Nemocnice Motol boduje a může směle konkurovat nemocnicím v USA

Praha - Jediné české centrum pro transplantaci plic ve Fakultní nemocnici Motol provedlo za 15 let 199 transplantací s výsledky plně srovnatelnými s významnými centry v USA a západní Evropě.

"Nyní se v ČR provádí kolem 20 transplantací ročně, limitem většího počtu transplantací je nedostatek orgánů," uvedl profesor Pavel Pafko. Na čekací listině je v průměru 40 pacientů, až třetina se transplantace nedočká, protože se pro ně nepodaří najít vhodný orgán.

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. se narodil v roce 1940 na Slovensku. Je předním chirurgem zabývajícím se transplantací plic. Vychoval řadu zručných chirurgů. V roce 1997 jeho tým uskutečnil první transplantaci plic v České republice. Působí v oboru hrudní a břišní chirurgie. V širší povědomí vstoupil chirurgickým odstraněním plicního nádoru prezidentu republiky Václavu Havlovi.

Fakultní nemocnice v Motole vznikla v roce 1971. Do konce roku 2011 v ní bylo hospitaloziváno téměř 75 000 pacientů a bylo provedeno 40 000 operací. V nemocnici je v současnosti zaměstnáno 5 500 osob a počet lůžek je 2 300.

Cena transplantace plic se pohybuje od zhruba 740.000 korun za operaci s nejmenšími komplikacemi až po víc než milion korun za operaci s nejtěžšími komplikacemi. Na čekací listinu pro transplantaci plic se dostanou pacienti, kteří mají před sebou nejvýš rok a půl života a bývají závislí na dýchacím přístroji. Sebemenší pohyb pro ně kvůli nedostatku kyslíku znamená obrovskou námahu.

Pokud se transplantace zdaří, je to pro pacienta zcela zásadní. Jeho život se prodlouží a dostane naprosto jinou kvalitu. S novými plícemi může sportovat, chodit do zaměstnání, studovat, cestovat i mít děti.

Související

Více souvisejících

nemocnice Motol Pavel Pafko zdraví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy