Zájem o česká víza je rekordní. MZV přijalo nejvíc žádostí od rozdělení federace

Česká diplomacie v prvním pololetí zaznamenala rekordní zájem o víza. Přijala 408.000 žádostí, meziročně je to o 13 procent víc. Do konce roku očekává ministerstvo přes 800.000 žádostí, uvedl Černínský palác v tiskové zprávě. Loni jich diplomacie přijala 722.000, což bylo nejvíc od rozdělení Československa.

Poplatky za žádosti o víza za první pololetí vynesly českému státnímu rozpočtu zhruba půl miliardy korun. Pokud se naplní odhady ministerstva zahraničí, za celý rok by vízové poplatky mohly Česku přinést přes miliardu korun. Loni příjem za vízové poplatky činil 771 milionů korun.

Nejvíc žádostí o turistická víza v letošním prvním pololetí přišlo na české velvyslanectví v Moskvě, tamní diplomaté jich přijali 104.000. Následovalo velvyslanectví v Pekingu s 38.000 žádostmi a generální konzulát v Šanghaji v 20.000 žádostmi. Nejvíc žádostí o krátkodobá pracovní víza přijaly generální konzulát ve Lvově, kam jich přišlo 51.000, a velvyslanectví v Šanghaji, které jich přijalo 50.000.

"Nárůst žádostí je spojen s dostupnějším cestováním po celém světě," uvedl ředitel vízového odboru ministerstva zahraničí David Nový. Další příčinou růstu zájmu o víza je podle něj i krátkodobá pracovní migrace. "Podle posledních schengenských statistik se Česko, co se týká počtu vydaných víz, umístilo na sedmém místě ze všech 26 schengenských států," uvedl Nový.

Loni přišlo nejvíc žádostí o česká víza z Ruska, Ukrajiny a Číny, s větším odstupem následovaly Indie, Turecko, Kazachstán, Bělorusko a Saúdská Arábie. Podle ministerstva zahraničí v poslední době nejrychleji roste počet návštěvníků Česka z Číny, Indie a Saúdské Arábie.

Související

Více souvisejících

víza ministerstvo zahraničí češi cestování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy