Češi mají strach z teroristů a uprchlíků. Neonacismus jim tolik nevadí, ukázal průzkum

Za riziko pro mír a bezpečnost v zemi považují Češi především terorismus, za velkou hrozbu ho považuje šest z deseti obyvatel. Mezinárodního organizovaného zločinu a uprchlíků se velmi obává shodně 54 procent lidí. Naopak relativně málo se Češi obávají krajně levicových skupin a cizinců žijících v České republice, zjistil listopadový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Teroristické skupiny a jednotlivce označilo za velkou bezpečnostní hrozbu 61 procent dotázaných. Dalších 28 procent považovalo terorismus za malé riziko, osm procent ho za nebezpečí nepovažuje.

Podíl lidí, kteří považují terorismus za velké riziko, klesl proti průzkumu z roku 2016 o deset procentních bodů. Ve srovnání s rokem 2015 byl nižší o 20 bodů.

"V dalším pořadí podle závažnosti ohrožení jsou v podobné míře vnímáni mezinárodní organizovaný zločin a uprchlíci, když shodně 54 procent respondentů je označilo jako velkou hrozbu, dalších 35 procent jako malou hrozbu," uvedlo CVVM.

Čtvrtou pozici mezi bezpečnostními riziky zaujala s nevelkým odstupem radikální náboženská hnutí. Jakou velkou hrozbu je označila skoro polovina dotazovaných a dalších 30 procent považuje náboženské radikály za malé riziko. Za hrozbu je nepovažovalo 14 procent lidí.

Mnohem méně intenzivně Češi vnímají jako bezpečností problém krajně pravicové skupiny a cizí zpravodajské služby. Pravicové extremisty považuje za velkou hrozbu 26 procent dotázaných a zahraniční rozvědky 23 procent lidí. Žádnou obavu z nich neměla téměř pětina účastníků průzkumu.

Nejméně obav vyvolávají v lidech cizinci žijící v Česku a krajně levicové skupiny. Za velké bezpečností riziko je v obou případech považovalo 22 procent dotázaných, zatímco přibližně stejně velký podíl respondentů je jako hrozbu nevnímal.

CVVM také zajímalo, zda lidé považují za reálnou hrozbou pro Česko války, epidemie, surovinovou krizi, přírodní katastrofy nebo světovou ekonomickou krizi. U většiny těchto možností se podíl odpovědí označujících je za velkou hrozbu dostal na 30 procent, v případě epidemií lehce pod ní. Větší obavu vyvolává jen hrozba globální hospodářské krize, kterou za velké riziko považovalo 37 procent respondentů.

Průzkum CVVM se konal od 3. do 15. listopadu loňského roku. Na otázky odpovídalo 1104 lidí ve věku od 15 let.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus uprchlíci průzkumy češi extremismus

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy