Nevládní organizace Transparency International neuspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS) v boji proti poplatku 10.000 korun za prošetření podnětu Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Soud její kasační stížnost zamítl, zjistila ČTK z úřední desky. Zákon zavedl poplatek v řízeních, kde chce někdo upozornit na podezřelou veřejnou zakázku. Protikorupční aktivisté úpravu kritizují. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky je poplatek za podnět hloupost, navíc částka 10.000 korun je nepřiměřená a brání tomu, aby lidé podněty na antimonopolní úřad posílali.
"Poplatek za podnět je hloupost, snižuje to veřejnou kontrolu nad zakázkami, reálně nikdo platit za podnět 10.000 Kč nechce a podněty na ÚOHS nechodí," řekl dnes ČTK Ondráčka.
Transparency International v jednom konkrétním řízení poplatek nezaplatila, úřad se jejím podnětem nezabýval a organizace podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud ji zamítl s vysvětlením, že úřad jednal podle zákona a že poplatek spojený s podáním podnětu nemá protiústavní charakter. Stejný názor zaujal také NSS.
"V projednávaném případě nebylo vůbec sporné, že úřad postupoval v souladu se zákonem, aktivisté jen namítali, že ustanovení, podle něhož úřad postupoval, je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a chtěli, abychom věc předložili Ústavnímu soudu s návrhem na jeho zrušení," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.
Transparency International nyní sama může podat ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení sporného ustanovení. Na ústavní soudce se už v minulosti obrátilo také občanské sdružení Oživení. Soud návrh odmítl, důvody odmítnutí byly procesní, spolek nezvolil správný typ žaloby. Ústavností poplatku se tak soud zatím blíže nezabýval.
Ondráčka uvedl, že Transparency International podání ústavní stížnosti zváží a zřejmě ji i podá, protože poplatek považuje za neústavní. Musí si podle něj ale nejdříve prostudovat odůvodnění NSS, které zatím nemá k dispozici.
Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. V zákoně se objevil z iniciativy poslanců. Norma konkrétně říká, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, u které pisatel podnětu spatřuje pochybení. Jestliže poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad jej nemusí vyřizovat.
Ke kritikům poplatku patří také ombudsmanka Anna Šabatová. Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, antimonopolní úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, tedy 6,34 procenta předchozího roku, uvedla loni v létě Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek.
Související
Rusko označilo Transparency International za nežádoucí organizaci a zakázalo ji
Boj za transparentnost se vrací o roky zpět, komentuje TI verdikt unijního soudu
transparency international , Nejvyšší správní soud , Brno , Anna Šabatová , ÚOHS
Aktuálně se děje
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
včera
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
včera
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
včera
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
včera
Předpověď počasí na příští týden
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.
Zdroj: Jakub Jurek