Mapa exekucí se zatím aktualizovat nebude, autoři nezískali údaje

Mapa exekucí, která popisuje situaci v Česku v letech 2016 a 2017, se zatím aktualizovat nebude. Autoři nezískali potřebné údaje. Exekutorská komora změnila podmínky pro poskytnutí dat. ČTK o tom dnes informovala mluvčí projektu Mapa exekucí Lucie Nemešová. Mluvčí komory Lenka Desatová uvedla, že autoři mapy teď požadují mnohem víc údajů, proto za ně komora žádá vyšší úhradu než v předchozích letech. Nesouhlasí ani s výkladem zjištění o zadluženosti.

Mapu exekucí s popisem situace v jednotlivých místech republiky vytvořila před dvěma lety Otevřená společnost s Ekumenickou akademií. Podle zjištění v roce 2017 nějakou exekuci mělo 9,7 procenta obyvatel Česka, tedy 863.000 lidí. Proti roku 2016 jich přes 29.000 přibylo. Tři a víc exekucí mělo předloni 493.000 osob. Víc než deset exekucí naráz mělo pak 151.000 lidí. V Ústeckém kraji byla v exekuci téměř pětina obyvatel, v Karlovarském přes 17 procent. V bývalých okresech Chomutov, Sokolov, Most a Ústí nad Labem to byla víc než pětina.

Tým v roce 2016 využil zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle autora projektu a vedoucího analytického týmu Radka Hábla komora tehdy vyčíslila náklady na poskytnutí dat na 4935 korun. "Vloni po nás nechtěli uhradit nic. Letos po změnách ve vedení Exekutorské komory si ovšem řekli o 90.000 korun, přestože jsme požadovali stejné informace jako v loňském roce," uvedl Hábl.

Podle Desatové v minulých letech částky na vyhledávání rozsáhlých informací byly ve skutečnosti mnohem vyšší a náklady komora nesla sama. Nyní Otevřená společnost požadovala víc dat než dřív. "Z tohoto důvodu přistoupila Exekutorská komora ČR k oznámení o výši úhrady za mimořádně rozsáhlé vyhledání informací," uvedla mluvčí. Komoře vadí i to, jak autoři výsledky z mapy podávají. Podle Desatové data "setrvale dezinterpretují a vyvozují z nich nesprávné a zcela zavádějící závěry" třeba o zadluženosti v regionech. Mluvčí nevyloučila, že komora připraví v budoucnu vlastní projekt se svými závěry.

Otevřená společnost považuje částku za neopodstatněnou a odmítla ji zaplatit. Organizace podle své ředitelky Marty Smolíkové s komorou jednala o čtvrtletním poskytování údajů od konce roku 2017. Letos v lednu dostala návrh smlouvy, podle níž by komora měla mít třeba kontrolu nad komunikací autorů s médii. "Pokud to není na hraně ústavnosti, je to zcela proti smyslu projektu, který má poskytovat platformu pro nezávislou diskusi o palčivém problému," míní Smolíková.

Exekutorská komora představila vize, jak řešit příslušenství pohledávek, jak zlevnit exekuce v případě doručování, jak zastavovat marné exekuce, představila návrh na zjednodušení srážek ze mzdy a také možnost odbřemenění některých exekučních řízení. https://t.co/KW91fFBv87 pic.twitter.com/PORFtjim9p

— Exekutorská komora (@exekutori_cr) 13. února 2019

Otevřená společnost se chce bránit. Na poplatek si bude stěžovat prezidentovi komory. Pokud neuspěje, zváží právní kroky. Případně by se pak mohla obrátit na soud.

Mapu exekucí využívají experti na sociální problematiku, akademici i samosprávy. Odborníci mluví o rostoucím počtu exekucí jako o pandemii. Předlužení považují za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problémů současného Česka. Označují ho za největší překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých lidí.

Související

Ilustrační foto Komentář

Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Sledovat na exekuční mapě, jak se mění barvy nejvíce postižených regionů Česka není žádnou veselou zábavou. A i přesto, že v tuzemsku je celý „systém“ dluhů pěkně zarostlou houštinou, snaha snad všech možných zainteresovaných stran o řešení pořádně zapeklitého problému jako by nenalézala úrodnou půdu. Neznamená to, že vše jde špatným nebo jiným směrem, jen ta čísla a barvy předlužení mění své hodnoty k lepšímu pomaleji, než by bylo potřeba. Nutná je proto pořádná (další) reforma. Ale, jak už to tak v tuzemsku bývá, výsledek je nejistý. 
Ilustrační foto

Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud

Banky mají nadále povinnost vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zamítl návrh na zrušení příslušné části občanského soudního řádu, podle soudu dotyčná povinnost bank není protiústavní. Návrh loni podala skupina 17 senátorů, za které jednal Tomáš Jirsa (ODS). Skupina se domnívá, že povinnost je v rozporu s ústavním pořádkem.

Více souvisejících

Exekuce Exekutorská komora

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy