Na Václaváku burácel Koncert pro budoucnost, dorazil i Macronův mediální manažer

Řečníci dnes na Koncertu pro budoucnost, který se uskutečnil v Praze na Václavském náměstí, hovořili především o svobodě a kritizovali současnou vládu. Na pódiu se během více než pěti hodin podle pořadatelů vystřídalo 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Akci, která skončila zhruba ve 22:00, v chladném počasí přihlíželo několik tisíc lidí.

Moderátory byli politický komentátor Jindřich Šídlo a herečka Iva Pazderková. Jako první vystoupila skupina Pražský výběr. "Chtěl bych připomenout zajímavou věc - nespokojenost, která se dnes projevuje 17. listopadu, se objevila před těmi devětadvaceti lety také. A tehdejší komunistická vláda také ten svátek podporovala, z hlediska roku 1939. Dnešní vláda ho podporuje z hlediska dat 1939 a 1989. To ale neznamená, že když se k tomu dnešní vláda přihlásí, že nedostane na frak, pokud přeteče pohár trpělivosti. A to se myslím stalo tehdy i dnes," řekl ČTK Michael Kocáb.

Mezi těmi, kteří ke shromážděným promluvili, byli například Tomáš Sedláček, Šimon Pánek, Michael Žantovský, Barbora Poláková, Václav Malý, Tereza Voříšková, Adam Černý, Mikuláš Kroupa, Marek Wollner nebo Eva Holubová. Hudební část programu nabídla vystoupení Prago Union, Ondřeje Rumla, Republic of Two, minus123minut, Ghost of You, Jakuba Ondry a mnoha dalších.

Ať žije svoboda!@jindrichsidlo @PazderkovaIva Na Václaváku právě začíná @festivalsvobody Stylově. S Pražský výběr a Na Václavským Václaváku! #KoncertProBudoucnost #festivalsvobody #17listopad #prague pic.twitter.com/aGTFONni7K

— Eva Hanakova (@HanakovaEva) 17. listopadu 2018

S projevem vystoupil také Lex Paulson, autor volební kampaně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se podílel i na kampani někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy. Shromážděným lidem řekl, že přináší pozdravy z Ameriky, ale nemyslí tím pozdrav od Bílého domu Pražskému hradu, ale pozdrav jednoho svobodného člověka druhému. Součástí akce se stal i happening, kdy si lidé připomněli listopadové události roku 1989 cinkáním klíčů a zpěvem české hymny.

Podle mluvčího festivalu Jana Gregara se letos koncertu účastnilo dvakrát víc lidí než loni. Kolik lidí na náměstí bylo, ale organizátoři nesdělili. Akce se podle nich konala v dalších čtyřech desítkách měst.

Součástí programu byl například telemost a videopozdravy, které představily akce pořádané v regionech pod hlavičkou Festivalu svobody a akce spřízněných iniciativ. Přenos koncertu živě vysílala Seznam TV, jejíž reportáž o synovi Andreje Babiše rozpoutala protesty proti českému premiérovi. Live stream se vysílal i na Youtube a facebooku.

Cílem Festivalu svobody je podle jeho organizátorů připomenout události spojené se 17. listopadem 1989. Záměrem je nejen oslavit výročí sametové revoluce, ale také "společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti".

Koncert pro budoucnost, který se na Václavském náměstí konal 17. listopadu i minulý rok, někteří vnímali jako prezidentskou kampaň. Mluvčí se i tehdy často vymezovali proti Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Na koncert přišel i Michal Horáček, který se podivoval nad tím, že nemohl vystoupit stejně jako další prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Pořadatelé tehdy uvedli, že prezidentští kandidáti, které jako řečníky vybrali, "nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu".

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad skupina Pražský výběr Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy