Desítky lidí si dnes připomněly oběti komunistického režimu

Praha - Několik desítek lidí si dnes odpoledne na Staroměstském náměstí v Praze připomnělo oběti komunistického režimu. Shromáždění do centra Prahy svolala platforma Bez komunistů.cz.

Uspořádala ho v předvečer 70. výročí převzetí moci komunisty v tehdejším Československu.

"Byla to de facto i de iure diktatura. Byly zrušeny svobodné volby, neexistovala dále svobodná společnost. Některá občanská práva a svobody byly pošlapávány. Když připomínáme zločiny komunismu, najednou nám řada mladších i starších lidí říká, že vůbec nevědí, že se takové věci děly," řekl Petr Marek z pořádající platformy.

Podle Marka pořadatelé chtěli připomenout hlavně oběti komunistického režimu. Zapálili proto svíčky za vězněné, popravené i za děti, které zemřely matkám v komunistickém vězení. "Pro nás je nepředstavitelné, že nebyly zločiny vyšetřeny a potrestány a nebyla nastolena spravedlnost. Oběti a jejich rodiny si to zaslouží. Nejde o to, aby nějací staříci, kteří spáchali zločiny či se na nich podíleli, zaplnili věznice, ale že nebyla nastolena spravedlnost," řekl Marek. Pokud by podle něj hned po listopadu 1989 česká společnost zločiny dokázala pojmenovat, odsoudit a "udělat dělící čáru", minulé pořádky by se nezlehčovaly a také nevracely.

Ostrými slovy dnes na shromáždění nešetřil muzikant David Koller. Poukazoval na lidi, kteří za minulého režimu byli ve straně, v řadách komunistické bezpečnosti či spolupracovali s tehdejší tajnou policií (StB) a v současnosti jsou na vysokých postech. "Možná si to málo dáváme dohromady a možná, že ti lidé tam vůbec nemají být. Jsou to prospěcháři," řekl hudebník. Jako první ze svého seznamu přečetl jména prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho postoji k situaci na Krymu a k Rusku a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a kvůli jeho soudní kauze o spolupráci s StB a kvůli podezření na zneužívání dotací.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Komunismus Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bojuje za peníze, ale ne pro Slovensko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tak okomentoval Ficovu schůzku s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem v Kremlu. Zelenskyj také prozradil, jaký byl návrh Kyjeva pro Bratislavu ohledně řešení situace s plynem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy