Atmosféra na Národní třídě se zklidnila, osobnosti předčítají z Havlova díla

Na pražské Národní třídě v okolí památníku 17. listopadu panuje po vypjatém úvodu dne uvolněná atmosféra. Ulice, na které se konají koncerty a další kulturní akce, se podle odhadů novinářů postupně zaplňuje tisícovkami lidí. Lidé chodí zapalovat svíčky, korzují či se fotí se známými osobnostmi. Mezi nimi byl největší zájem o neúspěšného kandidáta na prezidenta a nynějšího senátora Jiřího Drahoše, režiséra Jana Hřebejka či herce Ivana Trojana. Trojan stejně jako třeba herec Jan Potměšil vzpomínal na dny po 17. listopadu 1989. "Chodíme sem s rodinou každý rok," řekl novinářům.

Římskokatolický biskup Zdenek Wasserbauer přednesl u památníku na Národní třídě modlitbu, lidé po ní zazpívali českou i slovenskou hymnu. Návštěvníci akce se procházejí, poslouchají hudební vystoupení, okolo památníku je stále několik desítek lidí.

Horký čaj jim nabízejí skauti. Program zpestřili i dva muži v dobových uniformách Sboru národních bezpečnosti s bílými přilbami a obušky, kteří na lidi parodicky křičí, aby se rozešli. Poté scéna většinou končí společnou fotografií.

Národní třída je dnes dějištěm pátého ročníku pouliční slavnosti nazvané Korzo Národní k připomenutí událostí 17. listopadu. Nabízí desítky koncertů, divadelní představení, autorská čtení, vzdělávací výstavy i program pro děti.

Známé osobnosti například předčítají z děl dramatika a prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. K předčítání byli pozváni například Zdeněk Svěrák, Anna Geislerová či Jan Potměšil, Petr Pithart a Michael Žantovský. Na ulici byl také postaven skautský tábor, svou práci představují i neziskové organizace.

Kolem 17:00 se na Národní třídě uskuteční akce Světla svobody a památky obětí komunismu. Účastníci symbolicky zapálením světel vzpomenou na oběti komunistického režimu. Svíce položí do světelné řady a spojí se do lidského řetězu.

??#17listopad si připomínáme studenty a studentky, kteří v roce 1939 demonstrovali proti nacistické okupaci a v roce 1989 proti komunistickému režimu. Jen toto odvážné odhodlání se zasadit o svobodu a demokracii může porazit totalitní systémy. pic.twitter.com/DV50mJkZlw

— Christoph Israng (@velvyslanec_SRN) 17. listopadu 2018

Ráno a dopoledne byla na Národní třídě vypjatá atmosféra a několik incidentů. Kytice, které tam po půlnoci položili premiér Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura, hodili lidé do odpadkového koše. Tamtéž skončily i květiny, které na Národní poslal prezident Miloš Zeman, sám se žádných akcí ve státní svátek neúčastní. 

Na Národní třídě bylo také umístěno několik transparentů proti Zemanovi nebo vládě. Podle zpravodaje ČTK je ale organizátoři akce odsunuly během odpoledne dále od památníku.

Související

Více souvisejících

17. listopad Praha Václav Havel Zdeněk Svěrák (herec režisér) Aňa Geislerová

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy