
Před čínským velvyslanectvím v Praze se dnes sešly přes dvě stě lidí, aby si v rámci akce Hlas pro Tibet připomněli uplynutí 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci. Shromáždění bylo součástí kampaně Vlajka pro Tibet pořádané Spolkem Lungta, ke které se připojily organizace Amnesty International a Češi Tibet podporují. Účastníci happeningu zároveň protestovali proti násilné převýchově tibetských dětí čínským režimem. Promluvit přišel mimo jiné bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík a zastupitelka hlavního města Prahy Hana Marvanová.
Čína podle organizátorů posílá děti do internátních škol a vštěpuje jim tradiční čínskou kulturu. "Nejlepší tibetští studenti jsou odváženi od svých rodičů, aby byli co nejdál od kontaktu, aby se naučili čínsky a zapomněli svůj jazyk a naučili se komunistická hesla," uvedl Jan Truhlář z organizace Lungta.
"Více než šedesát let Tibeťané nenásilně vzdorují čínskému útlaku a udržují svou kulturu. Tibet je testem také naší demokracie. Když se ohýbáme v pase, tak naše demokracie má velké problémy," řekl Bursík, mimo jiné také zakladatel organizace Češi Tibet podporují.
Tibetská vlajka na rektorátu visí od pátku. ??????? Dnes je to 60 let od krvavého potlačení tibetského národního povstání. #tibetskavlajka #svoboda #lidskaprava #ostravskauniverzita #ostrava #humanrights #freedom #tibet #TibetanUprisingDay #tibetanflag #CzechRepublic pic.twitter.com/QxNlJe120F
— Ostravská univerzita (@Ostravska_Uni) 10. března 2019
"Předseda exilové tibetské vlády obdržel symbolický klíč od hlavního města Prahy," připomněla Marvanová. "Za ostatní kolegy mohu říct, že jsme všichni z rady hlavního města uvítali možnost takového setkání a vyvěšení tibetské vlajky na pražské radnici," doplnila.
Součástí happeningu byl stánek s vlajkami, informačními materiály a plátěnými taškami. Na místě bylo také možné podepsat petici za učitele Tašiho Wangčuka, kterému hrozí patnáct let vězení za to, že upozornil na nedostatek tibetského jazykového vzdělávání v čínském vzdělávacím systému.
Návrat k důležitým symbolům i na radnici @Praha10official#vlajkaprotibet #TibetVyvěsila jsem vlajku na své @SenatCZ kanceláři ze solidarity k Tibeťanům a ke všem lidem, kteří jsou nuceni v totalitních, zejména komunistických, režimech trpět porušování základních práv člověka. pic.twitter.com/jkB31y0I1m
— Renata Chmelová (@SenatorkaRenata) 10. března 2019
Účastníci akce s sebou přinesli tibetské vlajky a transparenty. Vystoupil zpěvák Tomáš Klus se svojí skupinou a kněz Ladislav Heryán. Během shromáždění byly před ambasádou upevněny balonky se vzkazem čínským představitelům: "Odmítáme převýchovu tibetských dětí v Číně."
V České republice v posledních dnech zavlály tibetské vlajky ve školách a na úřadech 748 obcí, měst, městských částí i krajů. Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů. V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města. Loni to bylo 737 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Vlajky vyvěšují i různé organizace a obyvatelé České republiky. Při povstání proti čínské okupaci v roce 1959, které bylo násilně potlačeno armádou, zahynulo zhruba 80.000 Tibeťanů.
Související

Nulový vliv čínské strany na Kuberově smrti bych vyloučil. Stále mě inspiruje, říká senátor Hanza

Čína se ohradila vůči prohlášení Česka týkající se Hongkongu
Velvyslanectví Číny , tibet , Praha , Vlajka pro Tibet , Martin Bursík , Tomáš Klus
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
před 35 minutami

Česko - Švédsko 0:3 po první třetině. Naděje na postup se výrazně snížila
před 1 hodinou

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
před 2 hodinami

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
před 3 hodinami

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
před 4 hodinami

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
před 4 hodinami

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
před 4 hodinami

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
před 4 hodinami

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla
před 5 hodinami

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor
před 6 hodinami

Putin nechce ukončit válku, protože věří, že vítězí, řekl lídrům Trump. Zvažuje, že zapojí papeže
před 7 hodinami

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná
před 7 hodinami

Švédové se ve čtvrtfinále proti Čechům vytasí s posilou s NHL Nylanderem
před 8 hodinami

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa
před 8 hodinami

Afrika platí za změny počasí nejvyšší cenu. Za klimatickou krizi přitom vůbec nemůže
před 8 hodinami

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika
před 8 hodinami

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit
před 8 hodinami

Francii dochází trpělivost. EU musí jednat, a to rychle. Místo toho vymýšlí další komplikace
před 10 hodinami

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem
před 10 hodinami
Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie
Neurovývojová porucha, která je často mylně připisovaná nesprávné výchově nebo rozvoji moderních technologií, ovlivňuje schopnost se soustředit a rovněž brání regulaci fyzické aktivity. Ačkoli je ADHD, porucha pozornosti s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) většinou spojována s dětmi – ve velké míře se projevuje také u dospělých lidí, i když ve většině případů diagnóza přetrvává už z dětství.
Zdroj: Zuzana Zídková