Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci konference o 5G

REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník bylo zasaženo velkou vlnou nevole místních, kteří byli proti zavedení nové technologie. Obavy lidí se snaží mírnit řada odborníků i politiků, vyvrátit fake news ale není vůbec snadné, přiznali na konferenci Máme se bát sítí 5G?, které se zúčastnila i redakce serveru EuroZprávy.cz.

Odborníci i politici se pokoušeli vyvrátit obavy o závádění 5G sítí. Sešli se proto v prostorách Malostranské besedy na veřejné konferenci uspořádané Spotřebitelským fórem s názvem Máme se bát sítí 5G?, kde debatovali o dezinformacích, technických záležitostech i momentální situaci. Všichni vystupující se shodli na tom, že nová technologie 5G není zdraví škodlivá. Mezi posluchači se našli, ale i tací kteří nesouhlasili a odborníci se jim jejich pochyby snažili vyvrátit.

„Většina obav, které jsem zaznamenal, nebyla o rychlost přenosu dat nebo o kyberbezpečnost, ale o zdraví lidí,“ poznamenal na úvod konference poslanec za ANO Patrik Nacher. To dokazuje většina dezinformací, která se po internetu šíří. Hlavním tvrzením dezinformátorů je, že 5G sítě škodí lidskému zdraví i ostatním živočichům. Těmito informacemi bylo zasaženo i město Jeseník, které bylo vybráno mezi pětici měst, kde by se měla nová síť začít testovat.

Programový manažer Prague Security Studies Institute Jonáš Syrovátka, který se zabývá dezinformacemi a fake news, označil události v Jeseníku za jasnou ukázku toho, jak funguje konspirační teorie. „Největším problémem je, když si je přivlastní nějaký místní aktér a snaží se je používat v politickém boji. Potom se taková teorie dostane z okrajových platforem do mainstreamu,“ komentoval na debatě.

„Na diskuzi v Jeseníku jsem pochopil, že vyvracet fake news prostě nejde. Lidé mají jednoduše jiný názor, který je mnohdy založen na pocitech,“ posteskl si při debatě ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. „Pocity vyvracet nejde, jde vyvracet jen něco reálného,“ doplnil. Stejný názor měl i místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo. „Nemá smysl přesvědčovat někoho, kdo je skálopevně přesvědčen, že to škodí,“ řekl na konferenci.

Poslanec za Piráty, který se věnuje komunikaci, Martin Jiránek uvedl, že chápe znepokojení lidí, protože ani on plně nechápe technologii nových sítí. „Nechci se dostat do fáze, kdy nám budou na kopcích hořet věže,“ poznamenal při debatě. Jediná možnost, jak šíření zpráv zastavit, je podle něj dodat co nejvíce informací těm, kteří nejsou ovlivněni informacemi nepravdivými.

Přechod ze 4G na 5G vědci ani nevnímají

Odborníci mluvili i o frekvencích vysílání a radiových vlnách, které budou 5G sítě využívat. Grund uvedl, že frekvence, které se budou dražit v Česku, jsou 700 megahertz a 3,5 gigahertz. Jde tedy o úplně jiné frekvence než, které se objevují v šířících se dezinformacích. Navíc 5G sítě, které spustil první operátor v tuzemsku využívají frekvence, které nesou i internet 4G.

„Přechod mezi 4G a 5G výzkumníci vůbec nevnímají. Je to evoluce a ne revoluce,“ pronesl na konferenci zástupce vedoucího katedry telekomunikační techniky na ČVUT Zdeněk Bečvář. „Pokud se na to koukáme z pohledu běžného uživatele, tak si myslím, že to ani nepozná,“ dodal.

Místostarosta Plzně Vlastimil Gola na konferenci uvedl, že v jejich městě se ještě nedávno nacházel vysílač, který produkoval čtyři sta tisíc wattů. „A nikomu to nevadilo,“ poznamenal. „S výkonem, který je 0,038 wattů na metr čtvereční a je povolen u stanic BTS, je to nesrovnatelné. Jenže tyto argumenty lidi nezajímají,“ postěžoval si.

S tím, že 5G není pouze lepší 4G vystoupila na konferenci místopředsedkyně spolku Life Resonance Magda Pýchová. Tvrdila, že nové sítě budou kromě mikrovln používat i milimetrové vlny. Toto její tvrzení vyvrátil Bečvář. “5G sítě nejsou milimetrové vlny. Teoreticky fungovat na milimetrových vlnách můžou, ale zatím se o tom ani neuvažuje,“ argumentoval.

Pýchová se také zmínila, že nové sítě budou potřebovat širší pokrytí antén a vysílače následně zamoří celé Česko. Odpovědi se opět ujal Bečvář a vysvětlil, že je nereálné, aby bylo tolik antén. „Nikdo by to nezaplatil. Je to zkrátka neekonomické. Celoplošně pokrytá republika mi nedává smysl,“ pověděl. Dodal, že častější rozmístění stanic si dokáže představit například na letištích nebo nádražích.

Obavám pomohla i nálepka revoluce

Na tom, proč se dezinformace o 5G sítích ujali, se shodli odborníci na dvou hlavních faktorech. Prvním důvodem je, že příchod 5G sítí byl označen jako velká revoluce v telekomunikaci a přenosu dat. „Tomu co se děje pomohli i politici, když začali dražit frekvence a dali tomu nálepku revoluce,“ připustil Grund. S tím souhlasili i ostatní.

Další důvod obav, je s označením slovem revoluce, spjatý. Syrovátko zmínil, že lidé vždy měli strach z nových technologií a věcí, kterým plně nerozuměli. „Je to naprosto přirozené,“ podotkl. Jako příklad vyložil příběh Prokopa Diviše a jeho hromosvodu. Při jeho první instalaci si jej totiž lidé spojili se suchem a zničili ho.

Zástupce ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko, na konferenci uvedl, že se ministerstvo snaží názorně ukazovat vědu a výzkumy. „Dokonce chystáme video, které by mělo ilustračně popsat, jak to funguje,“ slíbil. Zejména se podle něj ale chtějí věnovat tomu, co 5G sítě nabízejí dobrého.

Související

Více souvisejících

5G síť Boj proti dezinformacím a fake news fake news telekomunikace Spotřebitelské fórum

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 56 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy