Nedostupné hypotéky a vysoké ceny zásadně mění trh s nemovitostmi

Hůře dostupné hypotéky a pokračující růst cen zásadně mění trh s nemovitostmi, především ve velkých městech. Zvýšila se totiž poptávka po malometrážních bytech, které dnes stojí stejně, jako před pár lety stály byty pro celou rodinu. Ceny se mají letos zastavit, ČNB však dnes opět zvedla úroky, což se opět dotkne i úvěrů na bydlení.

Ještě předloni v Česku rostly ceny nemovitostí nejrychleji v celé EU, průměrně o 16 %. Loni růst zpomalil na 6 až 10 % a podle průzkumu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí by se letos měl dokonce zcela zastavit. Už ke konci minulého roku začaly v některých regionech ceny i klesat, to však není případ velkých měst, jakými jsou Praha a Brno.

Tam makléři pozorují zajímavý trend, lidé z obou zmíněných měst začali kupovat menší byty než dříve. Dvoupokojový byt totiž dnes stojí stejně, co ještě před pár lety byt pro celou rodinu. Zatímco se dnes byt 2+kk o velikosti 44 metrů čtverečních prodává za 3,6 milionu korun, před třemi lety se dal za stejnou částku pořídit byt s místností navíc.

V Praze dnes začínají ceny bytů 3+kk na 5 milionech. Růst cen se proto projevil na poptávce. „Sledujeme, že roste zájem o malé byty. Důvody jsou jasné, lidé jsou pod tlakem vysokých cen nuceni dělat kompromisy. Nejvíce patrné je to v Praze a také v Brně,“ říká realitní makléř Jan Martina z M&M Reality.

Největší zájem pozorují realitní kanceláře o byty 2+kk, roste však i poptávka po menších bytech. I za ně si však kupci oproti minulosti výrazně připlatí. Kupříkladu byt 1+kk o 28 metrech čtverečních v pražském panelovém domě se prodává za cenu kolem 2,5 milionu korun, což je o 700 tisíc více než před třemi lety.

Na poptávku po menších bytech už reagují i developeři. Martina konstatuje, že v Praze stále častěji naráží na malometrážní byty, které plní jen základní potřebu ubytování. „ Na druhou stranu z praxe víme, že jsou tyto byty dobře obchodovatelné. Neoznačil bych to sice za nějaký silný trend v nové výstavbě, ale do budoucna bych se nedivil, kdyby těchto bytů na trhu ještě přibývalo,“ dodává.

Kromě rostoucích cen ovlivňuje situaci na tuzemském trhu s nemovitostmi i Česká národní banka, která svými opatřeními z loňského října zhoršila dostupnost hypotečních úvěrů. Dnes navíc rozhodla o dalším zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na dvě procenta.

Související

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Bydlení Byty nemovitosti ČNB

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy