Mobilní aplikace ČHMÚ si stáhlo už 15.000 lidí, jejich vývoj trval čtyři roky

Praha - Dvě aplikace pro mobilní telefony, které v pondělí vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), mají přes 15.000 stažení. Podle meteorologů jsou přesnější než norský systém, obsahují totiž data, která pokrývají území ČR čtyřikrát hustěji. Aplikace stály sedm milionů korun a jejich vývoj trval čtyři roky. Meteorologové už nyní plánují, jaká další data by se v aplikacích mohla objevit. ČTK to dnes řekl ředitel ČHMÚ Mark Rieder.

Aplikace s názvem ČHMÚ a ČHMÚ+ si zájemci mohou stáhnout zdarma do mobilních telefonů se systémem Android. Verze pro iOS se chystají, ke stažení budou za tři měsíce. "Za velký úspěch bychom považovali, kdyby celkově dosáhly 100.000 stažení," řekl Rieder. Data, která aplikace poskytují, jsou podle něj přesnější a podrobnější než informace z norské aplikace. "Model Evropského centra pro střednědobou předpověď, který používají Norové, je v ploše deset krát deset kilometrů, tedy 100 kilometrů čtverečních. Náš Aladin má v tuto chvíli rozlišení 4,9 krát 4,9 kilometru, čili je čtyřikrát podrobnější. Od příštího roku to bude 2,4 krát 2,4 kilometru, takže ještě přesnější," vysvětlil ředitel ČHMÚ.

České aplikace obsahují nejen předpovědi počasí, ale také například údaje z meteorologického radaru, vývoj teplot, srážek či oblačnosti a verze ČHMÚ má i data o aktivitě klíšťat. Druhá z aplikací poskytuje zase navíc údaje o znečištění ovzduší, stavy řek a UV index. Ředitel uvedl, že zpoplatnění této služby ústav neplánuje. Naopak už nyní meteorologové uvažují o tom, jaká další data by mohli uživatelé mobilních telefonů získat. "Mohla by to být detekce blesků nebo snímky z webových kamer z našich stanic," řekl.

Obě aplikace si zatím podle ředitele vedou v hodnocení velmi dobře, uživatelé jim udělili v průměru více než čtyři z pěti možných hvězdiček. Objevují se ale už také náměty, co by se mohlo zlepšit. Je to hlavně možnost vypnutí výstrah, pokud si je uživatel nepřeje zobrazovat.

V poslední době meteorologové vydali výstrahy před silným větrem, nebezpečím požárů a bouřkami. Ta poslední se nenaplnila. Podle Riedera je to tím, že se k Česku neblížil souvislý pás bouřek, ale bouřky měly nad Českem teprve vznikat. Předpověď proto byla komplikovaná. "Snažíme se k tomu přistupovat principem předběžné opatrnosti. Když máme pocit, že by nějaký jev mohl nastat, raději vydáme výstrahu, než abychom na něj neupozornili a přišel," řekl Rieder.

Nové aplikace vyšly na sedm milionů korun, jejich příprava trvala čtyři roky. Původně se podle Riedera počítalo se třemi roky vývoje, práce ale nabraly zpoždění. Rieder, který se stal ředitelem ČHMÚ loni na podzim, rozpracovaný projekt pouze dokončil.

ČHMÚ spadá pod ministerstvo životního prostředí. Má přibližně 700 zaměstnanců a ročně hospodaří zhruba se 700 miliony korun. Většinu peněz čerpá od státu, na čtvrtinu výdajů si musí sám vydělat. Kromě centrálních pracovišť má i sedm regionálních poboček a síť profesionálních meteorologických stanic.

Související

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Více souvisejících

ČHMÚ mobilní aplikace Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy