Netolerantní Češi. Muslima v rodině by nechtěl téměř nikdo, na frak nám dávají i Slováci

Mnoho lidí říká, že se tolerance v Česku nenosí. Nedávný americký výzkum to v mnoha ohledech potvrzuje, zároveň však vypichuje i otázky, k jejichž řešení jsou Češi spíše vstřícní. Výsledky však naznačují, že cesty Čechů a Slováků se za 26 let od rozvodu rozešly asi tak, jak bývá u bývalých manželů zvykem.

Více než čtvrtstoletí po rozpadu Československa se na oba národy zaměřila v nedávném výzkumu americká společnost Pew Research Center. Především její analytičku Kelsey Jo Starrovou zajímalo, kam se obě země od rozvodu posunuly.

Výzkum ukázal, že ačkoliv měli Češi a Slováci přes 70 let společný stát, minimálně v otázkách víry se výrazně liší a propast mezi nimi se nadále prohlubuje. Zatímco nadpoloviční většina Slováků, konkrétně 63 %, se hlásí ke katolické víře, sedm z deseti Čechů nepřísluší k žádné církvi. Starrová připomíná, že Češi jsou považováni za nejateističtější národ v Evropě.

Ve srovnání s výsledky výzkumu z roku 1991, tedy ještě v době společného státu, je navíc jasné, že víra je v České republice na ústupu. Tehdy se totiž ke katolické víře hlásil téměř každý druhý Čech, ke dnešnímu dni však počet věřících klesl na více než polovinu, přesně na 21 %.

Slováci jsou dlouhodobě více nábožensky založení. Každý třetí východní soused se denně modlí a alespoň jednou měsíčně navštíví bohoslužbu. Celá čtvrtina tamních občanů považuje víru za důležitou součást svého života. V Česku se k těmto třem věcem hlásí maximálně 10 % lidí.

Češi jsou rovněž méně tolerantním národem. Muslima v rodině by přijalo jen 12 % tuzemských obyvatel, na Slovensku by to prý nevadilo téměř polovině národa. Ohledně Židů takový rozdíl nepanuje, ač i v tomto ohledu jsou Slováci vstřícnější. V rodině by člověka tohoto vyznání přijal každý druhý Čech, zavrhl by jej naopak jen jeden ze tří Slováků.

V otázkách národnosti a kultury mají naopak Češi navrch. Příslušnost k národu na základě toho, že se tu narodili, má za důležitou 78 % Čechů, zatímco na Slovensku na tom záleží jen lehce nadpoloviční většině občanů. To značně koresponduje s výsledky jiného nedávného průzkumu, podle kterého se pětina Slováků v zahraničí již neplánuje vrátit do vlasti.

Starrová rovněž konstatuje, že Česi jsou méně sociálně konzervativní. Třeba v některých tématech, která úzce souvisí s vírou, jsou Češi naopak tolerantnější. Celých 84 % tuzemských občanů nemá problém s potraty, manželství osob stejného pohlaví nevadí 65 % Čechů. U východních sousedů jde o témata kontroverznější. Většina Slováků podporuje možnost potratu, svazky gayů a leseb však podporuje jen každý druhý.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

Lidé Česká republika Slovensko výzkum Náboženství poutníci / víra

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy