Mapa exekucí se zatím aktualizovat nebude, autoři nezískali údaje

Mapa exekucí, která popisuje situaci v Česku v letech 2016 a 2017, se zatím aktualizovat nebude. Autoři nezískali potřebné údaje. Exekutorská komora změnila podmínky pro poskytnutí dat. ČTK o tom dnes informovala mluvčí projektu Mapa exekucí Lucie Nemešová. Mluvčí komory Lenka Desatová uvedla, že autoři mapy teď požadují mnohem víc údajů, proto za ně komora žádá vyšší úhradu než v předchozích letech. Nesouhlasí ani s výkladem zjištění o zadluženosti.

Mapu exekucí s popisem situace v jednotlivých místech republiky vytvořila před dvěma lety Otevřená společnost s Ekumenickou akademií. Podle zjištění v roce 2017 nějakou exekuci mělo 9,7 procenta obyvatel Česka, tedy 863.000 lidí. Proti roku 2016 jich přes 29.000 přibylo. Tři a víc exekucí mělo předloni 493.000 osob. Víc než deset exekucí naráz mělo pak 151.000 lidí. V Ústeckém kraji byla v exekuci téměř pětina obyvatel, v Karlovarském přes 17 procent. V bývalých okresech Chomutov, Sokolov, Most a Ústí nad Labem to byla víc než pětina.

Tým v roce 2016 využil zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle autora projektu a vedoucího analytického týmu Radka Hábla komora tehdy vyčíslila náklady na poskytnutí dat na 4935 korun. "Vloni po nás nechtěli uhradit nic. Letos po změnách ve vedení Exekutorské komory si ovšem řekli o 90.000 korun, přestože jsme požadovali stejné informace jako v loňském roce," uvedl Hábl.

Podle Desatové v minulých letech částky na vyhledávání rozsáhlých informací byly ve skutečnosti mnohem vyšší a náklady komora nesla sama. Nyní Otevřená společnost požadovala víc dat než dřív. "Z tohoto důvodu přistoupila Exekutorská komora ČR k oznámení o výši úhrady za mimořádně rozsáhlé vyhledání informací," uvedla mluvčí. Komoře vadí i to, jak autoři výsledky z mapy podávají. Podle Desatové data "setrvale dezinterpretují a vyvozují z nich nesprávné a zcela zavádějící závěry" třeba o zadluženosti v regionech. Mluvčí nevyloučila, že komora připraví v budoucnu vlastní projekt se svými závěry.

Otevřená společnost považuje částku za neopodstatněnou a odmítla ji zaplatit. Organizace podle své ředitelky Marty Smolíkové s komorou jednala o čtvrtletním poskytování údajů od konce roku 2017. Letos v lednu dostala návrh smlouvy, podle níž by komora měla mít třeba kontrolu nad komunikací autorů s médii. "Pokud to není na hraně ústavnosti, je to zcela proti smyslu projektu, který má poskytovat platformu pro nezávislou diskusi o palčivém problému," míní Smolíková.

Exekutorská komora představila vize, jak řešit příslušenství pohledávek, jak zlevnit exekuce v případě doručování, jak zastavovat marné exekuce, představila návrh na zjednodušení srážek ze mzdy a také možnost odbřemenění některých exekučních řízení. https://t.co/KW91fFBv87 pic.twitter.com/PORFtjim9p

— Exekutorská komora (@exekutori_cr) 13. února 2019

Otevřená společnost se chce bránit. Na poplatek si bude stěžovat prezidentovi komory. Pokud neuspěje, zváží právní kroky. Případně by se pak mohla obrátit na soud.

Mapu exekucí využívají experti na sociální problematiku, akademici i samosprávy. Odborníci mluví o rostoucím počtu exekucí jako o pandemii. Předlužení považují za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problémů současného Česka. Označují ho za největší překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých lidí.

Související

Ilustrační foto Komentář

Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Sledovat na exekuční mapě, jak se mění barvy nejvíce postižených regionů Česka není žádnou veselou zábavou. A i přesto, že v tuzemsku je celý „systém“ dluhů pěkně zarostlou houštinou, snaha snad všech možných zainteresovaných stran o řešení pořádně zapeklitého problému jako by nenalézala úrodnou půdu. Neznamená to, že vše jde špatným nebo jiným směrem, jen ta čísla a barvy předlužení mění své hodnoty k lepšímu pomaleji, než by bylo potřeba. Nutná je proto pořádná (další) reforma. Ale, jak už to tak v tuzemsku bývá, výsledek je nejistý. 
Ilustrační foto

Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud

Banky mají nadále povinnost vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zamítl návrh na zrušení příslušné části občanského soudního řádu, podle soudu dotyčná povinnost bank není protiústavní. Návrh loni podala skupina 17 senátorů, za které jednal Tomáš Jirsa (ODS). Skupina se domnívá, že povinnost je v rozporu s ústavním pořádkem.

Více souvisejících

Exekuce Exekutorská komora

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 27 minutami

před 43 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela

Britská policie propustila a vzápětí opět zadržela třiačtyřicetiletého muže, který autem narazil do brány v Downing Street, kde bydlí premiér Rishi Sunak. Muž je totiž zároveň podezřelý z pořizování nemravných fotografií dětí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy