Squatterka z Šatovky u soudu: Bylo to protiprávní, ale legitimní. Žalobkyně navrhla tresty

Praha - Squatterka Zuzana Brodilová dnes u soudu uvedla, že únorové obsazení usedlosti Šatovka bylo z její strany sice protiprávní, ale legitimní. Ostatních osm aktivistů nevypovídalo a připojilo se k prohlášení své kamarádky. Všem hrozí až dvouleté vězení za neoprávněný zásah do práva k domu. Chátrající budova patří Praze 6.

Brodilová poukázala mimo jiné na to, že v Česku aktuálně umrzlo několik lidí, a i z toho důvodu je podle ní "zvrácené", aby domy zůstávaly prázdné. "Dům je ve veřejném vlastnictví, a tedy ve vlastnictví nás všech," řekla. Překvapilo ji prý, že je obsazení Šatovky posuzováno tak závažně. Popřela tvrzení obžaloby, že by se na místě zabarikádovali.

Doplnila, že na místo s dalšími aktivisty přišla poprvé v zimě roku 2015. Zůstali tam po dohodě s tehdejším místostarostou městské části 18 dní a za tu dobu prý místo na vlastní náklady uklidili. Poté se prý snažili jednat s radnicí o dalším využití objektu. Jednání ale nikam nevedla, ačkoliv po schůzce se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) se původně "vše zdálo na dobré cestě".

Obviněné aktivisty přišla k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 podpořit řada jejich známých. Soudkyně je před zahájením zasedání preventivně vyzvala, aby zachovali důstojnost jednání a nedělali z něj happening. Mladí lidé ji uposlechli.

Státní zástupkyně navrhla potrestat squattery z Šatovky, ale na samé spodní hranici sazby. Chce také, aby uhradili škodu ve výši 6100 korun, kterou vniknutím do domu způsobili Praze 6. Za neoprávněný zásah do práva k domu lze podle trestního zákoníku uložit odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest. Soud se může přiklonit i k trestu alternativnímu, například k obecně prospěšným pracím, nebo trest odnětí svobody podmíněně odložit.

"Já samozřejmě mohu chápat důvody, které vás k tomu vedly. Chápu, že jste chtěli dosáhnout cíle přestavět vilu Šatovka na komunitní centrum," podotkla žalobkyně směrem k devíti obviněným. "Trestní předpisy této země bohužel neznají ničeho, co by vás mohlo vyvinit z toho protiprávního jednání," zdůvodnila, proč squattery navrhla potrestat. O jejich vině podle ní není žádných pochyb.

"Já jsem to viděla v televizi a měla jsem o vás strach, protože je jednoznačné, že ten objekt není v dobrém technickém stavu. Myslím, že jste velmi hazardovali se svým životem a zdravím," dodala s odkazem na to, že budova je zchátralá.

Obhájkyně squatterů Věra Nováková obvinění odmítla. Zdůraznila, že objekt byl dlouhodobě nevyužívaný, a že tedy nemohl nastat účinek trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu.

Možnost závěrečného slova využili i někteří z obviněných. Ondřej Mašek přednesl text od básníka Františka Gellnera, Michaela Schifflerová zase přečetla fejeton Dva světy od Karla Čapka. Eliška Brabcová řekla, že squatting by měl být společensky vítaným elementem a neměl by být perzekvován. Poukázala na to, že za svou účast na akci v Šatovce strávila dva dny v cele předběžného zadržení, což už samo o sobě pokládá za nepřiměřený trest. "Šatovku zřejmě čeká stejný osud jako většinu baráků, z kterých nás vyhnali - to znamená, že bude za pár let neobyvatelná," podotkla.

Večer 9. února dorazily do Šatovky dvě až tři desítky squatterů. Část z nich usedlost opustila po vyjednávání s policií a starostou, deset z nich ale zůstalo na střeše až do příštího týdne. V prohlášení na internetu aktivisté uvedli, že z Šatovky chtějí udělat prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti generovat zisk. Smyslem jejich akce bylo to, aby dům nezůstal prázdný a aby se jej podařilo oživit.

Areál je neobydlený od roku 2011. Městská část tvrdí, že od té doby čeká na změnu územního plánu, aby mohla z Šatovky vytvořit místo pro setkávání seniorů. Starosta odhadl, že po změně plánu začne rekonstrukce do tří až sedmi let.

Související

Squatteři se na Twitteru pochlubili první fotkou z místa. (26.11.2022)

Nová Klinika? Squatteři obsadili prázdný dům ve Strašnicích, po dohodě odešli

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum. Na místo přišli kolem poledne, následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě. Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za to, že se s jejich zástupci starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) sejde a budou jednat o poskytnutí vhodných prostor pro zamýšlené aktivity. Odešli po 18:00.
Ilustrační fotografie.

Squatteři mohou dál užívat dům ruského oligarchy, rozhodl soud

Skupina squatterů od poloviny října obývá pětipatrový dům v centru Amsterodamu, který patří ruskému podnikateli, spoluzakladateli internetové společnosti Yandex Arkadiji Voložovi. Nizozemský soud ve středu rozhodl, že squatteři budovu nemusejí opustit, napsal dnes deník The Guardian.

Více souvisejících

squateři soudy Praha

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy