplně čistá – ale já si rozhodně nechci hrát na mravokárce. A šlo o velké množství drog. Není to tak, že bych jí já osobně vydání nepřál, ale objektivně tu není moc důvod, proč by se v jejím případu měl někdo víc angažovat. Její případ nebo případ důchodce zadrženého v Hongkongu kvůli drogám jsou jen špička ledovce – a tady prostě humanitární důvody nejsou, i když české úřady usilují o jejich vydání. V cizině sedí ve vezení tisícovka Čechů,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Šándor.

List Daily Pakistan také informoval, že jistý Nikolaj Ivanov, který o sobě tvrdil, že je český občan, pohrozil Pákistánu teroristickými útoky, pokud Češka nebude do 48 hodin propuštěna na svobodu. Podle Šándora ale nebude mít tento incident na Terezin případ větší vliv.

„Možná se na to pákistánská ambasáda zeptá českých úřadů, ale víc asi nic. Byl to nějaký trouba, fakt, že byl tak rychle dopaden, ukazuje, že to rozhodně nebyl zběhlý terorista, který by opravdu připravoval útok v Pákistánu, Kdo ví, jaký byl jeho motiv, jestli to byla jeho údajná zamilovanost nebo něco jiného. Myslím, že české úřady se ním vypořádají úměrně jeho činu. Takže mu určitě nenapaří osm let,“ dodal Šándor pro EuroZprávy.cz.

Související

Tereza H. zadržená v Pákistánu

Češka Tereza Hlůšková může odletět domů, rozhodl soud v Pákistánu

Češka Tereza Hlůšková, která byla v roce 2019 v Pákistánu odsouzena kvůli pašování drog a loni v listopadu zproštěna obžaloby, bude moci zemi opustit. Pákistánský nejvyšší soud ve středu zamítl odvolání celního úřadu, který s vycestováním nesouhlasil. Češka by se měla vydat do vlasti 23. dubna, informoval dnes pákistánský server The Current.
Tereza H. zadržená v Pákistánu

Češka Tereza H. zadržená s drogami v Pákistánu se může vrátit

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, se může vrátit do České republiky. Nejvyšší soud v Islámábádu vydal písemný příkaz, který jí dovoluje opustit Pákistán, informuje server Blesk.cz.

Více souvisejících

Tereza H. zadržená v Pákistánu Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Pákistán Drogy Češka zatčená v Pákistánu (10.1.2018)

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy