Česko se staví za novináře Golunova. Vznikla petice na jeho záchranu

V Česku vznikla petice na podporu ruského investigativního novináře Ivana Golunova, který byl tento týden zadržen kvůli údajnému držení drog. Moskevský soud v sobotu rozhodl, že bude držen v domácím vězení. Autoři petice, pod níž je podepsána řada rodilých Rusů, ale nevěří ve spravedlivé prošetření případu. Text petice dnes předali ČTK.

"Prosíme novinářskou obec a úřady České republiky, aby vyjádřily podporu Ivanu Golunovovi a svobodě slova v Rusku tím, že budou od jeho úřadů žádat spravedlivé prošetření Golunovova prohřešku a požadovat potrestání těch, kteří proti němu vykonstruovali trestní obvinění," stojí v textu. Iniciativu svolal Anton Litvin, ředitel festivalu aktuální ruské kultury Kulturus.

Golunov, který je v Rusku dobře známý, je redaktorem nezávislého zpravodajského serveru Meduza a zaměřuje se na korupci v moskevské městské správě. Držení drog popírá. Policie ho zadržela, když mířil na schůzku se svým zdrojem a v jeho batohu byly podle policistů objeveny drogy, konkrétně mefedron a kokain. Šestatřicetiletý reportér je podle svého advokáta přesvědčen, že drogu nastrčila policie, aby ho dostala do vězení.

Golunovovi advokáti v sobotu řekli, že nejtěžší část případu teprve přijde. "Budeme muset dokázat, že je Ivan nevinný. A to se nám podaří, jen když prokážeme vinu těch, kteří ho prohledávali," uvedl právník Pavel Čikov. Golunov před soudem veškerá obvinění odmítl, s drogami prý nemá nic společného.

Lidé, kteří v sobotu čekali před moskevským soudem, propuštění Golunova z vazby do domácího vězení přivítali jásotem. Autoři petice ale upozorňují, že domácí vězení mu nedovoluje se pohybovat a vykonávat jeho profesi. "My, občané Ruska, naši kolegové a přátelé v České republice, nevěříme ve spravedlivé prošetření jeho případu a v možnost bránit svobodu slova v naší zemi," uvedli.

Pod textem jsou vedle Litvina podepsáni například novináři Ostap Karmodi, Grigory Pasko, Irina Šulcová, Olga Romanovová, bloger Rustem Adagamov, aktivistka Eugenie Číhalová nebo Nadia Rovderova z galerie Artinbox.

Šéf serveru Meduza Ivan Kolpakov již dříve novinářům řekl, že je "stoprocentně přesvědčen" o tom, že zatčení souvisí s Golunovovou profesionální činností. V minulých dnech prý dostal několik výhrůžek, podle Kolpakova je vyvolal článek, na kterém Golunov pracoval. Jedním z jeho témat byly údajné machinace v moskevském pohřebnictví, jehož část je podle ruských médií v rukou kriminálních gangů.

Incident se zatčeným novinářem vyvolal mezi jeho moskevskými kolegy pobouření. Před sídlem moskevské policie se sešli demonstranti, na sérii protestních prohlášení dokonce reagoval moskevský starosta Sergej Sobjanin. Vyzval šéfa městské policie, aby na Golunovovu kauzu osobně dohlížel. O případ se zajímá i prezidentská rada pro lidská práva a několik poslanců federálního parlamentu.

Související

Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)

Putin má nového vlivného nepřítele. Ruského Hawkinga

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyrostl na sociálních sítích nový, vlivný nepřítel. 27letý Alexander Gorbunov na svůj twitterový účet provokativně nazvaný StalinGulag (Stalinův gulag) vůči Kremlu velmi kritické příspěvky. Gorbunova upoutaného na kolečkové křeslo, kterého proto magazín Politico nazývá „ruskou disidentskou verzí Stephena Hawkinga“ sleduje více než 1 milion lidí na Twitteru a skoro půl milionu lidí na jeho soukromém účtu na ruské sociální síti Telegram.
Ivan Golunov

Kvůli kauze Golunov padají hlavy. Čtyři policisté z Moskvy byli propuštěni

Čtyři policisté z Moskvy byli propuštěni v souvislosti s červnovým zadržením investigativního novináře Ivana Golunova. Informoval o tom dnes ruskojazyčný servis britské BBC s odvoláním na policii v ruském hlavním městě. Ta však nezveřejnila, kvůli čemu konkrétně čtveřice strážců zákona přišla o práci, neuvedla ani jejich jména.

Více souvisejících

Ivan Golunov (novinář) Rusko Česká republika

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 45 minutami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 8 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

včera

MS v hokeji

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

včera

včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi

Nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímá mírová jednání s Ukrajinou západní spojenci Kyjeva jednoznačně odmítli. Trvají na tom, že Moskva musí nejprve souhlasit s navrženým bezpodmínečným příměřím, které podporují Spojené státy. Čas má do pondělí, v opačném případě EU i USA zavedou „tvrdé a cílené sankce“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy