Rakovina krve? Počet nemocných v Česku roste, léčba je ale účinnější

Počty pacientů s nejzávažnějšími nádorovými onemocněními krve v České republice zvyšují ti, kterým se díky lepší léčbě daří déle přežívat. Cenou za úspěch v léčbě je podle lékařů to, že se pacientům onkologická onemocnění vracejí nebo je postihne nádor jiný. Dalším faktorem ovlivňujícím počet krevních nádorů je stárnutí české populace. Větší počet pacientů si žádá nejen vyšší náklady na léky, ale i na personál a zařízení. Značná část provedených vyšetření není nemocnicím uhrazena a některá pracoviště musí část své kapacity uzavřít, řekli dnes novinářům zástupci České hematologické společnosti.

Počet nemocných s nádorovou hematologickou chorobu se trvale v ČR zvětšuje. V poslední době mají lékaři podle předsedy společnosti Jiřího Mayera pronikavé léčebné úspěchy, ale obor je obětí vlastního úspěchu. Lidé, kteří by dříve na následky nádorů zemřeli, dnes žijí déle, ale některé postihne nádor jiný. Z diagnostikovaných nádorů jich je až 20 procent u lidí, kteří už nějaký nádor měli. V následujících 20 letech těchto nádorů podle odborníků přibude minimálně 20 procent.

V roce 2005 žilo v České republice 20.600 nemocných s hematologickými nádory, v roce 2016 jich bylo 32.300, nárůst činí 57 procent za deset let, uvádí společnost. Léčba je nákladná, stojí až statisíce korun měsíčně či milion korun za jednu proceduru. Společnost kritizuje plánování objemu peněz, které stát na léčbu dá, a systém úhrad této péče.

Úhradová vyhláška bere jako referenční období čas dva roky zpět, což je v této oblasti medicíny podle Mayrea příliš dlouho. Lékaři podle něj přitom musí pacienta informovat o všech možnostech léčby. Nemůže regulovat náklad tak, aby zdravotnická zařízení a pojišťovny měly vyrovnané rozpočty, řekl.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula řekl, že ani případné zvýšení rozpočtu resortu problém neřeší.

"Na trh přichází celá řada molekul, které jsou velmi účinné. Musí se vyřešit celosvětově, jak se s tímto problémem vypořádat. Jsme schopni utratit celý hrubý domácí produkt za tuto léčbu, a není to jen hematologie. V případě metabolických poruch stojí nejdražší preparát 70 milionů korun za rok. Kdyby se to realizovalo beze zbytku, systém zkolabuje," řekl.

Připustil, že není politická vůle ke zvýšení spoluúčasti pacientů, ale podle něj takový krok bude nutný. Stejně tak je ale podle něj nutná diskuse o tom, do jaké míry je mravné zvyšovat donekonečna ceny za drahé a nové léky na podobné nemoci. Asi řada zemí přistoupí na to, že bude tyto ceny regulovat, míní náměstek. Je třeba podle něj také brát v potaz, zda desetiprocentní nárůst účinnosti léčby vyrovná trojnásobný růst ceny léků.

Související

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

Více souvisejících

rakovina krev nemoci češi

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Hantavirus

Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?

Výskyt infekčních onemocnění na palubách výletních lodí není pro epidemiology žádnou neznámou. Obvykle jde o střevní potíže způsobené noroviry nebo bakteriemi E. coli, případně o respirační nákazy, jak ukázala pandemie koronaviru. Současná situace na nizozemském plavidle M.V. Hondius je však podle odborníků něčím naprosto výjimečným a nečekaným.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů

Situace kolem výletní lodi MV Hondius, kterou zasáhla vlna nákazy smrtícím hantavirem, nabírá na dramatičnosti. Podle nejnovějších informací nizozemského ministerstva zahraničí opustilo plavidlo na dálkovém britském území Svatá Helena mnohem více lidí, než se původně předpokládalo. Celkem se jedná o zhruba 40 cestujících, kteří se po první tragické události na lodi rozhodli nepokračovat v plavbě a vydali se do svých domovů komerčními lety.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?

Lékaři a vědci v současnosti upírají veškerou pozornost k výletní lodi MV Hondius, na které se rozšířila nebezpečná nákaza hantavirem. Klíčem k pochopení toho, co se na palubě děje, je studie tragického ohniska v argentinské vesnici Epuyen z roku 2018. Tehdy jediná narozeninová oslava spustila řetězec událostí, který vedl k jedenácti úmrtím a poprvé detailně popsal, jak se specifický kmen viru zvaný Andes dokáže šířit přímo mezi lidmi.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

MV Hondius

MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání

Výletní loď MV Hondius, která se stala dějištěm tragického propuknutí nákazy hantavirem, aktuálně míří k břehům kanárského přístavu Granadilla de Abona na ostrově Tenerife. Na palubě plavidla bylo doposud potvrzeno osm případů nákazy, přičemž tři lidé této nebezpečné nemoci podlehli. Očekává se, že loď dorazí do cíle v neděli ráno, kde na cestující budou čekat přísná bezpečnostní opatření a zdravotnické týmy připravené k okamžité evakuaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

David Pastrňák (hokejista)

Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů

Stejně jako každý rok i tentokrát realizační tým českého národního týmu vyhlíží příjezd možných reprezentantů z řad legionářů v kanadsko-americké NHL. Mezi těmi, kteří přicházeli v v úvahu, byla největší česká hvězda David Pastrňák, neboť i jemu již skončila v zámoří sezóna poté, co byl jeho Boston vyřazen z bojů o Stanleyův pohár. Tentokrát to ale vypadá, že se realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem bude muset obejít bez jeho služeb. Sám Pastrňák uvedl, že potřebuje po náročné sezóně pauzu. Také je jasné, že Rulík a spol. nebudou moct počítat s dalším hokejistou ze zámoří Radkem Flaksou. Mezitím realizační tým oznámil novou sedmičku hráčů, která dostane příležitost ukázat se na turnaji Euro Hockey Tour ve Švédsku.

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru v Českém Švýcarsku.

Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku

Policie pokročila s vyšetřováním požáru, který od uplynulého víkendu likvidují hasiči v národním parku České Švýcarsko. Strážci zákona mají blíže nespecifikované indicie k okolnostem vzniku požáru. Věc se vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) jmenoval do funkce ombudsmanky Michaelu Kolman, veřejnosti známou také jako zpěvačku Michaelu Noskovou. Ve své nové roli se bude věnovat ochraně práv dětí i dospělých, řešením stížností, které na ministerstvo přicházejí, a zlepšování komunikace mezi veřejností a úřady.

včera

Účtenka s EET.

Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější

Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům. 

včera

včera

včera

Petr Macinka na zasedání nové vlády

Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného

Ministr zahraničí Petr Macinka, reprezentující hnutí Motoristé, vyhrotil spor se svými politickými odpůrci. Poté, co už v neděli v televizním vysílání označil část opozice za „méněcenné lidi“, nyní přešel s konkrétními jmény. Ve svém středečním vyjádření na dotaz novinářky Nory Fridrichové výslovně zmínil šéfa ODS Martina Kupku, poslankyni Evu Decroix a předsedu hnutí STAN Víta Rakušana.

včera

Hormuzský průliv

Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo

Návštěva íránského ministra zahraničí Abbáse Araghčího v Pekingu, která se uskutečnila jen několik dní před plánovanou cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa do čínské metropole, vyvolává otázky o roli Číny jako možného mírového zprostředkovatele. Vzhledem k tomu, že dosavadní diplomatické snahy nedokázaly zajistit trvalý konec války ohrožující globální ekonomiku, hledají Teherán i Washington cestu ven z konfliktu. Čína se díky svým úzkým vazbám na Írán i otevřené lince do Washingtonu jeví jako logický kandidát na tuto roli.

včera

Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné

Astronomové narazili na nečekaný úkaz v nejvzdálenějších koutech naší sluneční soustavy. Vědecký tým z Japonska poprvé detekoval tenkou atmosféru kolem drobného vesmírného tělesa, u kterého se dosud předpokládalo, že je příliš malé na to, aby si jakýkoliv plynný obal udrželo. Tento objev zásadně mění pohled na aktivitu těles v Kuiperově pásu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy