Velký pátek připomíná ukřižování Krista, nesmí se prát prádlo

Vatikán - Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista. Ve svatopetrské bazilice se bude v podvečer konat tradiční obřad - na Velký pátek se neslaví eucharistie, při obřadu se nehraje na varhany a při liturgickém průvodu se nezpívá.

Velký pátek v Římě uzavře tradiční křížová cesta v Koloseu, které se zúčastní i papež František. Loni do Kolosea přišlo zhruba 10.000 věřících.

Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, tedy Kristova umučení, pohřbení a vzkříšení. Následuje Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

V lidových pověrách je Velký pátek spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. V tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Papež včera na závěr obřadů spojených se Zeleným čtvrtkem navštívil nejstarší římskou věznici Regina Coeli. Sloužil tam mši, krátce se setkal s nemocnými vězni a nakonec umyl nohy 12 trestancům. Rituál mytí nohou odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním.

"Ti, kteří vedou, musí sloužit,"řekl František během mše na paměť poslední večeře Ježíše Krista. "Ježíš zvrátil historické a kulturní zvyklosti své doby", když apoštolům umyl nohy - vykonal službu, jež byla do té doby předepsaná otrokům, rozvedl papež. "Ale i dnes musí dobrý vůdce sloužit, ať už působí kdekoli," dodal František. O sobě poté řekl, že je hříšníkem stejně jako trestanci, ale že dnes zastupuje Krista.

Mezi tuctem trestanců, jimž František umyl nohy, byly i dva muslimové, jeden buddhista a jeden pravoslavný křesťan. Vedle Itálie pochází z Filipín, Maroka, Nigérie, Moldavska, Kolumbie či Sierry Leone. Podle serveru Vatican News jsou ve věznice Regina Coeli trestanci 60 národností.

František, který obecně věnuje nemálo pozornosti lidem na okraji společnosti, na rozdíl od svých předchůdců nevykonává rituál mytí nohou v kostele, ale byl již v nápravném zařízení pro mladistvé či v uprchlickém středisku. Loni zavítal do věznice v obci Paliano.

Související

Velikonoční mazanec

Co se jedlo na Boží hod velikonoční?

Boží hod velikonoční nebo také slavnost Zmrtvýchvstání Krista, to byl v minulosti ten nejdůležitější svátek v celém roce. Kristovo vítězství nad smrtí, a tedy i dobra nad zlem, bylo potřeba oslavit mimo jiné dobrým jídlem. Velikonoční hostina, která se navíc odehrávala po dlouhém období přísného půstu, bývala velmi bohatá a zahrnovala také pokrmy, jejichž názvy už dnes neznáme. Víte, co je třeba škvarenica nebo hlavička?

Více souvisejících

Velikonoce Papež František Církev Vatikán Náboženství

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 3 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy