Lidé vyslyšeli varování. O testy na metanol je zájem

Praha - K bezplatnému vyšetření na metanol převzaly hygienické stanice v ČR k dnešnímu poledni od lidí přes 400 vzorků tvrdého alkoholu. Nejvíc, zhruba 80, to bylo v Moravskoslezském kraji, který byl také vlnou metanolových otrav nejvýrazněji zasažen. ČTK to řekla Lucie Cíznerová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Bezplatné testování vyhlásil hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve čtvrtek, hygienické stanice vzorky přijímají od dnešního rána.

Velký zájem o testování alkoholu je podle Cíznerové ale i jinde, například v Praze, Českých Budějovicích nebo Plzni. Podle zpráv z regionů přicházejí lidé často s lahvemi, které nakoupili v zavedených obchodech. Objevují se ale také lahve bez kolku nebo takové, před kterými policie varovala.

Hygienici se obávají, že v době Vánoc budou lidé častěji pít alkohol, a tak hrozí, že se objeví nové případy otrav. Letos zemřelo na otravu metylalkoholem 38 lidí, kromě jednoho úmrtí v květnu spadají všechny případy do posledních tří měsíců.

Ministr Leoš Heger (TOP 09) opakovaně varoval před pitím alkoholu, u kterého si lidé nejsou jisti původem. Podle něj je lépe ho vylít, člověk tak prý udělá to nejlepší pro své zdraví i pro zdravotnický rozpočet. Na bezplatné testování ministerstvo vyčlenilo deset milionů korun. Není určeno pro podnikatele, ti za vyšetření nadále musejí platit.

Hygienické stanice přijímají od lidí vzorky alkoholu, u kterého si nejsou jisti původem, nebo jim připadá podezřelý. Z láhve se k rozboru odebere zhruba 200 mililitrů. Zbytek si lidé odnesou domů s patřičným poučením o rizicích vypití, dokud testy nepotvrdí zdravotní nezávadnost tekutiny.

Vzorky přijímají všechny hygienické stanice v pracovní době až do odvolání akce. Podmínkou bezplatného testování je to, že zájemce sdělí údaje o sobě i o alkoholu, aby mu hygienici mohli dát výsledky, a pokud bude alkohol závadný, aby mohlo začít pátrání po jeho původu. Výsledky by měly být do tří až sedmi dnů po předání vzorku.

Hygienici v době předvánoční zintenzivnili také kontroly rozlévaného alkoholu na vánočních trzích. Podle policie je v ČR stále ještě zhruba 5000 litrů nezajištěného metylalkoholu.

Čtvrt roku po začátku metanolové kauzy se objevují první žádosti o peníze, na které mají oběti trestných činů nárok. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka informoval, že ministerstvo už vyplatilo jednomu z pozůstalých paušálně stanovenou částku 150.000 korun.

Ministerstvo zdravotnictví urychlilo práce na zákoně o ochraně obyvatel před tabákem, alkoholem a dalšími návykovými látkami. Zákon by měl zakázat stánkový prodej alkoholu, dostupný by měl být jen v kamenných obchodech.

Související

Leoš Heger, bývalý ministr zdravotnictví

S koncem nouzového stavu kolaps nenastane. Vláda jen straší lidi a politikaří, říká exministr Heger

Neprodloužení nouzového stavu v době koronavirové pandemie nevyvolá podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera v zemi kolaps. „Zákon o ochraně veřejného zdraví může stanovit řadu restrikcí, aby nedošlo k úplnému chaosu. Vláda lidem nezdůraznila, že takovou gescí ministerstvo zdravotnictví disponuje. Místo toho kabinet politikaří a veřejnost jen straší, jaké katastrofické scénáře nás čekají, když nebudeme mít nouzový stav,“ říká pro EuroZprávy.cz Leoš Heger.

Více souvisejících

Leoš Heger Alkohol metylalkohol

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy