Giving Tuesday v ČR: Lékaři bez hranic vyhlašují zvláštní dárcovskou výzvu na boj s HIV

Česká republika se už potřetí zapojí do světového dne dárcovství. Giving Tuesday (Dárcovské úterý) vzniklo před lety v reakci na Black Friday (Černý pátek), den proslavený slevami a nákupy. Letošní Giving Tuesday vychází na úterý 27. listopadu. Lékaři bez hranic v ČR na tento den vyhlašují zvláštní dárcovskou výzvu na podporu dostupnější diagnózy a léčby HIV. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Na světě žije odhadem 36,9 milionů lidí s HIV. Zatím se nemohou zcela vyléčit, díky antiretrovirální léčbě ale mohou žít dlouhý a naplňující život (bez toho, aby se u nich rozvinul AIDS).

Musí však po celý zbytek života brát každý den léky. Aby se mohli léčit, musí nejprve o své nemoci vědět. Lidé se však mnohdy bojí zjistit, že jsou HIV pozitivní. Mívají obavy třeba i z tradičního způsobu testování, jehož součástí je odběr krve, jelikož tento způsob nepovažují za bezpečný.

Pokud pak vůbec mají přístup k léčbě, pro mnoho pacientů je vyčerpávající ji vydržet. Důvodů, proč ji mnozí přeruší, je celá řada: únava, ztráta perspektivy, přesun do jiného města, kde nejsou léky k dispozici, stigma ze strany komunity a podobně.

„Lékaři bez hranic proto hledají cesty, jak diagnózu i léčbu HIV zjednodušit a zpřístupnit pacientům. V některých projektech proto testují inovativní metody, jak toho dosáhnout. Zkoušejí například komunikaci s pacienty prostřednictvím sociálních sítí, zrychlený výdej antiretrovirotik v lékárnách či distribuci preventivních léků nejohroženějším skupinám. Ty nejúspěšnější inovace využijí pro boj s HIV po celém světě,“ přibližuje digitální stratég Jakub Hein, jenž byl letos na misi Lékařů bez hranic v Jihoafrické republice. Konkrétně pracoval v oblasti Khayelitsha, kde organizace poskytuje zdravotní péči pacientům s HIV a zároveň tam ověřuje v praxi zmíněné inovativní metody.

Na počátku musí být včasná diagnóza. Lékaři bez hranic proto začali pacientům nabízet orální testy na HIV. S jejich pomocí mohou lidé zjistit svou diagnózu výtěrem ústní dutiny speciální tyčinkou, třeba když jsou sami doma. Na jejím indikátoru se do několika desítek minut zobrazí, zda jsou HIV pozitivní nebo negativní. Je to první krok k léčbě a k tomu, aby pacient chránil před negativními efekty viru HIV nejen sebe, ale i své okolí. Vedle kondomů totiž v šíření viru brání i optimálně nastavená antiretrovirální léčba. Ta snižuje riziko přenosu HIV mezi partnery až o 96 procent.

11 111 orálních testů, které odhalí virus HIV

„Česká pobočka Lékařů bez hranic proto v rámci letošního Giving Tuesday vyhlašuje speciální dárcovskou výzvu, jejímž cílem je získat od dárců 511 817 korun. Vybrané peníze pošleme do našeho projektu v Khayelitshe. Pro lepší představu: za tuto částku je možné například nakoupit 11 111 zmíněných orálních testů,“ uvedl ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Giving Tuesday je světový svátek dárcovství, jenž od roku 2012 oslavuje a podporuje chuť lidí pomáhat druhým. Zapojují se do něj firmy i jednotlivci z více než 150 zemí světa.

Česká pobočka Lékařů bez hranic se ke Giving Tuesday připojila hned v roce 2016, kdy se poprvé slavil v České republice. Tehdy se podařilo od soukromých dárců získat 413 481 Kč na pomoc lidem uvázlým v humanitární krizi v Nigérii. Loni dárci přispěli 324 753 Kč na humanitární a zdravotnickou pomoc Rohingům, kteří uprchli před násilím z Myanmaru do Bangladéše.

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic hiv charita jihoafrická republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy