Koncert italských neofašistických skupin, který se má 19. ledna konat pod záštitou místních úřadů ve Veroně na památku Jana Palacha, vyvolal kromě protestů na italské i české straně také otázku, jak je možné, že člověka, jenž se upálil na protest proti sovětské okupaci, používá jako symbol krajní pravice. Podle filosofa a sociologa Václava Bělohradského, který v Itálii žil 50 let, má italská radikální pravice Palacha za symbol od samého počátku.
"Já jsem to tehdy zažil na univerzitě (v Janově) v 70. letech," popisuje Bělohradský reakci Italů na sebeupálení českého studenta. Levice nemohla podle něj tento čin přijmout, protože chtěla vést mezinárodní dialog s komunismem, tedy i s Rusy, a gesto českého studenta znamenalo "uzavření politického pole pro dialog, odmítnutí politiky jako dialogu a především odmítnutí spolupráce uvnitř tábora, v který italská levice věřila", říká Bělohradský.
"Navíc připočítejte odpor katolické církve - Itálie je katolická země a tam je takový typ boje velmi nepopulární. Sebeupálení není pro katolíky legitimní forma protestu... Ale fašistům nebo radikální pravici se to líbilo. Oni pohrdali politikou. Nechtěli dialog, chtěli bojovat. Oni chodili na komunistické demonstrace a nechávali se tam ztlouct," dodává Bělohradský k radikalizované atmosféře v Itálii přelomu 60. a 70. let.
Připomíná, že důležitým aspektem sympatie k Palachovu činu byla nedůvěra krajní pravice k "demokratickým metodám", zejména k dialogu a diskuzi. Pravicoví radikálové odmítali pragmatickou politiku a v Palachově skutku, v přijetí smrti, viděli nástroj politického boje.
Důležitý byl také kontext americké války ve Vietnamu. "Levice se organizovala kolem protestů proti Vietnamu a najednou tu někdo použije tu samou formu protestu proti komunismu, tak to se pravici strašně líbilo. Takže na studentských schůzích, jakmile někdo začal mluvit o Vietnamu, hned se ozvala pravice, proč nemluvíme o Československu, o Palachoví," připomíná Bělohradský.
"Všichni protestují proti kapitalismu, nikdo proti komunismu, když někdo (Palach) protestuje proti komunismu, tak prostředky, které se používají ve Vietnamu (sebeupalování vietnamských mnichů), což ukazuje, že tak jako vy (levice) vnímáte Američany, tak oni (Čechoslováci) vnímají Sovětský svaz, což dokazuje že my, my fašisti, máme pravdu," vysvětluje Bělohradský logiku tehdejší krajní pravice.
I sbírku na první Palachův pomník v Římě, který byl odhalen v lednu 1970, zorganizoval pravicový deník Il Tempo, připomíná.
V současné době Palachův čin a jeho symbolika rezonuje ve sporu stoupenců svrchovanosti a globalistů. "Pro ně (italskou krajní pravici) z Palacha zůstává to nevyslyšené. Tudíž apel na národní svrchovanost, na úctu k národu," uzavírá Bělohradský, který tuto dohru považuje za klíčovou, třebaže se odehrává v mírnějším kontextu, než který panoval v Itálii v 70. letech. Mezi roky 1969 a 1982 se v Itálii během takzvaných olověných let odehrálo 14.000 politicky motivovaných atentátů, jež si vyžádaly na 2000 obětí.
Více svrchovanosti nyní například po EU požadují nacionalistické strany. Jestliže v květnových volbách do Evropského parlamentu (EP) dosáhnou dobrého výsledku, mohl by se změnit poměr sil v EP, upozorňuje agentura AFP.
Česká vláda by se měla distancovat od koncertu italských neofašistů, který zneužívá symbol Jana Palacha. Koncert je zaštítěn úřady v italské Veroně, které k celé věci stále mlčí.Bojujme za něj, on bojoval za nás.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 10. ledna 2019
Jiný výklad, který vychází z nynější strategie italské krajní pravice, poskytl ČTK Paolo Berizzi, novinář listu La Repubblica a autor knihy Nazi Italia. "Jedná se o jeden z mnoha pokusů krajní pravice přivlastnit si symboly, které jim nepatří. Tato strategie není ničím novým. Fašisté si přivlastňováním symbolů, osobností a témat 'levice' vytvářejí podmínky k tomu, aby byli přijímáni jako 'dobří fašisté'. Je to technika zejména CPI, ti to dělají neustále," uvedl Berizzi.
Jan #Palach byl pro svobodu ochoten zemřít strašlivým způsobem. O to zvrácenější je, že se jeho jméno ke své sebepropagaci chystají zneužít nástupci italských fašistů. Podepsal jsem protestní petici studentů @FF_CUNI a vám doporučuji udělat to samé. https://t.co/adozr1Kvgs
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) 6. ledna 2019
"Chtějí tím získat prostor ve veřejné debatě a politický kredit. Tato technika vede ke zjevným paradoxům: například lídr CPI Simone Di Stefano říká : 'Jsme dědici fašismu, ale vzhledem k tomu, že občanská válka v Itálii skončila už před 80 lety, soustředíme se na budoucnost naší země a naším společným bodem je ústava.' Škoda jen, že základ italské ústavy je protifašistický," dodal.
Podobně to vidí i česko-italský novinář Andreas Pieralli. "Jde o to, že už delší dobu se v Evropě krajní pravice snaží legitimizovat sama sebe tím, že už nesází jen na své tradiční idoly, které jsou většinou společensky nepřijatelné, ale snaží se 'napojit' na známé osobnosti, které se ve společnosti těší uznání," napsal ČTK.
Související
Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let
Jan Palach , Václav Bělobradský (filozof) , neonacisté , Itálie , Česká republika
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 minutami
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
před 19 minutami
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
před 1 hodinou
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
před 2 hodinami
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
před 3 hodinami
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
před 4 hodinami
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
před 5 hodinami
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
před 7 hodinami
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
před 8 hodinami
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
před 8 hodinami
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
před 9 hodinami
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
před 11 hodinami
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
před 12 hodinami
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
Pachatel pátečního útoku na vánočních trzích v německém Magdeburgu zřejmě spoléhal na to, že při něm zemře. Naznačují to nejnovější zjištění německých médií z průběhu vyšetřování hrůzného činu. Nepřežilo jej pět lidí, další desítky osob utrpěly zranění.
Zdroj: Lucie Podzimková