Bitva nad Českem: Nepomuk si připomněl 75 let od sestřelení amerického bombardéru

V Nepomuku na Plzeňsku si dnes přes 300 lidí připomnělo 75. výročí sestřelení amerického bombardéru B-24 Liberator. V jeho troskách zahynulo 22. února 1944 na nedalekém vrchu Dubeč deset členů posádky. Leteckou bitvu s německými stíhačkami Messerschmitt přežil jen boční střelec Raymond Noury. Nepomuk po druhé světové válce dvakrát navštívil a v prosinci 2013 zemřel v Americe ve věku 90 let. Akci spojeneckých letců u města chápou místní jako velmi důležitou, řekl ČTK starosta Jiří Švec.

Při pietním aktu přeletěly na nepomuckým náměstím dvě bojové stíhačky JAS-39 Gripen, hrála Ústřední hudba Armády ČR a věnce pokládala také čestná jednotka. Kolona amerických vojenských historických vozů, jichž přijelo na náměstí asi 20, pak vezla květiny a věnce čtyři kilometry ke kovovému pomníku přímo na místo pádu letadla na Dubeč, kde je hrob amerických letců. "Památník, kam vede turistická cesta z Nepomuku přes Klášter, je hojně navštěvovaný," uvedl Švec.

Místní muzeum otevřelo před pěti lety expozici k této události. Ukazuje části letadla včetně dvou motorů a vrtulí i některé osobní věci členů posádky, které v roce 1991 vykopali na Dubči místní nadšenci.

"Nejvíce cenné jsou osobní předměty - identifikační známky čtyř pilotů, které měli na sobě," uvedl historik Karel Foud, který expozici v patru muzea s městem a místními nadšenci připravil. Ve vitrínách jsou také zavírací nůž, přezky, rukavice, lodička, část pancéřové vesty a dále osobní předměty jako medailonky a hodinky.

"Nově teď přibyly části messerschmittů, které sestřelily ten bombardér," uvedla Eva Járová Honsová z muzea. Dne 22. února 1944 při operaci Argument spadly tři americké bombardéry - další u Horšovského Týna a Prachatic, a čtyři německé stíhačky, z nichž části jedné, které byly při odborném výzkumu v roce 2014 nalezené u Líšťan na Plzeňsku, jsou odedneška v Nepomuku. "Fragmenty motoru, podvozkové nohy, raketnice a kyslíkové lahve," popsala.

Do muzea chodí podle Honsové ročně přes 2000 zájemců o vojenskou historii i místní. "Když tu byl dvakrát Raymond Noury, tak tu byla veliká účast a lidé ho brali jako osvoboditele," dodala. Noury stál v únoru 1944 u okna letounu, z něhož vypadl, ztratil vědomí, ale padák se mu automaticky otevřel a přistál. Až po válce v Americe zjistil, že všichni jeho přátelé z letounu zahynuli.

Bitva 22. února byla podle Fouda důležitá kvůli tomu, že byla první, která se za druhé světové války mezi Američany a Němci odehrála nad územím předmnichovského Československa. Z dalších dvou liberátorů se nedochovalo takřka nic. Stroj, který se zřítil u Nepomuka, se zabořil do měkkého terénu a motory se našly ve čtyřmetrové hloubce. "Je úžasné, že se to dochovalo v té celistvosti, že to je kolekce, která v republice nemá obdoby," řekl Foud. Trosky z bombardéru, stejně velkého jako létající pevnosti B-17, nejsou v takovém rozsahu v ČR nikde.

Svaz 20 amerických letounů, jejichž cílem byla továrna na stíhačky značky Messerschmitt u Řezna, odstartoval v únoru 1944 ze základen v jižní Itálii. Američané a Britové tehdy soustředěně bombardovali německé letecké továrny kvůli připravované invazi. Kvůli souvislé oblačnosti nebo kouři u Řezna piloti bomby neshodili a letěli na náhradní cíl - plzeňskou Škodovku. Během krátkého přeletu nad protektorátem stroje zasáhla těžká palba německých stíhačů a protiletadlové obrany Plzně. "Během jediné bitvy, která trvala pár desítek minut, spadlo sedm letadel a zahynulo 21 mužů, z toho 20 Američanů a jeden Němec," dodal Foud.

Související

Ilustrační foto

Cvičný letoun RAF absolvoval první let nad Českem

Na letišti Podhořany na Chrudimsku se dnes na území České republiky uskutečnil první let letadla Miles M14A Magister Mk.I. V letounu vyrobeném v roce 1938 v Anglii cvičně létali piloti RAF za druhé světové války.

Více souvisejících

Letadla II. světové války II. světová válka historie Plzeňský kraj B-24 Liberator

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy