Komunistický agent ČSSR, s nímž se sešel labourista Corbyn, existoval

Praha - Britský bulvární list The Sun dnes napsal, že se šéf labouristů Jeremy Corbyn v minulosti opakovaně scházel s příslušníkem československé tajné služby. Ten opravdu existoval, potvrdila ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková, která nyní materiály studuje.

Podle bulvárního listu The Sun, který článek s titulkem "Corbyn a špion komoušů" zveřejnil dnes na titulní stránce svého tištěného vydání, se tehdejší labouristický poslanec Corbyn setkal s agentem československé tajné služby nejméně třikrát. Dvě setkání se údajně uskutečnila v britském Parlamentu.

"K člověku, se kterým se měl scházet a který je jmenován jako Jan Dymič, máme kádrový spis příslušníka rozvědky," řekla Ptáčníková. Dodala, že ve skutečnosti šlo o krycí jméno rozvědčíka.

Udílení krycích jmen podle ní bylo obvyklé, rozvědčíci oficiálně pracovali na zastupitelských úřadech v zahraničí. Spis podle Ptáčníkové obsahuje podrobnosti k jeho cestě do zahraničí, důvody, proč na ni vyjel a na co se měl zaměřit.

Přehled pracovníků rozvědky, který je dostupný na webu Ústavu pro studium totalitních režimů, uvádí pod jménem Dymič Jána Sarkocyho. Byl zařazen jako třetí tajemník federálního ministerstva zahraničních věcí. V kolonce legalizační agenda má uvedeno "mírové hnutí". Do Londýna podle přehledu nastoupil v květnu 1986, skončil v červnu 1989.

"Musíme zjistit, zda existuje samostatný svazek ke Corbynovi, nebo zda jsou nějaké materiály k němu ve svazku Dymiče. To nyní kolegové prověřují v evidencích," doplnila ředitelka. Označení "špion komoušů", které list The Sun použil, rozhodně neodpovídá skutečnosti. "Pan Corbyn nebyl vedený jako spolupracovník a ani to z materiálů nijak nevyplývá," uvedla.

Mluvčí labouristů potvrdil, že se současný lídr parlamentní opozice Corbyn v 80. letech několikrát setkal s československým diplomatem. Podle mluvčího ale netušil, že jde o agenta Státní bezpečnosti.

Státní bezpečnost byla politická policie podléhající komunistické moci. Prošla několika reorganizacemi. V 80. letech pod ni spadala i rozvědka. Hlavní správa rozvědky se jmenovala I. správa Sboru národní bezpečnosti, uváděla se také jako I. správa federálního ministerstva vnitra. V zahraničí působilo několik stovek rozvědčíků. Měli krycí jména a legalizované funkce na zastupitelských úřadech spadajících například pod ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo zahraničního obchodu. Státní bezpečnost zanikla v roce 1990.

Související

Jeremy Corbyn

Corbyn má pozastavené členství v Labouristické straně, kvůli antisemitismu

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to dnes omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Více souvisejících

Jeremy Corbyn StB Československo historie archivy Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy