Soud snížil Tomáši Březinovi trest v kauze lihové mafie, zastala se ho i obžaloba

Brno - Nejvyšší soud (NS) dnes snížil Tomáši Březinovi trest ze šesti let na 3,5 roku vězení. Jako spolupracující obviněný pomohl rozkrýt takzvanou lihovou mafii. Vypovídá jako svědek i v navazujících kauzách. Za Březinu se postavila obhajoba i obžaloba. Stížnost pro porušení zákona podal ve prospěch Březiny také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Nejvyšší soud stížnost dnes projednal spolu s Březinovým dovoláním, výjimečně prováděl také vlastní dokazování. Konkrétně se četly zprávy o trestních řízeních, v nichž je Březinovo svědectví klíčové. Soudce Ivo Kouřil zdůraznil, že závažnost trestné činnosti byla mimořádná. "Ale přístup pana obviněného je také mimořádný," řekl.

V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let. Jeho bratr Tomáš jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku.

Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství. Podle žalobců vrchní soud dostatečně nezohlednil jeho spolupráci, dokonce se obrátili na ministra spravedlnosti s podnětem k podání stížnosti pro porušení zákona. Ministr ji podal, dnešního jednání se ale neúčastnil.

Svědectví Březiny je klíčovým důkazem proti 70 lidem přibližně v 30 trestních řízeních, uvedl dnes obhájce Pavel Fryšák. Řízení mají různou spojitost s lihovou mafií, týkají se například odběratelů lihu. "Každý den lituji toho, čemu jsem napomáhal. Já i moje rodina poneseme doživotní následky. Snažím se to napravit tím, že spolupracuji při odhalování závažné trestné činnosti," řekl Březina soudu.

S novináři po skončení nehovořil, eskorta jej rychle odvedla. "Jsme spokojení," reagoval jeho obhájce. 

NS se lihovou mafií zabývá postupně ve třech řízeních. V dubnu rozhodl, že olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí znovu řešit část skutků, dříve označených za promlčené. Podle NS, který dal za pravdu dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jde o předčasný závěr. Rozhodnutí NS se podle informací ČTK týkalo Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče.

Dovolání žalobců nijak nezpochybňovalo pravomocný verdikt nad aktéry kauzy, týkalo se jen usnesení o zastavení stíhání v části skutků. Proti verdiktu a uloženým trestům podalo dovolání pět odsouzených. O dovoláních Radka Březiny, Kaláče, Menšíka a Václava Davida NS rozhodl, rozhodnutí zatím ale nepředal krajskému soudu k doručení účastníkům řízení. Výsledek tak není známý. Dovolání Tomáše Březiny vyloučil NS k samostatnému projednání a řešil jej dnes veřejně spolu s ministerskou stížností.

Související

Soud, ilustrační fotografie

Tomáš Březina vypovídá u zlínského soudu, veřejnost byla vyloučena

Před zlínským okresním soudem dnes vypovídá jako svědek Tomáš Březina. Soud ho nechal předvolat v souvislosti s projednávaným případem praní špinavých peněz pocházejících z nelegálního podnikání jeho bratra Radka Březiny, hlavního organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem. Na návrh státního zástupce Radka Bartoše však předseda trestního senátu Pavel Houdek rozhodl o tom, že bude Tomáš Březina vypovídat s vyloučením veřejnosti.

Více souvisejících

Tomáš Březina (kauza lihové mafie) Kauza lihová mafie Nejvyšší soud

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 3 minutami

před 13 minutami

před 31 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy