Tereza H. to bude mít v muslimském vězení těžké, podmínky jsou tam otřesné. Šándor pro EZ prozradil pikantní detaily

Praha - Z Pákistánu dnes přišla zpráva, že soudní proces s Češkou Terezou H., kterou zadrželi 10. ledna celníci na mezinárodním letišti v pákistánském městě Láhaur s devíti kilogramy heroinu, by mohl trvat zhruba půl roku. O tom, jestli existuje šance na její vydání a jaké podmínky panují v pakistánských věznicích panují si server EuroZprávy.cz povídal s bezpečnostním analytikem a někdejším šéfem vojenské tajné služby Andorem Šándorem.

Šándor pro EuroZprávy.cz uvedl, že v pákistánských věznicích obecně panují velmi špatné podmínky a že Tereza H. To bude mít mezi tamními muslimskými trestankyněmi velmi obtížné. „Obzvláště, když tam může strávit i desítky let. Mají tam málo jídla i vody, hygiena je špatná. A není to tak, že by jí někdo z rodiny mohl přinést něco na přilepšenou, jako by seděla v českém vězení,“ vysvětluje bezpečnostní expert.

Jaký trest by nakonec mohla Tereza H. dostat, nechce Šándor příliš spekulovat. „Její právník říkal, že nad deset kilogramů drogy je to doživotí nebo trest smrti. Ona měla devět,“ připomněl. Pomoci by jí podle něj mohl fakt, že spolupracuje s vyšetřovateli. „Otázkou je, nakolik tyto její informace opravdu vedly k zadržení dalších lidí. Víme, že vyšetřovatelé udělali nějaké zátahy, ale není jasné, jestli to bylo díky informacím od Terezy. Navíc je jasné, že spolupracuje. Něco jiného je, když vám hrozí dva roky a dealeři vám řeknou, že když je odsedíte, oni vám to pak vykompenzují, a když vám hrozí desítky let za mřížemi. To pak všichni spolupracují velmi ochotně,“ říká pro EuroZprávy.cz Šándor. Zároveň si prý ale nemyslím, že by Tereza byla jen „volavka“, jak se spekuluje. „Určitě takhle nepošlete někoho, kdo vás zná, kdo na vás má kontakty a tak vás může udat,“ zdůrazňuje.

Právě otázka jejího možného vydání je podle Šándora komplikovaná. „Je známo, že Česká republika nemá s Pákistánem uzavřené dohody,“ zdůrazňuje pro EZ Šándor. Jednou z možností by podle něj bylo, kdyby v českém vězení seděl nějaký Pákistánec, který by si chtěl trest odsedět ve vlasti. V tom případě by mohly úřady dojednat výměnu.

Česká diplomacie by ale podle něj mohla mít větší šanci při jednání, kdyby jí pomohla Evropské unie nebo Spojené státy. „Na druhou stranu nevidím, proč by to dělaly. Jde o pašování drog – velkého množství drog. Nejsou tu žádné humanitární důvody, jako byly například v případě Hanky a Tonči,“ uvedl s odkazem na dvě české dívky, které byly uneseny 3. března 2013 při své cestě do Indie přes pákistánskou provincii Balúčistán.

„Při vší úctě k rodině Terezy – ona je dospělá, pravděpodobně to nedělala poprvé. Navíc její minulost není úplně čistá – ale já si rozhodně nechci hrát na mravokárce. A šlo o velké množství drog. Není to tak, že bych jí já osobně vydání nepřál, ale objektivně tu není moc důvod, proč by se v jejím případu měl někdo víc angažovat. Její případ nebo případ důchodce zadrženého v Hongkongu kvůli drogám jsou jen špička ledovce – a tady prostě humanitární důvody nejsou, i když české úřady usilují o jejich vydání. V cizině sedí ve vezení tisícovka Čechů,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Šándor.

List Daily Pakistan také informoval, že jistý Nikolaj Ivanov, který o sobě tvrdil, že je český občan, pohrozil Pákistánu teroristickými útoky, pokud Češka nebude do 48 hodin propuštěna na svobodu. Podle Šándora ale nebude mít tento incident na Terezin případ větší vliv.

„Možná se na to pákistánská ambasáda zeptá českých úřadů, ale víc asi nic. Byl to nějaký trouba, fakt, že byl tak rychle dopaden, ukazuje, že to rozhodně nebyl zběhlý terorista, který by opravdu připravoval útok v Pákistánu, Kdo ví, jaký byl jeho motiv, jestli to byla jeho údajná zamilovanost nebo něco jiného. Myslím, že české úřady se ním vypořádají úměrně jeho činu. Takže mu určitě nenapaří osm let,“ dodal Šándor pro EuroZprávy.cz.

Související

Tereza H. zadržená v Pákistánu

Češka Tereza Hlůšková může odletět domů, rozhodl soud v Pákistánu

Češka Tereza Hlůšková, která byla v roce 2019 v Pákistánu odsouzena kvůli pašování drog a loni v listopadu zproštěna obžaloby, bude moci zemi opustit. Pákistánský nejvyšší soud ve středu zamítl odvolání celního úřadu, který s vycestováním nesouhlasil. Češka by se měla vydat do vlasti 23. dubna, informoval dnes pákistánský server The Current.
Tereza H. zadržená v Pákistánu

Češka Tereza H. zadržená s drogami v Pákistánu se může vrátit

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, se může vrátit do České republiky. Nejvyšší soud v Islámábádu vydal písemný příkaz, který jí dovoluje opustit Pákistán, informuje server Blesk.cz.

Více souvisejících

Tereza H. zadržená v Pákistánu Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Pákistán Drogy Češka zatčená v Pákistánu (10.1.2018)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy