Před 95 lety zemřel Tusar. Jednoho ze zakladatelů ČSR zničily pomluvy o tajném válečném plánu

Jméno sociálnědemokratického politika Vlastimila Tusara, který zemřel 22. dubna 1924 ve věku 43 let, znají dnes hlavě lidé, kteří projíždějí pražskými Holešovicemi. Muž, po kterém byla pojmenována jedna zdejší ulice a následně i tramvajová zastávka, přitom patřil začátkem 20. století k významným osobnostem a v říjnu 1918 se zasloužil o vznik Československa. Jeho zprávy z Vídně pomohly 28. října 1918 Aloisi Rašínovi při rozhodování, zda spustit převrat.

Do hlavního města mocnářství přišel Tusar ještě před válkou jako poslanec a po obnovení politického života v květnu 1917 se stal dokonce místopředsedou Říšské rady. Pár měsíců poté se z někdejšího zastánce prorakouské politiky prosazované sociální demokracií stal advokát samostatnosti.

Od léta 1918 ve Vídni zastupoval Národní výbor československý a po říjnovém vzniku Československa jako zástupce pražské vlády úspěšně vyjednal získaní nezbytných dokumentů pro její fungování.

Tusarova vídeňská mise skončila v létě 1919, kdy po vítězství jeho strany v obecních volbách stanul v čele vlády, stal se tehdy dokonce jedním z prvních sociálnědemokratických premiérů v Evropě. Předsedou kabinetu rudo-zelená koalice, opírající se o spolupráci s agrárníky, byl do září 1920. Za jeho úřadování se podařilo nový stát konsolidovat vojensky i politicky, mimo jiné se dočkal ústavy. Po demisi se Tusar v březnu 1921 stal vyslancem v Berlíně, kde o tři roky později zemřel.

Vlastimil Tusar patřil k politikům, kteří se na přelomu 19. a 20. století dokázali vypracovat na vrchol ze skromných poměrů. Brzy přišel o matku a po smrti otce musel opustit gymnázium, místo kterého vystudoval obchodní školu. Nějakou dobu pracoval jako příručí a ještě před 20. narozeninami se začal angažovat v sociálnědemokratickém hnutí. Schopný mladík brzy upoutal vedení strany a v roce 1903 ho poslali do Brna do redakce Rovnosti, kterou zdatný stylista a řečník přeměnil v deník.

Energický Tusar ukázal také politický talent a v květnu 1911 byl zvolen poslancem vídeňské Říšské rady, kterým byl s válečnou pauzou až do rozpadu Rakousko-Uherska. Ve Vídni za války poznal druhou manželku, o deset let mladší Hedviku Welzelovou, s níž vychovával dvě dcery z prvního manželství. Hedvika jej provázela do Prahy a později Berlína, kde v jejím náručí vážně nemocný Tusar zemřel, když jej vyčerpal boj proti pomluvám o tajném československo-francouzském plánu na válku s Německem.

Vlastimil Tusar (politik 1. republiky) historie Československo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy