Před čínským velvyslanectvím v Praze se dnes sešly přes dvě stě lidí, aby si v rámci akce Hlas pro Tibet připomněli uplynutí 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci. Shromáždění bylo součástí kampaně Vlajka pro Tibet pořádané Spolkem Lungta, ke které se připojily organizace Amnesty International a Češi Tibet podporují. Účastníci happeningu zároveň protestovali proti násilné převýchově tibetských dětí čínským režimem. Promluvit přišel mimo jiné bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík a zastupitelka hlavního města Prahy Hana Marvanová.
Čína podle organizátorů posílá děti do internátních škol a vštěpuje jim tradiční čínskou kulturu. "Nejlepší tibetští studenti jsou odváženi od svých rodičů, aby byli co nejdál od kontaktu, aby se naučili čínsky a zapomněli svůj jazyk a naučili se komunistická hesla," uvedl Jan Truhlář z organizace Lungta.
"Více než šedesát let Tibeťané nenásilně vzdorují čínskému útlaku a udržují svou kulturu. Tibet je testem také naší demokracie. Když se ohýbáme v pase, tak naše demokracie má velké problémy," řekl Bursík, mimo jiné také zakladatel organizace Češi Tibet podporují.
Tibetská vlajka na rektorátu visí od pátku. ??????? Dnes je to 60 let od krvavého potlačení tibetského národního povstání. #tibetskavlajka #svoboda #lidskaprava #ostravskauniverzita #ostrava #humanrights #freedom #tibet #TibetanUprisingDay #tibetanflag #CzechRepublic pic.twitter.com/QxNlJe120F
— Ostravská univerzita (@Ostravska_Uni) 10. března 2019
"Předseda exilové tibetské vlády obdržel symbolický klíč od hlavního města Prahy," připomněla Marvanová. "Za ostatní kolegy mohu říct, že jsme všichni z rady hlavního města uvítali možnost takového setkání a vyvěšení tibetské vlajky na pražské radnici," doplnila.
Součástí happeningu byl stánek s vlajkami, informačními materiály a plátěnými taškami. Na místě bylo také možné podepsat petici za učitele Tašiho Wangčuka, kterému hrozí patnáct let vězení za to, že upozornil na nedostatek tibetského jazykového vzdělávání v čínském vzdělávacím systému.
Návrat k důležitým symbolům i na radnici @Praha10official#vlajkaprotibet #TibetVyvěsila jsem vlajku na své @SenatCZ kanceláři ze solidarity k Tibeťanům a ke všem lidem, kteří jsou nuceni v totalitních, zejména komunistických, režimech trpět porušování základních práv člověka. pic.twitter.com/jkB31y0I1m
— Renata Chmelová (@SenatorkaRenata) 10. března 2019
Účastníci akce s sebou přinesli tibetské vlajky a transparenty. Vystoupil zpěvák Tomáš Klus se svojí skupinou a kněz Ladislav Heryán. Během shromáždění byly před ambasádou upevněny balonky se vzkazem čínským představitelům: "Odmítáme převýchovu tibetských dětí v Číně."
V České republice v posledních dnech zavlály tibetské vlajky ve školách a na úřadech 748 obcí, měst, městských částí i krajů. Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů. V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města. Loni to bylo 737 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Vlajky vyvěšují i různé organizace a obyvatelé České republiky. Při povstání proti čínské okupaci v roce 1959, které bylo násilně potlačeno armádou, zahynulo zhruba 80.000 Tibeťanů.
Související
Nulový vliv čínské strany na Kuberově smrti bych vyloučil. Stále mě inspiruje, říká senátor Hanza
Čína se ohradila vůči prohlášení Česka týkající se Hongkongu
Velvyslanectví Číny , tibet , Praha , Vlajka pro Tibet , Martin Bursík , Tomáš Klus
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě