Zakázaná metoda při porodu? Dítě je postižené, spor rodiny s FN Olomouc se vleče už sedm let

Již poněkolikáté od začátku roku zrušil olomoucký okresní soud nařízené jednání v případu sporu rodiny Blaťákových a olomoucké fakultní nemocnice kvůli porodu jejich dcery. Dítě se narodilo těžce postižené a rodina z toho viní zdravotnický personál, který podle ní při porodu pochybil, nemocnice to odmítá. Rodina, která se o nyní osmiletou dceru stará v domácí péči, nemocnici žaluje o 16,9 milionu korun. Jejich žalobu okresní soud zamítl, případ mu však před půldruhým rokem vrátil krajský soud. Případ soudy projednávají už sedmým rokem.

Krajský soud zrušil rozsudek okresního soudu na konci října 2017. Spis se vrátil okresnímu soudu loni v březnu. Jednání soudce nařídil letos v lednu, poté v únoru, na začátek března, konec března a poslední termín je nyní 2. dubna.

"V případu byly i další procesní věci. Kvůli dovolání byl spis ještě na vyšším soudu. Poté jsme nařídili doplnění znaleckých posudků. Figurují tam tři ústavy, takže to trvalo. Když jsem nařídil jednání, stále to chtěli odročovat. Buď mají znalci dovolenou nebo advokáti mají již nařízené jednání," řekl ČTK soudce okresního soudu Libor Brokeš.

V Olomouckém kraji jde o jeden z největších soudních případů kvůli údajně zanedbané zdravotní péči. Lucie se v porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci narodila v říjnu 2010 s poškozeným mozkem. Případ dostal u soudu spisovou značku v roce 2012, první jednání se uskutečnilo v lednu 2015. Spor brzdily dlouhou dobu odlišné pohledy znalců na postup lékařů.

Okresní soud nakonec v březnu 2017 rozhodl o tom, že se jejich pochybení neprokázalo, nebyla prokázána příčinná souvislost narození těžce postiženého dítěte s poskytnutou lékařskou péčí. Krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že se okresní soud nevypořádal se všemi okolnostmi kolem porodu a je potřeba doplnit dokazování.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně, nebo zda použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, při níž porodník tlačí loktem na břicho rodičky. Nemocnice to odmítla, podle otce dítěte však metodu použili, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte.

Na případ měly vliv i další okolnosti. Žena nejprve rodila přirozenou cestou za pomoci vakuového zvonu, dítě však bylo kvůli těhotenské cukrovce matky příliš velké. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetření odhadnuta o více než kilo nižší. Podle žalobců zdravotníci nepřistoupili včas k císařskému řezu.

Žalobci se kromě soudního sporu snaží různými cestami upozornit na to, že sociální systém nemyslí na rodiny, které se rozhodly samy o těžce postižené děti starat a finančně to nezvládají. Na situaci už před časem upozornili například netradiční cyklopoutí z Olomouce do Říma s audiencí u papeže Františka.

Související

příprava na porod

Moderní porod: Pupečníková krev může zachránit život i vyléčit nemoci

Blíží se porod, probíráte se svým lékařem spoustu informací, co vás vlastně v následujících týdnech čeká, a stále si nepřipadáte dost připravená? Takové starosti trápí asi každou nastávající maminku. Dobrou zprávou je, že většinu situací nakonec příroda a lékaři dokáží zařídit tak, že se svého miminka dočkáte i bez dokonalého naplánování. Nicméně existuje pár záležitostí, které je přece jenom dobré promyslet předem, a to je například odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Tento krok lze totiž provést pouze v jedinečném okamžiku narození děťátka, a proto je dobré toto rozhodnutí zvážit včas.
těhotenství

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky z 30,7 roku na 28,8 roku. Plně kojených je při propuštění 75 procent dětí, asi pětina dětí je ale v porodnici dokrmována. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, o kterém informovala v tiskové zprávě společnost Aperio. Respondentky v on-line dotaznících hodnotily svou porodnici v letech 2017 až 2021, vyplnilo jich ho více než 5200.

Více souvisejících

porody soudy Fakultní nemocnice Olomouc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy