Zpackali ve FN Olomouc porod? Holčička je postižená, vleklá kauza se vrací na začátek

Na začátek se dnes vrátil spor rodiny, která se několik let soudí kvůli porodu svého dítěte s Fakultní nemocnicí Olomouc. Dítě se zde v říjnu 2010 narodilo s poškozeným mozkem. Po nemocnici rodina žádá 16,9 milionu korun. Okresní soud v březnu před dvěma lety žalobu zamítl, případ mu však vrátil krajský soud. Kvůli změně soudce okresního soudu se veškeré dokazování musí provést znovu, uvedl dnes soudce Libor Brokeš. Soud dnes vyslechl dva znalce prostřednictvím videokonference, třetí vypovídal osobně. Kauzu soud odročil na 16. května.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně, nebo zda použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, při níž porodník tlačí loktem na břicho rodičky. Nemocnice to odmítla, podle otce dítěte však metodu použili, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte.

Na případ měly vliv i další okolnosti. Žena nejprve rodila přirozenou cestou za pomoci vakuového zvonu. U dítěte byla však špatně odhadnuta kvůli těhotenské cukrovce matky velikost. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetření odhadnuta o více než kilogram nižší. Podle žalobců zdravotníci nepřistoupili včas k císařskému řezu.

Znalci prostřednictvím videokonference objasňovali mimo jiné to, zda mohlo mít na protrhnutí dělohy vliv i to, že rodičce nebyla při porodu 2,5 hodiny monitorována děložní činnost. Na záznamu tak kontrakce chyběly a nebyly zaznamenávány. Tlak na břicho rodičky mohou porodníci použít jen při kontrakci. "Zkušený porodník pozná kontrakci u rodící ženy, pozná ji pohmatem, podle chování i dýchání," uvedla na obranu olomouckých porodníků znalkyně z Nemocnice na Bulovce. Také podle znalce z Fakultní nemocnice Brno je poměrně běžné, že nelze získat v závěru porodu přesné informace o kontrakcích. "Z pohledu medicíny to není nezbytně nutné, dokážeme se obejít i bez tohoto monitoru a je to poměrně běžné," řekl znalec.

Žalobci dnes soudu předali nový znalecký posudek soudního znalce, který podle nich hodnotí záležitost diametrálně odlišně než dosavadní znalci. Pokud jej soud připustí, žádají právníci nemocnice, aby se k němu vyjádřili zástupci tří znaleckých ústavů, kteří věc dosud hodnotili. I z tohoto důvodu se spor opět protáhne. Soud proto kauzu odročil kvůli zvážení dalšího důkazního postupu.

Kauzu, která je v Olomouckém kraji jedním z největších soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče, soudy projednávají už sedmým rokem. Lucie se v porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci narodila v říjnu 2010 s poškozeným mozkem. Nyní osmiletá dívka stále leží, má trvalé zdravotní komplikace a neumí polykat. Situace je pro rodinu finančně náročná. Poukazují i na příliš dlouhou dobu trvání sporu. Na těžké postavení rodičů, kteří se rozhodli sami o své těžce postižené děti starat, ale nemají pomoc státu, upozornil otec dívky Vlastimil Blaťák v roce 2016 netradiční cyklopoutí. Vydal se z Olomouce do Říma, kde byl i na audienci u papeže Františka.

Související

Ilustrační foto

Covid: FN Olomouc může připravit až 250 lůžek, Univerzita Palackého ocení dobrovolníky

Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) je schopna připravit pro pacienty s onemocněním covid-19 až 200 standardních a přes 50 intenzivních lůžek. Postupně je začne chystat na začátku příštího týdne a to přesunem pacientů na jiné kliniky, uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík v komentáři k současné situaci ohledně covid-19 na youtube. Nemocnice zároveň od příštího týdne omezí provoz operačních sálů pouze na akutní a neodkladné výkony.

Více souvisejících

Fakultní nemocnice Olomouc soudy olomouc porody děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy