Na Velehradě je vystaveno Palladium země české, jeho převoz provázely manévry

Poutníci mohou uctít ve Velehradě na Uherskohradišťsku takzvané Palladium země české. Vzácný reliéf je ode dneška vystavený v Královské kapli baziliky. Obrázek Staroboleslavské madony je po staletí jedním ze symbolů české státnosti a jedno z hlavních lákadel letošních Dnů lidí dobré vůle. Převoz palladia ze Staré Boleslavi si vyžádal mimořádná bezpečností opatření, řekl dnes ČTK diecézní konzervátor pražského arcibiskupství Vladimír Kelnar.

"Neustále je zapotřebí zdůrazňovat, že palladium se svou duchovní hodnotou, svým duchovním významem, v podstatě rovná českým korunovačním klenotům. Takže tomu odpovídají bezpečnostní opatření a nakonec i ta trochu výjimečnost, že člověk může zhlédnout skutečně originál tohoto palladia," uvedl Kelnar.

Vystavení památky ve Velehradě připomená mimo jiné 1150. výročí od smrti svatého Cyrila a jmenování svatého Metoděje prvním moravským arcibiskupem a také 30. výročí svatořečení Anežky České.

Palladium země české, nevelký kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem, darovala podle legendy svatému Václavovi jeho babička svatá Ludmila, která jej dostala od svatého Metoděje. "Pozoruhodnost dění kolem palladia začíná v okamžiku, kdy je zvláštním způsobem nalezeno při orání ve Staré Boleslavi, na místě, kde dnes stojí bazilika zasvěcená Panně Marii. Dokonce je tak silným magnetem pro poutníky, že svatováclavská tradice ve Staré Boleslavi se pomalu začne měnit na mariánskou," řekl Kelnar.

Podle historiků však palladium zřejmě vzniklo až někdy v období od 80. let 14. století do konce 15. století. Po staletí je však jedním ze symbolů české státnosti. "Věděli o tom nejenom místní, ale věděli o tom také nepřátelé. Palladium bylo často cílem kořisti, ať už to bylo v době švédského vpádu na konci třicetileté války, nebo předtím za vpádu Sasů, kteří se také zmocnili palladia v roce 1632," uvedl Kelnar.

Mezi prvními poutníky, kteří si dnes palladium zasazené do velkého černého rámu v Královské kapli prohlédli, byla Gita Ryppelová z Otrokovic na Zlínsku. "Lehce se k tomu člověk nedostane, Stará Boleslav je pro nás dál než Velehrad. Je to velká příležitost a jsem moc ráda. Palladium je nádherné, úplně jsem měla chvění," řekla ČTK Ryppelová.

Palladium budou moci zájemci ve Velehradě zhlédnout i v pátek. Reliéfu je připisována ochranná moc nad českými zeměmi. Vystavuje se pouze výjimečně. Kromě každoroční svatováclavské bohoslužby ve Staré Boleslavi jej mohli lidé naposledy vidět v roce 2009 při návštěvě papeže Benedikta XVI. a o rok dříve na velké svatováclavské výstavě v Praze. Od roku 2016 je palladium národní kulturní památkou.

Související

Církev

Poutníci ve Velehradě uctí Palladium země české, má symboliku jako korunovační klenoty

Poutníci budou moci ve čtvrtek a v pátek ve Velehradě na Uherskohradišťsku při příležitosti letošních Dnů lidí dobré vůle uctít Palladium země české. Obrázek Staroboleslavské madony je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Palladium nás provází v celých našich dějinách, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Více souvisejících

Palladium země české Velehrad Církev

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy