Fond vyzval politiky a diplomaty k obraně práv české novinářky

Praha - Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) žádá, aby slovenská policie okamžitě a bez podmínek vrátila mobilní telefon, který zabavila české novinářce Pavle Holcové v souvislosti s vyšetřováním vraždy slovenského žurnalisty Jána Kuciaka. Po českých politicích a diplomatech fond požaduje, aby bránili občanská a profesní práva Češky. Fond to dnes uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Holcová spolupracovala s Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku. O zabavení mobilu informoval slovenský list Sme ve středu.

"Nadační fond nezávislé žurnalistiky důrazně protestuje proti bezprecedentnímu postupu slovenské policie a žádá okamžité a bezpodmínečné vrácení zadrženého telefonu novinářce Pavle Holcové. Vyzýváme slovenské úřady, aby to zajistily, a současně žádáme české politiky a zodpovědné úředníky, aby bránili občanská a profesní práva české státní příslušnice a bezodkladně všemi diplomatickými cestami žádali po slovenských úřadech naplnění této výzvy," píše fond v prohlášení.

Holcová podala svědectví slovenské policii dobrovolně. Při výslechu nabídla vyšetřovatelům podle fondu kopii digitální korespondence vedené s Kuciakem. Opakovaně uvedla, že většina informací v jejím mobilu s případem nesouvisí a odhalují identitu zdrojů informací získaných v souvislosti s její profesí investigativní novinářky. Mobil jí byl přesto odebrán, a to na základě příkazu prokuratury.

Nadační fond upozornil, že právo na ochranu zdroje informací u novináře je součástí ústavně chráněného práva na svobodu projevu. "Bez ochrany zdroje informací by nebylo možné profesi investigativních žurnalistů vykonávat, protože by lidé přestali novinářům v obavě o vlastní bezpečnost informace sdělovat," uvedl fond. Nezávislá investigativní žurnalistika je podle NFNŽ zásadně potřebná pro kontrolu výkonu moci v jakékoli společnosti. "Kde je ohrožena, tam jsou ohroženy svobody všech," zmiňuje. Fond zároveň vyjádřil podporu snaze slovenských úřadů vyšetřit vraždu Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové a najít pachatele.

Holcová je členkou sdružení investigativních novinářů, které analyzovalo takzvané Panamské dokumenty (Panama Papers) o daňových únicích a praní špinavých peněz. Spolupracuje také s novinářskou organizací OCCRP například na tématech o pašovaní zbraní přes Slovensko. Holcová ČTK ve středu sdělila, že výslech trval osm hodin a byli u něj pouze slovenští policisté. Enormní zájem měli na tom, aby jim sdělila, co ví o slovenských podvodech na DPH a podnikání Mariána Kočnera. "Když jsem jim odpověděla, že jsem se tím nezabývala a detaily k těmto případům nemám, nevěřili mi," dodala. Na Slovensku ji zastupuje právník Roman Kvasnica, který podle Holcové nyní zkoumá, zda policie a prokuratura postupovaly v souladu se zákonem.

Kuciak a jeho přítelkyně byli zastřeleni letos v únoru ve svém domě nedaleko Trnavy na západě Slovenska. Slovenská policie už krátce po vraždě jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označila Kuciakovu investigativní práci. Vražda vyvolala v zemi politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica a výměnu vlády, ve které ale zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

Související

Policie SR, ilustrační fotografie

Najdou Kuciakova vraha? Podle české novinářky nastal zlom ve vyšetřování

Počáteční fáze vyšetřování vraždy slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky vzbuzovala v investigativní novinářce Pavle Holcové skepsi. Zlom nastal na konci loňského září, kdy byli v případu obviněni čtyři lidé. Holcová, která s Kuciakem spolupracovala na tehdy nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku a je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku, je optimističtější i proto, že mezitím nastaly změny ve vyšetřovacím týmu.
Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Společnost po vraždě Kuciaka vnímá novináře jinak, soudí Holcová

Novinářské prostředí se po loňské vraždě slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové změnilo. Jiný je také způsob, jakým společnost novináře vnímá. V rozhovoru s ČTK to řekla Pavla Holcová, která s Kuciakem spolupracovala na tehdy nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku a je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Více souvisejících

Pavla Holcová (novinářka) vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Tragická nehoda na D1. Havaroval tahač s tankem, zemřela jedna osoba

Tragická dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D1 v Moravskoslezském kraji. Ve směru do Polska se srazilo několik vozidel včetně tahače, který převážel tank. Jeden člověk nepřežil, na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy