Sověti měli u nás jaderné střely. Byl to pro nás šok, říká Šedivý

Praha - Od odchodu sovětských vojáků právě uplynulo 20 let, ale až tehdy vyšlo najevo, že u nás měli i jaderné střely. V rozhovoru pro Lidové noviny to řekl Jaroslav Šedivý, bývalý poradce Jiřího Dienstbiera.

Jaroslav Šedivý (81) přišel na ministerstvo zahraničí hned po roce 1989. Tehdejší ministr Jiří Dienstbier si ho vybral jako svého poradce. Šedivý pak patřil do vyjednávacího týmu, který se snažil o co nejrychlejší odsun sovětských vojáků z našeho území. Nebylo to však tak snadné.To, jak rychle od nás odejdou, podle něho záviselo na počtu vlaků, které mohly každý den vyjet z Československa. Vláda se tehdy domluvila s dopravními odbory a ty byly nápomocné. Ale ze strany Rusů, kteří tvrdili, že k odchodu potřebují deset let, docházelo k zádrhelům."Opáčili, že nemají dost nákladových ramp, s čímž by jim ale zase pomohli čeští vojíci. V tu chvíli náměstek ministra zahraničí Ivan Aboimov řekl, že takhle to nejde, protože tu mají 1700 dělostřeleckých jaderných nábojů. To jsme nevěděli," přiznal pro LN Šedivý.Prý to byl pro všechny šok. Michail Gorbačov totiž už v roce 1985 prohlásil, že všechny jaderné zbraně z Evropy stahuje."Pak mi Sověti vysvětlili, že na mysli měl strategické, u nás byly jen dělostřelecké. Ale ruské kanóny s dostřelem 200 kilometrů a víc, které tu byly, jsou pomalu jako strategická raketa," dodal Šedivý pro Lidové noviny.Překvapením byl i počet Sovětů u nás. Oficiálně tvrdili, že na našem území pobývá okolo 75 tisíc vojáků. Později se ale prý Šedivý dozvěděl, že jich v Československu vždy bylo mezi 70 a 100 tisíci. A s takovým množstvím měli problém i Rusové. Neměli je kam ubytovat."Aboimov si nás vzal bokem a řekl, že pro ně to není věc obrany, ale humanitární otázka. Říkal, že nemají kde ubytovat 17 tisíc důstojnických rodin a nejsou ani volné kasárny pro vojíny. Na to jsem mu opáčil, že pro nás to byla humanitární otázka celých dvacet let," vzpomínal bývalý poradce a mezi lety 1997 a 1998 také ministr zahraničí Jaroslav Šedivý pro LN.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Jaroslav Šedivý

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy