Doznání k trestnému činu není nezbytnou podmínkou pro podmíněné propuštění z výkonu trestu. Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti muže odsouzeného k sedmi letům vězení za pohlavní zneužívání. Justice nevyhověla jeho žádosti o podmínečné propuštění po odpykání dvou třetin trestu právě s ohledem na to, že trestnou činnost popíral.
Prokázat "polepšení se" ve smyslu trestního zákoníku lze podle ústavních soudců i bez toho, aby se odsouzený výslovně doznal. Podmínkou je však to, aby z jiných důkazů či okolností vyplývalo, že v dostatečné míře nabyl kritický náhled na trestnou činnost. Pouhé odepření doznat se k činu samo o sobě splnění této podmínky nevylučuje, rozhodl Ústavní soud.
Je doznání odsouzeného k trestnému činu nezbytnou podmínkou pro podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody? https://t.co/XEFs8cAawi
— Ústavní soud (@usoud_official) 20. února 2019
Obvodní soud pro Prahu 6 původně muži vyhověl a rozhodl o podmíněném propuštění z výkonu trestu, stanovil při tom sedmiletou zkušební dobu. Zohlednil hodnocení ředitele věznice, předešlou bezúhonnost odsouzeného i sexuologický znalecký posudek.
Proti rozhodnutí obvodního soudu podali stížnost jak odsouzený, jenž zpochybnil délku zkušební doby, tak i státní zástupkyně, který s podmíněným propuštěním nesouhlasila. Zdůraznila tehdy, že muž nikdy nepřijal odpovědnost za skutek, pro který byl odsouzen.
Městský soud v Praze stížnosti státní zástupkyně vyhověl, usnesení obvodního soudu zrušil a sám rozhodl tak, že žádost muže o podmíněné propuštění zamítl. Podle městského soudu muž dosud svou trestnou činnost popírá, nepřijal na ni sebekritický náhled, a podmínka polepšení tak podle soudu nebyla naplněna.
Po zásahu Ústavního soudu se případ vrací k městskému soudu, který bude znovu řešit stížnosti proti předešlému usnesení Obvodního soudu pro Prahu 6. Ústavní soud podle mluvčí Miroslavy Sedláčkové dnešním nálezem nijak nepředznamenává, jak nové řízení dopadne, tedy zda bude muž podmínečně propuštěn na svobodu.
Související
Smlouvu s Vatikánem nelze ratifikovat, rozhodl Ústavní soud
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
Aktuálně se děje
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
včera
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
12. června 2026 21:08
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
12. června 2026 19:52
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.
Zdroj: Libor Novák