Čeští potápěči překonali rekord. Neuvěříte, jak dlouho vydrželi pod vodou

Dva potápěči dnes překonali v zatopeném lomu u Lišova na Českobudějovicku český rekord v délce pobytu pod vodou. Ve 12:22 se vynořili na hladinu, což znamená, že pod vodou byli 168 hodin a 15 minut. Ve speciální kabině umístěné v hloubce přibližně deset metrů vydrželi týden. Tým tvořili David Vondrášek, jenž přednáší v Praze na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK, a jeho bývalý student Václav Gabriel. Vondrášek byl i držitelem dosavadního českého rekordu, když v roce 2015 v lomu u Lišova strávil pod vodou 102 hodin.

"Nejhorší je tam obrovská vlhkost. Všechno je mokré, včetně spacáku. Na druhou stranu ale musím poděkovat týmu podpory, protože bez něj by to nešlo. Lidi na hladině fungovali a nosili, co bylo potřeba. Během pobytu jsme měli na programu výstupy, při kterých jsme chodili ven z kabiny, kontrolu prostředí či vzájemnou komunikaci s hladinou," řekl krátce po vynoření Vondrášek.

Potápěči v kabině nazývané keson během týdne zkoušeli různé technické i technologické postupy při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. Dalším cílem vědecko-sportovního experimentu bylo pokusit se o co největší soběstačnost v prostoru pod vodou. "Všechno se musí vyhodnotit, závěry teď ještě nejsou. Ani je nevidíme, je tam miliarda dat, které se musejí zpracovat. Týkají se třeba efektivity lidského pohybu pod vodou či spánkových rytmů," uvedl Vondrášek.

Podvodní kabina má průměr přes dva metry, výšku více než šest metrů a výtlak zhruba 29 tun. Dovnitř se vejde naráz až osm potápěčů. Do bývalého žulového lomu byla umístěna v roce 2014.

"Sledovali jsme také veškeré fyziologické změny, které se na nás děly. Měli jsme tam oxymetr, který nám měřil hladinu nasycení organismu. Zjistili jsme, že opravdu po 48 hodinách už jsme byli plně nasycení, a to i ty nejspodnější tkáně, které se sytí nejdéle," řekl Gabriel.

S pokusy s pobytem člověka pod vodou začal v 60. letech minulého století francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau. Jeho rekord v podobě 30 dnů prožitých pod hladinou překonal v roce 2014 o jeden den jeho vnuk Fabien. V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment v roce 1967. V rámci projektu s názvem Permon strávili jeho aktéři Vilém Kocián a Vladimír Geist v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích v nynějším Moravskoslezském kraji v hloubce 25 metrů pod hladinou 102 hodin.

Související

Ilustrační foto

Potápěč nepřežil komplikace při ponoru ve Slezské Hartě, patrně mu zamrzl dýchací přístroj

Osmačtyřicetiletý potápěč v neděli odpoledne zemřel po ponoru do vod Slezské Harty na Bruntálsku. Pravděpodobně mu zamrzl dýchací přístroj, muž se pak rychle vynořil. Další potápěč, který měl také při ponoru technické problémy, je v nemocnici. ČTK o události informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová uvedla, že muž zemřel po převozu do nemocnice.

Více souvisejících

Potápění Jihočeský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy