Česko se staví za novináře Golunova. Vznikla petice na jeho záchranu

V Česku vznikla petice na podporu ruského investigativního novináře Ivana Golunova, který byl tento týden zadržen kvůli údajnému držení drog. Moskevský soud v sobotu rozhodl, že bude držen v domácím vězení. Autoři petice, pod níž je podepsána řada rodilých Rusů, ale nevěří ve spravedlivé prošetření případu. Text petice dnes předali ČTK.

"Prosíme novinářskou obec a úřady České republiky, aby vyjádřily podporu Ivanu Golunovovi a svobodě slova v Rusku tím, že budou od jeho úřadů žádat spravedlivé prošetření Golunovova prohřešku a požadovat potrestání těch, kteří proti němu vykonstruovali trestní obvinění," stojí v textu. Iniciativu svolal Anton Litvin, ředitel festivalu aktuální ruské kultury Kulturus.

Golunov, který je v Rusku dobře známý, je redaktorem nezávislého zpravodajského serveru Meduza a zaměřuje se na korupci v moskevské městské správě. Držení drog popírá. Policie ho zadržela, když mířil na schůzku se svým zdrojem a v jeho batohu byly podle policistů objeveny drogy, konkrétně mefedron a kokain. Šestatřicetiletý reportér je podle svého advokáta přesvědčen, že drogu nastrčila policie, aby ho dostala do vězení.

Golunovovi advokáti v sobotu řekli, že nejtěžší část případu teprve přijde. "Budeme muset dokázat, že je Ivan nevinný. A to se nám podaří, jen když prokážeme vinu těch, kteří ho prohledávali," uvedl právník Pavel Čikov. Golunov před soudem veškerá obvinění odmítl, s drogami prý nemá nic společného.

Lidé, kteří v sobotu čekali před moskevským soudem, propuštění Golunova z vazby do domácího vězení přivítali jásotem. Autoři petice ale upozorňují, že domácí vězení mu nedovoluje se pohybovat a vykonávat jeho profesi. "My, občané Ruska, naši kolegové a přátelé v České republice, nevěříme ve spravedlivé prošetření jeho případu a v možnost bránit svobodu slova v naší zemi," uvedli.

Pod textem jsou vedle Litvina podepsáni například novináři Ostap Karmodi, Grigory Pasko, Irina Šulcová, Olga Romanovová, bloger Rustem Adagamov, aktivistka Eugenie Číhalová nebo Nadia Rovderova z galerie Artinbox.

Šéf serveru Meduza Ivan Kolpakov již dříve novinářům řekl, že je "stoprocentně přesvědčen" o tom, že zatčení souvisí s Golunovovou profesionální činností. V minulých dnech prý dostal několik výhrůžek, podle Kolpakova je vyvolal článek, na kterém Golunov pracoval. Jedním z jeho témat byly údajné machinace v moskevském pohřebnictví, jehož část je podle ruských médií v rukou kriminálních gangů.

Incident se zatčeným novinářem vyvolal mezi jeho moskevskými kolegy pobouření. Před sídlem moskevské policie se sešli demonstranti, na sérii protestních prohlášení dokonce reagoval moskevský starosta Sergej Sobjanin. Vyzval šéfa městské policie, aby na Golunovovu kauzu osobně dohlížel. O případ se zajímá i prezidentská rada pro lidská práva a několik poslanců federálního parlamentu.

Související

Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)

Putin má nového vlivného nepřítele. Ruského Hawkinga

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyrostl na sociálních sítích nový, vlivný nepřítel. 27letý Alexander Gorbunov na svůj twitterový účet provokativně nazvaný StalinGulag (Stalinův gulag) vůči Kremlu velmi kritické příspěvky. Gorbunova upoutaného na kolečkové křeslo, kterého proto magazín Politico nazývá „ruskou disidentskou verzí Stephena Hawkinga“ sleduje více než 1 milion lidí na Twitteru a skoro půl milionu lidí na jeho soukromém účtu na ruské sociální síti Telegram.
Ivan Golunov

Kvůli kauze Golunov padají hlavy. Čtyři policisté z Moskvy byli propuštěni

Čtyři policisté z Moskvy byli propuštěni v souvislosti s červnovým zadržením investigativního novináře Ivana Golunova. Informoval o tom dnes ruskojazyčný servis britské BBC s odvoláním na policii v ruském hlavním městě. Ta však nezveřejnila, kvůli čemu konkrétně čtveřice strážců zákona přišla o práci, neuvedla ani jejich jména.

Více souvisejících

Ivan Golunov (novinář) Rusko Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy