Fašismus se vrací? Albrightová varuje před vůdci, kteří znají řešení všech problémů

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová ve své knize Fašismus s podtitulem Varování připomíná, že fašisté se mohou dostat k moci demokratickými volbami. Ve společnosti rozdělené na majetné a na chudé se může znovu objevit vůdce tvrdící, že zná řešení všech problémů. "Toho se bojím, protože tak se to v době nástupu fašismu stalo. Proto jsem se rozhodla napsat o tom, jak je lehké rozdělovat lidi," řekla dnes v rozhovoru pro ČTK. Knihu dnes představí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Poté, co se uskutečnily svobodné volby v Polsku, Maďarsku, Venezuele nebo na Filipínách, se tam podle Albrightové objevili lidé, kteří nevěří v demokracii. "Voliči si musí dávat velký pozor na to, zda jejich kandidáti říkají pravdu nebo si jenom vymýšlejí nějaká hesla," konstatovala Albrightová.

"Neříkám tím ale, že vůdci v současné Evropě jsou fašisté. Také se mi nelíbí, že když někdo nesouhlasí se svým oponentem, hned ho označuje za fašistu," dodala.

Okupace bývalého Československa hitlerovským Německem 15. března 1939, znamenala pro pražskou rodačku a první ženu na postu ministryně zahraničí USA Albrightovou začátek nového života. Ve dvou letech se pro ni všechno změnilo, protože její otec, diplomat Josefa Korbel, místo plánované práce pro československý stát po vyhlášení protektorátu emigroval s rodinou do Velké Británie. Po návratu do osvobozené vlasti Albrightová zjistila, že bylo zabito 26 lidí z její rodiny. Právě vzpomínkou na události v březnu před osmdesáti lety začíná kniha Albrightové.

"Je potřeba pochopit, proč se něco takového stalo. Jedním z důvodů byla mnichovská dohoda a fakt, že země, kde jsem se narodila, byla prodaná svými spojenci a všechno se změnilo," uvedla Albrightová.

V dnešní Evropě se před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu více než fašismus skloňuje slovo populismus. "Uvědomuju si, že populismus má špatné jméno, ale pravdou je, že demokracie potřebuje lidi, takže mi populismus nepřijde tak špatný. Fašismus je něco jiného, nemá žádný respekt před ústavou, tisk považuje za nepřítele, tvrdí, že všichni lžou, a má jednoho neomylného vůdce," podotkla Albrightová.

The #FreedomInTheWorld report released today by @freedomhouse depicts authoritarians on the offensive while democracy erodes in America and key regions around the world. We must sound the alarm about these threats to freedom and continue the fight against Fascism. https://t.co/MG357yRrkb

— Madeleine Albright (@madeleine) 5. února 2019

V knize Fašismus Varování píše, že fašistou je ten, "kdo se silně identifikuje s celým národem nebo s celou skupinou obyvatel a uzurpuje si právo mluvit jejich jménem, nezajímají ho práva ostatních a je odhodlán použít k dosažení svých cílů veškeré nutné prostředky včetně násilí".

Knihu dnes odpoledne Albrightová představí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde bude hovořit s ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským. Po skončení diskuse bude Albrightová svoji nejnovější knihu podepisovat.

Albrightová je autorkou i dalších publikací: pamětí Madeleine - Nejlepší ze všech možných světů (2003), knihy Mocní a všemohoucí: úvahy o Bohu, Americe a mezinárodních vztazích (2006) či vzpomínkové knihy Pražská zima (2012).

Související

Joe Biden

Biden na pohřbu Albrightové: Vzpomínáme na dceru České republiky

Vzpomínáme na hrdou Američanku a dceru České republiky, řekl dnes na pohřbu bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové americký prezident Joe Biden. Věděla, jaké je snášet válku a prchat před pronásledováním, nikdo ve 20. a 21. století podle Bidena nebránil svobodu tak jako ona.
Jan Lipavský

Lipavský poletí na pohřeb Albrightové, v USA se setká s Blinkenem

Pohřbu bývalé americké ministryně zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightové se příští týden ve Washingtonu zúčastní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Za vládu pojede šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), který se při cestě do Spojených států setká také se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem a s kongresmany. Pohřeb Albrightové se bude 27. dubna konat v Národní katedrále ve Washingtonu.

Více souvisejících

Madeleine Albrightová život knihy

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 54 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy