V Česku ubývá porodů dvojčat a vícerčat. Statistici si všimli ještě jedné záhady

Praha - V Česku v posledních letech ubývá porodů vícerčat. Zatímco před deseti lety na tisícovku porodů připadaly dvě desítky narození dvou a více dětí naráz, předloni jich bylo 15. Stále je to ale výrazně víc, než před dvěma či třemi desetiletími. Vyplývá to z poslední demografické příručky Českého statistického úřadu.

Statistici zveřejnili údaje od roku 1950. V Česku se od té doby narodila více než tisícovka trojčat. Čtyřčata přišla na svět jedenadvacetkrát. ČR má i svá jediná paterčata, jimž je právě pět let.

Po téměř celou druhou polovinu minulého století se podíl vícerčat výrazně neměnil. Na tisícovku porodů jich připadalo mezi deseti až 12. Od poloviny 90. let číslo začalo růst. V roce 2007 pak na tisícovku porodů bylo 21 narozených vícerčat. Stejný stav byl i v roce 2009 a 2010. Pak počet postupně klesal, a to na 15 v roce 2015 a předloni.

Podle demografů za rostoucími čísly bylo rozšíření možností hormonální léčby a rozvoj center asistované reprodukce. Ve změně trendu z posledních let se pak odráží úprava legislativy. Od dubna 2012 zákon o zdravotních službách totiž změnil financování umělého oplodnění. Zdravotní pojišťovny hradí až čtyři pokusy, pokud se při prvních dvou do těla ženy zavede jen jedno vajíčko. Dál se ale hradí i tři pokusy, když se zavádí embryí víc.

V roce 2016 podle příručky přišla na svět v 1667 případech dvojčata a v deseti trojčata. ČSÚ už dřív ve svém magazínu Statistika a my uvedl, že od konce 40. let až do poloviny 90. let minulého století dvě třetiny dvojčat tvořily páry dvou hochů či dvou děvčat. Před rokem 2010 ale podíl klesl pod tři pětiny a narodily se častěji "smíšené dvojice". Podle statistiků se tak zdá, že umělé oplodnění může mít určitý vliv na pohlaví. I když podotýkají, že z údajů není možné způsob početí vyčíst, změnu poměru si jinak vysvětlit nedovedou.

Dosud nejvyšší počet porodů, při nichž se narodily naráz dvě či více dětí, evidoval statistický úřad v roce 2010. Celkem jich zaznamenal 2458. Poté vícečetných porodů začalo ubývat. V roce 2015 jich bylo 1630 a předloni 1677.

Nejvíc trojčat se v Česku narodilo v roce 1997. Tři potomky naráz přivedlo na svět tehdy 35 matek. Čtyřčata se od roku 2003 v Česku nenarodila. Čtyřikrát za jediný rok přišla naopak na svět v roce 1974. Byl to vůbec nejsilnější ročník generace takzvaných Husákových dětí ze 70. let. Do statistik se dostalo celkem 193.518 porodů.

Rodiče dvojčat a vícerčat mají od letoška vyšší rodičovskou. Do konce loňska dostávali stejně jako matka či otec jednoho dítěte. Nyní mohou vyčerpat místo 220.000 korun celkem 330.000 korun.

Související

Narozená miminka

Bulharsko se potýká s drastickým poklesem porodnosti

Prázdné chodby a jen osm miminek v dětských postýlkách. Situace v porodnici ve městě Gabrovo přesně vypovídá o tom, jak to vypadá v celém Bulharsku. Země se potýká s doslova drastickým poklesem porodnosti, napsala agentura AFP.

Více souvisejících

porodnost češi čsú umělé oplodnění děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy