Otrávená vejce, jedovatá jablka, nemocné maso. Už Poláci víte, proč Češi nechtějí vaše jídlo?

Komentář - Polsko si v Bruselu stěžovalo na Českou republiku. Vadilo mu, že jejich potraviny prochází přísnou kontrolou kvality, přes níž se na náš trh mnohdy nedostanou. Prakticky každý se ale ukazuje, že je to dobře, či dokonce, že by kontroly polských potravin měly zesílit. Protože na český trh neustále proudí nebezpečné polské jídlo. A současná kauza závadného masa je jen špičkou ledovce.

Píše se rok 2012 Českem otřásá solná aféra. Polské firmy tehdy prodávaly technickou sůl označenou za jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb a pekárnám. 

Přesuňme se o rok později. V roce 2013 se na českém trhu objevilo koňské maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, polské okurky a zelí obsahující zakázanou kyselinu mravenčí, nebo kakao, které obsahovalo dřevitou hmotu z drcených slupek.

A takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Salmonela v kuřecím, krůtím a vepřovém mase z Polska, vejce, která mohly rovněž obsahovat bakterie salmonelózy, další téměř dvě tuny kuřecího masa se salmonelou, mleté maso se salmonelou...

O kvalitě polských potravin ale nevypovídá jen maso. V roce 2017 se objevily problémy s polskými jablky, které obsahovaly nadlimitní množství pesticidů. Následně se opět objevila jedovatá vejce obsahující fipronil. A naposledy maso z porážených nemocných krav. Polské potraviny mají zkrátka v Česku tu nejhorší možnou pověst.

A není se čemu divit. Skandálů bylo tolik, že se nedají ani na prstech spočítat. Poláci se přitom diví, že Česko má nastavenou tak přísnou kontrolu kvality potravin, která jim znemožňuje vývoz mnoha druhů zboží na naše území. A vadí jim to tak, že se v roce 2015 dokonce obrátili se stížností do Bruselu.

Jistě, říká se, že polské vejce od české rozeznat nejde (tedy v případě, že to polské není otrávené), a je bezesporu pravda, že ne každá polská potravina je závadná. Naopak, v tom množství potravin, které se k nám z Polska dováží, jde o relativně zanedbatelný vzorek, na druhou stranu není žádní jiná země co do kvality tak problémová, jako právě Polsko.

Při zatím posledním skandálu s hovězím masem z nemocných krav si tamní vláda posteskla, že právě tito zpracovatelé a vývozci kazí pozici Polska na exportním trhu s potravinami. Zároveň to ale vypovídá o kvalitě kontrol výrobních a zpracovatelských závodů. Možná by měli úřady v první řadě přitvrdit u sebe doma.

Ještě před několika lety totiž Český statistický úřad zjistil, že u některých druhů zboží dovážených z Polska je problémová až čtvrtina testovaných vzorků. To, co se pak dostane do médií, už je jen špička ledovce. Polské potraviny zkrátka nemají v Česku dobrou pověst, a ukazují to i různé průzkumy.

Při tom posledním Český národní panel zjistil, že nejvíce Čechům a Slovákům vadí polské maso a vejce. Zcela nepřekvapivě. Naopak nejkvalitněji hodnotí oba národy potraviny ze Západu.

Svůj podíl na tom ale mají i sami čeští prodejci. Ti totiž objednávají zboží určené speciálně pro český trh, tedy polské produkty vyrobené s co nejnižšími náklady. Protože tam je zkrátka umí udělat levněji než u nás. Na kvalitu nehledě.

Češi i Poláci by si tak měli uvědomit jednu věc. Pokud u nás nechceme rok co rok bojovat s rizikem, že naše děti či příbuzní snědí cokoliv závadného z Polska, je potřeba v obchodech více sledovat nejen původ zboží, ale i jeho kvalitu. Někdy se vyplatí připlatit si a ukázat prodejním řetězcům, že nejsme ovce, které jdou jen po nejnižší ceně bez ohledu na to, jestli je aspoň krapet kvalitní.

Polsko by si pro změnu mělo udělat pořádek prvně u sebe doma, než si bude na někoho stěžovat. Stávající kauza kolem hovězího masa je jen špičkou ledovce a opět lidem připomněla nevalnou kvalitu některého zboží dováženou od našeho souseda. To se negativně projeví na tamní ekonomice a vyvolá to špatný obraz napříč celou Evropskou unií. A samozřejmě budou v závěsu následovat otázky, proč všichni odmítají jejich potraviny. Ostatně tamní politici začínají fňukat už nyní. 

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

potraviny jídlo Polsko Maso závadné maso z Polska

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy