Stovky lidí zaplnily náměstí v Plzni, hejtman si rýpl do Babiše indiánským příslovím

Asi 600 lidí se dnes večer sešlo na náměstí v Plzni na setkání se svobodou a pro svobodu. Organizátoři jím chtěli vyjádřit vděčnost a radost, že stále ještě žijí ve svobodné zemi a upozornit na chování těch, kteří podle nich svobodu ničí, uvedl hlavní svolavatel a občanský aktivista Robert Elva Frouz. Řada lidí měla v rukou plakáty nebo transparenty se slovem Demise. Prostředkem plochy vedl bílý papírový pruh, který měl symbolizovat, že chování některých představitelů státu je "přes čáru".

Řečníci hovořili o tom, co považují za příznaky "stmívání" v této době. "Nad svobodnou společností, nad schopností kriticky a pravdivě myslet, nad pravdivostí jako postojem, nad morálkou v politice. A zároveň nám (řečníci) nesou zdroje naděje, které nám dávají sílu věřit, že tím přece jenom projdeme, ať se děje cokoliv," uvedl Frouz.

Kritizoval vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), že nikdy neodstoupí, i slova prezidenta Miloše Zemana, že i kdyby byla vyslovena vládě nedůvěra, tak on znovu jmenuje Babiše sestavením nové vlády. "Doporučuji záměry obou mužů brát vážně, protože oni už nám víckrát předvedli, že to opravdu myslí vážně," uvedl.

"Nenechme dopustit znovu se dostat do totality, braňme se!," řekl například plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD). Podle něj neexistuje žádný kouzelný recept a nepřijde žádný spasitel. "Každý z vás se musí dnes angažovat a neustupovat z hodnot jako jsou svoboda, demokracie a prosperita. Odvahu a vydržet!," uvedl.

Svůj proslov zahájil sloganem "Žij svůj život tak, abys nemusel květiny a věnce na pietní místa pokládat o půlnoci," což označil za staré indiánské přísloví. Premiér Babiš dnes položil kytici k památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě už těsně po půlnoci, hned ráno totiž odletěl za svým synem do Švýcarska. Oba jsou kvůli kauze Čapí hnízdo mezi obviněnými a výroky jeho syna o údajném únosu na Krym v posledních dnech vyostřily politickou situaci.

Během dne se v Plzni konala řada akcí k výročí sametové revoluce - beseda na téma 17. listopad 1989 v Praze, promítání záznamu StB z demonstrace 6. května 1989 na náměstí Míru, kde stovky lidí přišli vzdát poctu americkým osvoboditelům Plzně, uskutečnila se beseda o samizdatu.

Plzeňský hejtman předal Čestné plakety za odvážné občanské postoje šesti osobnostem z regionu. Získali je disidenti, signatáři Charty 77 i různých petic proti tehdejšímu režimu - Jaroslav Cuhra, Petr Hrach, Josef Kaše, Jan Rampich a František Wiendl. In memoriam je převzal i bratr Patrika Štěpánka, který letos v srpnu podlehl zraněním, jež utrpěl při útoku atentátníka v Afghánistánu.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Plzeň Josef Bernard (hejtman) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy