Po celém Česku zavlály tibetské vlajky, před čínskou ambasádou se konal protest

Před čínským velvyslanectvím v Praze se dnes sešly přes dvě stě lidí, aby si v rámci akce Hlas pro Tibet připomněli uplynutí 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci. Shromáždění bylo součástí kampaně Vlajka pro Tibet pořádané Spolkem Lungta, ke které se připojily organizace Amnesty International a Češi Tibet podporují. Účastníci happeningu zároveň protestovali proti násilné převýchově tibetských dětí čínským režimem. Promluvit přišel mimo jiné bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík a zastupitelka hlavního města Prahy Hana Marvanová.

Čína podle organizátorů posílá děti do internátních škol a vštěpuje jim tradiční čínskou kulturu. "Nejlepší tibetští studenti jsou odváženi od svých rodičů, aby byli co nejdál od kontaktu, aby se naučili čínsky a zapomněli svůj jazyk a naučili se komunistická hesla," uvedl Jan Truhlář z organizace Lungta.

"Více než šedesát let Tibeťané nenásilně vzdorují čínskému útlaku a udržují svou kulturu. Tibet je testem také naší demokracie. Když se ohýbáme v pase, tak naše demokracie má velké problémy," řekl Bursík, mimo jiné také zakladatel organizace Češi Tibet podporují.

Tibetská vlajka na rektorátu visí od pátku. ??????? Dnes je to 60 let od krvavého potlačení tibetského národního povstání. #tibetskavlajka #svoboda #lidskaprava #ostravskauniverzita #ostrava #humanrights #freedom #tibet #TibetanUprisingDay #tibetanflag #CzechRepublic pic.twitter.com/QxNlJe120F

— Ostravská univerzita (@Ostravska_Uni) 10. března 2019

"Předseda exilové tibetské vlády obdržel symbolický klíč od hlavního města Prahy," připomněla Marvanová. "Za ostatní kolegy mohu říct, že jsme všichni z rady hlavního města uvítali možnost takového setkání a vyvěšení tibetské vlajky na pražské radnici," doplnila.

Součástí happeningu byl stánek s vlajkami, informačními materiály a plátěnými taškami. Na místě bylo také možné podepsat petici za učitele Tašiho Wangčuka, kterému hrozí patnáct let vězení za to, že upozornil na nedostatek tibetského jazykového vzdělávání v čínském vzdělávacím systému.

Návrat k důležitým symbolům i na radnici @Praha10official#vlajkaprotibet #TibetVyvěsila jsem vlajku na své @SenatCZ kanceláři ze solidarity k Tibeťanům a ke všem lidem, kteří jsou nuceni v totalitních, zejména komunistických, režimech trpět porušování základních práv člověka. pic.twitter.com/jkB31y0I1m

— Renata Chmelová (@SenatorkaRenata) 10. března 2019

Účastníci akce s sebou přinesli tibetské vlajky a transparenty. Vystoupil zpěvák Tomáš Klus se svojí skupinou a kněz Ladislav Heryán. Během shromáždění byly před ambasádou upevněny balonky se vzkazem čínským představitelům: "Odmítáme převýchovu tibetských dětí v Číně."

V České republice v posledních dnech zavlály tibetské vlajky ve školách a na úřadech 748 obcí, měst, městských částí i krajů. Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů. V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města. Loni to bylo 737 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Vlajky vyvěšují i různé organizace a obyvatelé České republiky. Při povstání proti čínské okupaci v roce 1959, které bylo násilně potlačeno armádou, zahynulo zhruba 80.000 Tibeťanů.

Související

Hynek Hanza (vpravo) se právě stává primátorem Teplic a děkuje svému předchůdci Jaroslavu Kuberovi, který v čele města stál 24 let. Rozhovor

Nulový vliv čínské strany na Kuberově smrti bych vyloučil. Stále mě inspiruje, říká senátor Hanza

ROZHOVOR – Na chvíli dnes odsune své pracovní starosti, aby zavzpomínal na svého kolegu, přítele i učitele Jaroslava Kuberu, od jehož úmrtí právě ve středu uplynul rok. Slzy v očích senátorovi a primátorovi Teplic Hynku Hanzovi (ODS) vysuší některé komické příhody, které spolu zažili. Bývalý předseda Senátu skonal loni 20. ledna oficiálně na infarkt, když tři dny předtím absolvoval za zavřeným dveřmi schůzku s čínským velvyslancem Čang Ťien-min, jemuž se nelíbilo, že chystá cestu na Tchaj-wan. „Nulový vliv čínské strany na smrti Jaroslava Kubery bych osobně vyloučil. Psychický nátlak na něj byl nesporný,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Hanza.
Ministerstvo zahraničí

Čína se ohradila vůči prohlášení Česka týkající se Hongkongu

Čína žádá Česko, aby nezasahovalo do vnitřních záležitostí Číny včetně věcí týkajících se Hongkongu. V reakci na pondělní prohlášení ministerstva zahraničí to na webu uvedlo čínské velvyslanectví. Ministerstvo v pondělí vyjádřilo znepokojení nad nedávným vyloučením několika prodemokratických poslanců ze sedmdesátičlenné hongkongské Legislativní rady.

Více souvisejících

Velvyslanectví Číny tibet Praha Vlajka pro Tibet Martin Bursík Tomáš Klus

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy