ROZHOVOR | Cukrovka: Nejnebezpečnější mýty? Ptali jsme se lékařky, upozornila na závažné skutečnosti

ROZHOVOR – Počet diabetiků v populaci strmě stoupá. Loni se s cukrovkou léčilo přes 860 tisíc Čechů, přičemž další tisíce o své nemoci ještě neví. Přestože jde o “notoricky” známou chorobu, stále o ní koluje řada mýtů. EuroZprávy.cz proto požádaly diabetoložku, aby uvedla věci na pravou míru. “Jako nejvíce rizikové vidím pití alkoholu po sportu, třeba po fotbalovém zápase nebo výletu na kole u diabetika na inzulínu,” říká MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DiaVize.

Kolem cukrovky koluje řada mýtů, jež tuto nemoc zlehčují. Které pokládáte za nejnebezpečnější? Je jich mnoho. Mé dva nejoblíbenější jsou: Pokud se cítím dobře, mám hladinu cukru v krvi přece v pořádku. Druhý je: Když mám cukr v krvi trochu zvýšený, nic se neděje, můžu to nechat být.

Určitě si nejeden diabetik řekne, že mu přece tu a tam kousek čokolády nic neudělá... Čtvereček kvalitní hořké čokolády nic neudělá, pokud si ho vezme diabetik před fyzickou aktivitou, při dobré glykemii a opravdu zřídka, jednou dvakrát v týdnu. Tím předejde rozkolísání hladiny cukru v krvi, ke kterému dojde po čokoládě, v níž je hodně cukru – tedy mléčné, bílé, s náplní apod. Po nich nastane chuť na další kousky čokolády, kterým je těžké odolat. A v tom už problém je.

Dnes jsou dia výrobky, které už od „normálních“ chuťově ani nerozlišíte. Co dělat, když diabetik nějakým nedopatřením sní něco, co by neměl? Dia výrobky jsou dostupné v různých kvalitách i chutích, často nevalných. Proto je mnohdy lepší sáhnout po kvalitní “nedia” potravině s přirozeně nízkým obsahem cukru, jako je např. zmíněná hořká čokoláda, a sníst jí méně. To zaprvé. A pokud diabetik sní něco, co neměl, což se stane, jde na kolo, projít se nebo uklízet, aby nadměrný příjem spálil pohybem. Na glykemii tak zmíněné zhřešení bude mít menší dopad.

Existuje pojem „stařecká cukrovka“. Prý je to normální projev stáří a léčby není třeba...To je další mýtus. Stařeckou cukrovku je nutné léčit, protože velmi zvyšuje riziko infarktů, mozkových příhod, snížené funkce ledvin, zhoršuje průběh infekcí. To vše významně zkracuje život. Normálním projevem stárnutí není, jen se s postupujícím věkem snáze objeví. Díky stárnutí totiž přirozeně klesá citlivost na hormon snižující hladinu cukru v krvi – inzulín.

Život ohrožujícím stavem je diabetické kóma. Jak ho laik pozná a jaká je první pomoc? Diabetické kóma způsobené buď extrémně nízkou, nebo vysokou glykemií laik neodliší od jiných bezvědomí. Navíc může být provázeno křečemi a zvracením. První pomoc je zkontrolovat, zda člověk v bezvědomí dýchá a má srdeční akci, zavolat záchrannou službu a případně začít s masáží srdce a dýcháním nebo uložit dýchajícího člověka do stabilizované polohy na boku. Nevhodné je podávat sladké tekutiny do úst, protože hrozí riziko jejich vdechnutí.

Jak je to s alkoholem u cukrovkáře? Může si občas dát pivo či skleničku něčeho ostřejšího? Malé množství alkoholu diabetikům nezakazujeme, ale učíme pacienty, co alkohol v jakém případě způsobí. Jako nejvíce rizikové vidím pití alkoholu po sportu, třeba po fotbalovém zápase nebo výletu na kole u diabetika na inzulínu. Zde je vysoké riziko diabetického kómatu s nízké glykemie. Naopak u stařecké cukrovky pár piv večer s kamarády povede k vysoké hladině cukru v krvi, Vidíte tedy, že s alkoholem a diabetem je to složité a toto téma by mělo padnout v diabetologické ambulanci, protože je na něj u každého odpověď jiná.

Jedním ze symptomů cukrovky je žízeň. Je něčím specifická v případě diabetu? Žízeň je velká, provázená silnou únavou, vede k častému močení, kterého si pacient všímá hlavně v noci.

Jaké další příznaky, které by mohly mít souvislosti s cukrovkou, neradno podceňovat (a které jsou opomíjeny)? Je to snadný úbytek hmotnosti provázený zmíněnou žízní a častým močením, provázející vysokou hladinu cukru v krvi. Pokud vystoupá extrémně, může se objevit nevolnost až zvracení, zrychlené dýchání a malátnost. Naopak varovným příznakem nízké hladiny cukru v krvi, která se může při léčbě cukrovky objevit, je slabost, nesoustředěnost, hlad, chuť na sladké, pocení, bledost, třes, které ustoupí po vypití skleničky sladkého nápoje.

Cukrovku si logicky spojujeme s cukrem. Jakých dalších potravin (druhů jídel) bychom se měli preventivně vyvarovat? Prevencí cukrovky je štíhlá postava, proto je dobré vyřadit zbytečný přísun kalorií, a to ve sladkých nápojích, tučných mléčných výrobcích, tučných uzeninách, sušenkách, bonbónech. Ty organismu dodávají koncentrovanou energii vhodnou při sportovní zátěži, a ne při práci u počítače.

Je cukrovka dědičná? Dědí se dispozice k cukrovce, tedy přibližně 50 % rizika cukrovky.

Když byla cukrovka v rodině, automaticky ji dříve či později dostanu taky? Pokud je cukrovka v rodině, je pravděpodobnost, že jí onemocníte, vysoká. A to, nakolik se projeví, ovlivňujete svým životním stylem. Pravdou je, že se v rodině nedědí pouze geny, ale i životní styl – zvyky, jak trávit volný čas a jak nakupovat a vařit. Vliv rodiny je proto veliký a působí hlavně v dětství, kdy dítě kopíruje rodiče. Veďte tedy děti k pohybu, sportu a zdravé, čerstvé stravě. Významná je také úloha kojení, která dokáže působit preventivně na rozvoj cukrovky a to jak pro maminku, tak pro dítě už v neútlejším věku.

Pokud v rodinné anamnéze nikdy nebyla, můžu být v klidu?Máte pouze menší pravděpodobnost, že cukrovkou onemocníte, ale v klidu být nemůžete.

Obávanou komplikací je diabetická noha, která může skončit i amputací. Jak poznáme, že nám něco podobného hrozí a jaké jsou nejmodernější metody léčby? K vyšetření zvýšeného rizika slouží každoroční vyšetření citlivosti nohou a jejich prokrvení u vašeho diabetologa, který vám výsledek každoročně sdělí. Pokud je porucha citlivosti odhalena, je riziko, že vás nebude bolet poranění nohy – například puchýř, nebo neucítíte kamínek v botě, horký písek u moře a nohu si rozedřete nebo popálíte. Nohu budete dál zatěžovat i ve chvíli, kdy by při neporušené citlivosti tak bolela, že byste nikam nemohli jít. Porušené prokrvení a vyšší hladina cukru v krvi navíc komplikují hojení a do rány snáze pronikne zvenčí infekce a zevnitř se k ní hůře dostávají antibiotika.

Je to jedna z nejsvízelněji léčitelných komplikací diabetu s nejistým výsledkem a ohrožením nohy. Proto je nejlepší jí předejít výborně vyrovnanou cukrovkou, správnou obuví, na kterou u těchto pacientů přispívá 1x za 2 roky zdravotní pojišťovna 1000 Kč, správnou pedikúrou. O všem vás poučí zkušená diabetologická sestra v ambulanci.

Diabetes představuje zátěž snad pro celý organismus. Jak moc zasahuje do psychické a sexuální oblasti? Výzkum zjistil, že až 40 % pacientů s diabetem trpí depresemi. V životě diabetika depresivita komplikuje motivaci a spolupráci při léčbě, která pak selhává. Ovlivňuje také negativně rodinný život diabetika a podporu rodiny. Namístě je léčba depresí psychoterapií a případně léky společně s cukrovkou a vede často k úspěchu léčby cukrovky a k velké úlevě pacienta.

Erektilni dysfunkce je také častým problémem mužů diabetiků, kterou můžeme zmírnit léčbou, často ve spolupráci s urologem. Namístě je o ní s diabetologem hovořit, protože možnosti léčby máme. U žen může být cukrovka příčinou bolestivosti při pohlavním styku, která souvisí se sníženým zvlhčením poševní sliznice a větším rizikem infekcí.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka zdraví rozhovor Marta Klementová (lékařka) život Alkohol Čokoláda Cukr - inzulín nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy